Srbija, politika i Goran Cvetanović: Kako gradonačelniku Leskovca polazi za rukom da dobija brojne nagrade - i na izložbi pasa i štiglića

Naprednjak Goran Cvetanović ima četvrt veka staža u politici, više od pola tog vremena na čelu je rodnog grada.

Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović za oko 15 godina, koliko je na čelu rodnog grada, nanizao je više od 10 nagrada za rad, titulu Džentlmena godine, ali i priznanja za najuređenije dvorište, ptice štiglića koji najlepše peva i mnoge druge.

U vitrinu sa priznanjima nedavno je dodao i titulu njegovog psa - doberman Hanibal proglašen je u nedelju za najlepšeg u svom razredu na međunarodnoj izložbi u Leskovcu.

Tu vest je Cvetanović objavio na privatnom Fejsbuk profilu, a izazvala je podsmeh na društvenim mrežama.

„Naša stvarnost takva kakva jeste obavlja sprdnju sa nama samima.

„Apsurdizam je tu najprisutniji, a u opštim čudima ovo je jedna fusnota čuda", kaže sociolog Ratko Božović, dodajući u šali da „ustaje u zaštitu psa".

Cvetanoviću teče četvrti gradonačelnički mandat, a lista okupljena oko njegove Srpske napredne stranke na izborima 2020. osvojila je više od polovine mandata u lokalnom parlamentu - 45 od ukupno 75.

Osim raznih neobičnih nagrada, gradonačelnik Leskovca ima, međutim, i drugu stranu.

Pre dve godine, nepravosnažno je osuđen na pet meseci zatvora zbog, kako je utvrdio sud, prebijanja bivše supruge i pretnje da će je ubiti, vitlajući pištoljem, prenele su tada Južne vesti.

Portal KRIK je još 2018. godine objavio profil Cvetanovića, navodeći da je „gradonačelnik Leskovca od vlasnika mesare došao do imovine od pola miliona evra".

Došao je u sukob i sa portalom Južne vesti, zamerajući da o njemu nisu napisali ništa pozitivno, pa za novinare tog medija neće da daje izjave.

Cvetanović je poznat i po raznim gafovima.

Tako je jednom prilikom za skupštinskom govornicom Niš opisao kao „grad od tri slova, na ulazu zatvor, na izlazu ludnica", pa se potom izvinjavao Nišlijama.

Ili kada je prilikom posete poplavljenih područja u leskovačkom kraju, izmišljao nove reči i brkao padeže.

Ko je Goran Cvetanović?

Ovaj nekadašnji funkcioner Srpske radikalne stranke ima 25 godina staža u politici, a odavno je u redovima naprednjaka.

Šira javnost zapamtila ga je po maski faraona koju je jednom prilikom nosio, kao i posle izjava da se usavršavao „u Velikoj Britaniji na raznim koledžima Kembridž, Hesings, Hentenberi, Oksford" za šta nije priložio dokaze.

Po obrazovanju je lekar - specijalista interne medicine.

Mediji su ga dovodili u vezu sa više afera od nasilja, nepotizma, do nasilja prema ženama, ali one nisu imale sudski epilog.

„On je paradigma bahatosti od početka.

„Dobar je, jer ima individualitet, razlikuje se u nevaljalstvima više od drugih", ocenjuje Božović.

Iako se u zvaničnoj biografiji navodi da o budžetu brine „domaćinski i savesno", u bazi imovine političara koju je objavio portal KRIK navodi se da je Cvetanovića 2017. Prekršajni sud u Leskovcu novčano osudio na 50.000 dinara jer je iz gradskog budžeta bez zakonskog osnova potrošio 12,6 miliona dinara - za narodne kuhinje i sportske klubove.

Porodica Cvetanović može se smatrati bogatom, sudeći po spisku imovine koju je Goran Cvetanović prijavio Agenciji za sprečavanje korupcije.

Prvi čovek Leskovca je vlasnik kuće od 419 kvadrata, boksa za pse, nekoliko pomoćnih objekata, poslovnih prostora, ali i dva građevinska zemljišta i više njiva.

Tokom devedestih vodio je i porodičnu firmu - mesaru Mesko, a poslednjih pet godina kao gradonačelnik mesečno prihoduje 117.830 dinara.

Negovan travnjak i raspevani štiglić

Upravo dvorište Cvetanovićeve porodične kuće izabrano je 2017. godine za najuređenije u Leskovcu.

Nagrada je pripala Cvetanoviću na završnoj manifestaciji gradskog takmičenja koja je održana baš u njegovom dvorištu.

„Negovan travnjak, raznovrsnost biljaka i cveća, kao i kombinacija biljnih vrsta", kriterijumi su kojima se vodio žiri 2017. godine u donošenju te odluke, pisale su Južne vesti.

Dve godine kasnije na Balkanskom šampionatu u pesmi štiglića pobedila je Cvetanovićeva ptica, a vest o tome je kratko bila i na zvaničnom Tviter profilu Leskovca, objavili su mediji.

Potom je vodio pojedine novinare da im na njegovom imanju u selu Brejanovce pokaže fazane i papagaje.

Leskovac, zajedno sa Zaječarom prednjači kao grad koji u službu promocije koristi i ličnost odnosno figuru gradonačelnika, pokazala je analiza saradnica Instituta za sociološka istraživanja.

To je dvosmerni proces - neko prepoznaje Leskovac zahvaljujući gradonačelniku, ali i on preko grada radi na sopstvenoj promociji.

„Kad imate moć vi možete da utičete na brendiranje grada.

„Kako će neko pročitati tu poruku, to je druga stvar", kaže Milena Toković, sociološkinja i koautorka knjige Gradovi u ogledalu: između identiteta i brend imidža.

Između ostalih, istraživali su sajt grada Leskovca.

„Karakteristika tog sajta je da ima dosta promotivnih snimaka koji govore o uspehu gradonačelnika lično.

„Za proces brendiranja je taj participativni pristup najbitniji, a to je učešće više aktera, ukoliko se sajt koristi samo za promociju jedne osobe to naravno nije dobro", kaže Toković.

Na sajtu Grada u biografiji Gorana Cvetanovića se kaže da će „u istoriji grada biti upisan kao prvi gradonačelnik Leskovca" , a tu su i pobrojane nagrade koje je dobio.

Između ostalih, nagradu za najčitaniji rad u 2017. godini u specijalizovanom časopisu Acta medica Medianae.

Na sajtu Grada Leskovca može i da se pronađe vest o „trogodišnjici odbrane doktorata Cvetanovića na Medicinskom fakultetu univerziteta u Nišu sa ocenom 10".

Komentarišući najrazličitija priznanja tokom karijere, Goran Cvetanović kaže da je tu uloženo „mnogo rada, mnogo truda i mnogo energije".

Ponosan je na tim ljudi sa kojima radi, opisuje ih kao „obrazovane, pune znanja i talentovane".

„Tu su i oni sa višegodišnjim iskustvom i taj spoj iskustva i mladosti i energije daje ove rezultate", kaže on za BBC.

U „dela koja ostaju iza njih" Cvetanović nabraja milionska ulaganja u putnu infrastrukturu, vodovodnu mrežu, sertifikat za pozitivno poslovno okruženje, 8.000 novih radnih mesta i mnogo toga još.


Odlikovanja i nagrade Gorana Cvetanovića

  • Orden Svetog Save drugog reda i Orden Srpske krune prvog reda dobio za dugogodišnji doprinos razvoju grada
  • Nagrada „Kapetan Miša Anastasijević" za najuspešniju lokalnu samoupravu, zahvaljujući tome su se Grad Leskovac i gradonačelnik Cvetanović našli u monografiji "Put ka vrhu".
  • Priznanje „Dunavski kapetan"
  • Titula "Džentlmen godine" koja mu je 2019. dodeljena kao gradonačelniku koji se radom zalaže za eliminisanje stereotipa kada je reč o angažovanju muškaraca i žena na rukovodećim pozicijama.
  • „Srebrni znak" Crvenog krsta Srbije i Plaketa Crvenog krsta Leskovac za značajne rezultate u ostvarivanju zadataka i ciljeva Crvenog krsta.
  • Lekarska komora Cvetanoviću je dodelila nagrada za najčitaniji rad u medicinskom časopisu Acta Medica Medianae
  • Kao komandantu Gradskog štaba za vanredne situacije Leskovca uručena mu je zahvalnica za angažovanje i izuzetnu saradnju tokom pandemije virusa korona
  • Priznanja Kapetan Miša Anastasijević za izgradnju i unapređenje prosperiteta u regionu kao predsednik Skupštine Centra za razvoj Jablaničkog i Pčinjskog okruga, i dobitnik istoimenog priznanja u kategoriji za vanredan doprinos razvoju i prosperitetu Srbije.
  • Godišnje priznanje Srpskog lekarskog društva - diplome za dosadašnji rad i doprinos razvoju i organizaciji zdravstvene službe.
  • Svetosavska nagrada Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja za punu posvećenost i odgovornost u razvoju obrazovanja i vaspitanja

Izvor: Zvanična biografija sa sajta Grada Leskovca


Poslednja u nizu Cvetanovićevih nagrada na Tviteru je izazvala mnoštvo komentara.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC