Japan i sajber kriminal: Hakeri ukrali skoro 100 miliona dolara u kriptovalutama

Pljačka se dogodila nekoliko dana nakon što je 600 miliona dolara u kriptovalutama ukradeno sa druge digitalne platforme.
Haker
Getty Images

Hakeri su napali vodeću japansku berzu kriptovaluta Likvid, a procene su da je ukradeno skoro 100 miliona dolara.

Iz kompanije su objavili da su neki od njihovih digitalnih novčanika „kompromitovani".

Ovo je druga velika krađa kriptovaluta koja se dogodila u poslednjih nekoliko dana.

Prošle nedelje, ukradeno je 600 miliona dolara od platforme za digitalne tokene Poli netvork (Poly Network).

„Žao nam je što objavljujemo da su 'topli' novčanici kompanije Likvid ugroženi, sredstva premeštamo u 'hladni novčanik'", objavila je kompanija na Tviteru.

Takozvani „topli" ili „vrući" digitalni novčanici funkcionišu onlajn i osmišljeni su tako da korisnicima omogućavaju lakši pristup kriptovalutama, dok „hladni" novčanici nisu povezani na internet i teže im je pristupiti, stoga su obično i sigurniji.

Iz kompanije za analitiku blokčejna Eliptik navode da je njihovo istraživanje pokazalo da je ukradeno oko 97 miliona dolara u kriptovalutama, među kojima su Bitkon i Eterijum tokeni.

Iz kompanije Likvid su naveli da prate kretanje ukradenih kriptovaluta i da rade sa drugim berzama na zamrzavanju i povratu imovine.

Osnovana 2014. godine, Likvid posluje u više od 100 zemalja i opslužuje milione kupaca širom sveta.

Prema podacima sajta KoinMarketKep, Likvid je jedna od 20 najvećih svetskih berzi kriptovaluta po dnevnom obimu trgovanja.

Prošle nedelje, 600 miliona dolara je ukradeno sa platforme za digitalne tokene Poli netvork tako što je haker iskoristio slabu tačku u sistemu.

„Količina novca koju ste hakovali jedna je od najvećih u istoriji decentralizovanih finansija", rekli su iz Poli netvork.

Od tada je haker, koji sebe naziva gospodin Vajt Het (Bela kapa), vratio oko 427 miliona dolara.

Likvid nije jedina japanska platforma za kriptovalute koja je opljačkana.

Tokijska berza „MtGox" srušila se 2014. godine nakon što je nestalo skoro pola milijarde dolara u bitkoinima, dok je Koinček hakovan 2018. godine prilikom čega je ukradeno 530 miliona dolara.


Pogledajte video: Internet i hakeri: Ko je sve u opasnosti od sajber napada


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Mađarska se povlači iz Međunarodnog krivičnog suda

Odluka je objavljena u danu kada je izraelski premijer Benjamin Netanjahu, koga potražuje Međunarodni krivični sud, u poseti Budimpešti. Nalog suda za hapšenjem Netanjahua neće „imati efekta" u Mađarskoj, kaže Orban.