Srbija i državljanstvo: I Bojsi iz Mućki hoće srpski pasoš - ko ga je od poznatih stranaca do sada dobio

Od biznismena, preko predstavnika šou biznisa do prijatelja arapskih šeika - Srbija je poslednjih godina mnogima davala državljanstvo.

 

Mućke
BBC
Iako se radnja Mućki dešava u Pekamu, serija je zapravo snimana u Bristolu

 

Od glumaca, manekenki, sportista do šeika - svi oni su prethodnih godina dobijali srpsko državljanstvo po raznim osnovama.

Poslednji u nizu koji je izrazio želju da dobije srpsko državljanstvo je britanski glumac Džon Čalis, poznat po ulozi Bojsija iz legendarne serije Mućke.

Fotografija glumca kako stoji pored mercedesa na čijim registarskim tablicama na kojima piše - SRBIJA, poslužila je zameniku gradonačelnika Beograda Goranu Vesiću da napiše na Fejsbuk stranici da je Čalis „zvanično podneo zahtev za prijem u državljanstvo Republike Srbije".

BBC je pokušao da proveri ovu informaciju sa Čalisovim agentom i službom Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, ali do objavljivanja ovog teksta odgovori nisu stigli.

Čalis nije prvi stranac koji je zatražio da postane državljanin Srbije.

 

Džon Čalis, Bojsi
BBC/Predrag Vujić
Džon Čalis i britanska ambasadorka Šan Maklaud tokom njegovog boravka u Beogradu

 

Glumci i manekenke

Na talasu poznatih iz šou biznisa koji su se interesovali za srpski pasoš bila je brazilska manekenka Adrijana Lima 2009, tada u braku sa košarkašem Markom Jarićem.

Ona se u Beogradu sastala sa tadašnjim zamenikom premijera Srbije i ministrom unutrašnjih poslova Ivicom Dačićem, koji joj je ponudio lična dokumenta po ubrzanoj proceduri.

Ipak, zahtev za dokumentima Lima, poznata kao manekenka modne linije ženskog rublja Viktorija sikret, nikada nije podnela, pisali su tabloidi.

Britanski glumac Rejf Fajns postao je državljanin Srbije jer je na najlepši mogući način u svetu promovisao našu zemlju i kulturu", rekla je 2017. premijerka Srbije Ana Brnabić.

U medijima su objavljene fotografije i snimci Fajnsa kako pozira sa srpskim pasošem i ličnom kartom koje mu je uručio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

 

Carey Mulligan and Ralph Fiennes in The Dig
Larry Horricks/Netflix
Keri Maligan kao Edit Priti i Rejf Fajns kao Bejzil Braun u filmu Iskopina

 

Pre njega je državljanstvo Srbije u januaru 2016, takođe iz ruku predsednika Vučića, dobio i proslavljeni holivudski glumac Stiven Sigal, koji je tada izjavio da mu je želja da u Srbiji otvori aikido klub.

Nema podataka da li ga je otvorio, ali je Sigal u novembru iste godine dobio i rusko državljanstvo, koje mu je uručio predsednik Vladimir Putin.

Dve godine kasnije, Sigal je postao specijalni izaslanik Rusije u Sjedinjenim Američkim Državama.

Britanski mediji pišu da Sigal danas živi u Rusiji, te da se pridružio manjoj političkoj partiji bliskoj Kremlju.


Šta kaže zakon - kako do srpskog pasoša

Stranci, po Zakonu o državljanstvu, mogu na dva načina da dobiju dokumenta Srbije.

Jedan je da su prijavili za stalno naseljenje i da im je prijava odobrena.

Moraju da budu punoletni i radno sposobni, da tri godine imaju prebivalište u Srbiji bez prekida, te da potpišu pisanu izjavu da Srbiju smatraju svojom zemljom.

Konačnu odluku da li će dobiti državljanstvo donosi Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Nezavisno od svih ovih uslova, pasoš Srbije može da dobije i stranac „čiji bi prijem u državljanstvo Republike Srbije predstavljao interes za Republiku Srbiju".

O tome odlučuje Vlada Srbije.

Od 2010. godine, srpsko državljanstvo je tražilo i dobilo između 170 i 2.200 stranaca.


Ko je Džon Čalis?

  • Rođen u Bristolu 16. avgusta 1942. godine, ali se već naredne sa porodicom preselio u jugoistočni deo Londona, gde je odrastao
  • Posle srednje škole, Čalis je radio kao mladi agent za prodaju nekretnina, ali je ubrzo počeo da se bavi glumom
  • Glumio je u više od 70 televizijskih serija, sedam filmova i nekoliko radio-drama
  • Imao je značajne uloge i u londonskim i njujorškim pozorištima, ali je najpoznatiji po liku Terensa Obrija Bojsija u britanskoj seriji Mućke, koja je premijerno emitovana na televiziji BBC od 1981. do 1991, uz povremene božićne specijale koji su prikazivani sve do 2003. godine
  • Napisao je dve autobiografske knjige - Biti Bojsi i Posle Bojsija
  • Dva puta je bio u Beogradu, jednom zbog snimanja dokumentarnog filma Bojsi u Beogradu
  • Četiri puta se ženio. Od 1990. godine je u braku sa Kerol Dejvis, sa kojom živi na imanju u Vigmoru
  • Hobi su mu kriket, baštovanstvo i istorija, a poznato je i da navija za londonski fudbalski klub Arsenal

 

Bojsi
BBC/Predrag Vujić
Glumac Džon Čalis u britanskoj ambasadi u Beogradu

 


Političari i šeikovi prijatelji

Vlada Srbije je 2019. pasoš dala tajlandskoj premijerki Jingluk Šinavatri, dve godine pošto je u njenoj domovini osuđena na petogodišnju kaznu zatvora zbog korupcije.

 

Jingluk Šinavatra
EPA
Jingluk Šinavatra

 

Srpska dokumenta dobio je i bivši vođa palestinskog Fataha u Pojasu Gaze, Muhamed Dahlan 2013. godine.

Dahlan je dobio i odlikovanje, Orden srpske zastave drugog stepena koje mu je uručio prethodnik Aleksandra Vučića na čelu Srbije, tadašnji predsednik Tomislav Nikolić.

U Emiratima je Dahlan obavljao funkciju savetnika princa prestolonaslednika Abu Dabija šeika Muhameda bin Zajeda al Nahjana, a odlikovanje je dobio za „učvršćivanje miroljubive saradnje i prijateljskih odnosa između Srbije i UAE"..

Al Nahjan je bio čest gost Beograda i premijera, pa predsednika Aleksandra Vučića.

Iz saradnje Srbije sa UAE proistekao je projekat Beograd na vodi kome je dodeljen status projekta od nacionalnog značaja za Srbiju.

Etihad Ervejz, kompanija iz UAE, postala je manjinski vlasnik srpske nacionalne aviokompanije Er Srbija.

Još jedan blizak saradnik šeika iz Ujedinjenih Arapskih Emirata Matar Suhail al Daheri je 2016. godine dobio srpsko državljanstvo.

On od 2014. godine radi kao direktor kompanije Hepako u Srbiji, koja se bavi nekretninama.

Pasoš Srbije ima i Noha Elbadavi, stariji partner u Institutu za globalne promene bivšeg britanskog premijera Tonija Blera, pisao je Insajder.


Srpsko državljanstvo dobio je i baletan Sergej Polunjin. Pogledajte video snimljen tokom njegove posete redakciji BBC na srpskom


Sport i stranci

Godinama unazad, mnogi sportisti dobijali su srpsko državljanstvo po ubrzanoj proceduri, pre svega kako bi se klubovima omogućilo da angažuju veći broj stranaca u timovima.

Dok je igrao za košarkaški klub Crvena Zvezda, Kevin Panter je dobio državljanstvo Srbije posle samo mesec dana boravka u zemlji.

Panter će ove sezone igrati za suparnički tim, beogradski Partizan, ali se Crvena zvezda prošle godine pojačala sa košarkašem Korijem Voldenom, koji je takođe dobio državljanstvo Srbije.

Ranije su srpsko državljanstvo dobili i košarkaši Čarls Dženkins, Dilan Enis, Damarkus Nelson, Markus Pejdž i drugi.

Praksa dodeljivanja srpskih državljanstva pojedinim sportistima po ubrzanoj proceduri započeta je još 2010. godine, kada je Ivica Dačić, tadašnji ministar policije, uručio pasoš fudbaleru Partizana Kleversonu Gabrijelu Kordovi - Kleu.

Ubrzo je srpski pasoš dobio i fudbaler Crvene zvezde Evendro Goebel.

fudbaler Crvene zvezde Mohamed El Fardu Ben sa Komorskih Ostrva je poslednji u nizu sportista koji su dobili srpsko državljanstvo, u avgustu 2021.

Ben igra za Crvenu zvezdu od januara 2018.

Za inostrane sportiste se uglavnom, kao i za slavne ličnosti, primenjuje kriterijum da je prijem u državljanstvo od interesa za Republiku Srbiju.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • Miki

    27.08.2021 22:04
    Bojsi je veći srbin od mnogoh srba..
  • i svi veseli

    27.08.2021 19:23
    Evo, dajem mu ja svoje srpsko, za njegovo Britansko.
  • Laloš

    27.08.2021 19:15
    Cela Vlada Srbije bi mogla da uđe u konkurenciju za uloge u Mućkama. Ne bi čak morali ni da glume. Znamo ko bi glumio Delboja, za Rodnija ima više konkurenta a za ulogu Bojsija predlažem Vučelu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Ko je ko u seriji „Sablja“

Glavni likovi su izmišljeni, neke scene rezultat su pretpostavke i umetničke obrade, ali je tu i nekoliko poznatih lica sa početka 2000-ih.

Ovi američki izbori bi mogli da promene svet

Regionalne sile polaze svojim putevima, autokratski režimi sklapaju vlastite saveze, a razorni ratovi u Gazi, Ukrajini i na drugim mestima postavljaju neprijatno pitanje o veličini uloge Vašingtona.

Tragedija u Novom Sadu: I buka i bes i tišina

Dok su mašine brujale i lomile komade obrušene konstrukcije na Železničkoj stanici u Novom Sadu, ljudi su palili sveće u centru grada. Traže odgovor na pitanje: Ko je kriv za ovu tragediju?