Srbija, kultura i priroda: Šta je UNESKO i šta je od srpskog nasleđa na listi svetske kulturne baštine

Uneskov status lokaliteta svetske kulturne i prirodne baštine nosi prestiž, ali ima i političku težinu.
slava
Getty Images
Slava se od 2014. godine nalazi na Uneskovoj Reprezentativnoj listi nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva, zajedno sa kolom, pevanjem uz gusle i zlakuskim lončarstvom

Snimci ljudi koji igraju kolo i pevaju uz gusle, makete Dečana i Sopoćana i ultimatum Austrougarske Srbiji o objavi Prvog svetskog rata mogli bi se naći u zamišljenoj vremenskoj kapsuli, ako bi Srbija pravila spisak šta treba da sačuva za potomke u slučaju velike katastrofe.

Sve što smo nabrojali nalazi se pod zaštitom Uneska (UNESCO), agencije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu - globalnog čuvara prošlosti od zaborava i borca za obrazovanje.

„Upisivanje na listu je posebna čast i predstavlja priznanje da je naša kulturna i prirodna baština prepoznata kao posebna vrednost za čovečanstvo jer svojom univerzalnošću prevazilazi nacionalne granice", kaže Vesna Marjanović, generalna sekretarka organizacije Evropa Nostra Srbija, za BBC na srpskom.

Balkanske države učestvuju u radu Uneska već više od 70 godina - Jugoslavija je postala članica 1950, dok je Srbija u organizaciju stupila krajem 2000. godine.

Kosovo je 2015. godine pokušalo da se učlani, ali nije dobilo dvotrećinsku podršku zemalja članica.

Statut Uneska stupio je na snagu 4. novembra 1946. godine.

Kineski zid, piramide u Egiptu, engleski Stounhendž, Troja u Turskoj, peruanski Maču Pikču, katedrala Notr Dam u Parizu, njujorški Kip Slobode, atinski Akropolj, sidnejska zgrada Opere, moskovski Kremlj neki su od naistaknutijih istorijsko-kulturnih spomenika i lokaliteta na svetu pod zaštitom Uneska.

Unesko u 100 reči

studenica
Goran Sivački
Manastir Studenica je na Uneskovoj Listi svetske kulturne baštine od 1986. godine

Unesko okuplja 193 države - sve svetske zemlje koje priznaje UN.

Organizacija je osnovana 1945. godine, po završetku Drugog svetskog rata, a sedište je u Parizu.

Zalažu se za pristup obrazovanju za svako dete, zaštitu i promociju kulturnog nasleđa i jačanje veza među narodima, navodi se na zvaničnom sajtu.

Unesko je ipak najpoznatiji po zaštiti kulture i prirode, u skladu sa Konvencijom o svetskoj kulturnoj i prirodnoj baštini iz 1971. godine.

Ovaj dokument im daje autoritet da popisuju lokacije od univerzalnog značaja za kulturu, prirodne lepote ali i nematerijalno nasleđe.

Na Uneskovim listama ima ukupno 1.154 lokaliteta.

Italija je ove godine izbila na prvo mesto u svetu po broju zaštićenih mesta - ima ih 58, a neki od njih su Verona - grad Romea i Julije, istorijski centar Rima i palata Duomo u Veneciji.


Unesko u 500 reči

Đerdapska klisura
Jelena Ćalasan
Nacionalni park Đerdap je 2020. godine ušao u registar Uneskovih globalnih geoparkova

Na listi Uneskove svetske baštine kao kulturna dobra od izuzetnog značaja za čovečanstvo nalazi se osam srednjevekovnih srpskih crkava i manastira i nekoliko lokaliteta.

Među njima su srednjovekovni grad Stari Ras i manastir Sopoćani, na Uneskovoj listi od 1979. godine, nalazište Gamzigrad-Romulijana i manastir Studenica koja je na Uneskovoj listi od 1986. godine.

Studenica
Goran Sivački
Manastir Studenica

Na istom spisku su i srednjevekovni nadgrobni spomenici - stećci.

Lista pod nazivom Pamćenje sveta (Memory of the World) popisuje važne dokumente, a na njoj su Arhiv Nikole Tesle, Miroslavljevo jevanđelje i telegram kojim je Austrougarska uputila ultimatum Srbiji i označava objavu Prvog svetskog rata.

Unesko je 2006. zaštitio srednjovekovne spomenike na Kosovu - Pećku patrijaršiju, manastire Dečani i Gračanica i crkvu Bogorodice Ljeviške u Prizrenu.

Istraživač Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Aleksandar Pavlović podseća da je ova odluka doneta posle serije nasilnih incidenata na Kosovu 2004. godine, kada je oštećeno blizu 100 crvenih zgrada na Kosovu, podatak je Eparhije raško-prizrenske.

„To je bila inicijativa Srbija da se kulturni spomenici na neki način priznaju kao deo države, zato što suvereniteta na Kosovu više nije bilo", objašnjava Pavlović za BBC na srpskom.

Dodaje da je „Srbija na taj način sprečila Kosovo da ove spomenike, koji imaju veliki simbolički značaj, eventualno uvrsti u sopstvenu baštinu".


Ko upravlja kulturnim nasleđem na Kosovu?

Srednjovekovni spomenici na Kosovu nalaze se na Listi svetske baštine u opasnosti.

Kao neke od razloga što su spomenici u opasnosti, Unesko navodi manjak pravne zaštite, nezadovoljavajuće uslove održavanja, kao i nedostatak primene regulativa u vezi sa upravljanjem ovim spomenicima.

Prema setu zakona Kosova, koji su 2012. usvojeni pod pritiskom međunarodne zajednice, srpski manastiri i crkve su vlasništvo Srpske pravoslavne crkve (SPC).

To znači kosovske vlasti ne mogu da sprovode nikakve aktivnosti u vezi sa spomenicima bez odobrenja SPC.

Međutim, bilo je problema sa primenom zakona, a jedan od primera je sporna izgradnja regionalnog puta R-108 kroz deo zaštićene zone u blizini manastira Visoki Dečani iz 2020. godine.

Radovi u zaštićenoj zoni, koje je naložio gradonačelnik Dečana, obustavljeni su na zahtev tadašnjeg premijera Kosova Avdulaha Hotija, koji je čak dvaput morao da podseti na regulativu koju je usvojila Skupština Kosova.

Nakon odluke da se promeni planirana trasa puta, tako da ne prolazi kroz zaštićenu zonu, Hotija su politički protivnici pozvali da podnese ostavku.

Srednjovekovne spomenike na Kosovu godinama su pod budnim okom obezbeđenja - Pećku patrijaršiju, manastir Gračanica i crkvu Bogorodice Ljeviške čuva kosovska policija, dok manastir Dečani jedini ima vojnu zaštitu - pred njim dežuraju međunarodne snage KFOR-a.


O kulturnoj baštini pred Haškim tribunalom

Koliko je status mesta svetske baštine značajan govori i činjenica da se Uneskovi lokaliteti posebno pominju u nekoliko presuda Međunarodnog tribunala u Hagu.

Tribunal je tada zauzeo stav da „sistematski zločini protiv kulturnog nasleđa predstavljaju zločine protiv čovečnosti, zato što predstavlja povredu svih ljudi".

General-pukovnik JNA Pavle Strugar je 2005. godine osuđen, između ostalog, za uništavanje Starog grada u Dubrovniku koji je pod zaštitom Uneska od sedamdesetih.

„U neposrednoj blizini 52 zgrade i objekta uništenih ili oštećenih 6. decembra 1991 nije bilo nikakvih vojnih ciljeva, kao ni u Starom gradu ili u njegovoj neposrednoj blizini, tako da uništavanje ili oštećivanje dobara u Starom gradu 6. decembra 1991. nije bilo opravdano vojnom nuždom", navodi se u presudi.


Unesko ima i Listu geoparkova - područja od međunarodnog geološkog i prirodnog značaja.

Od prošle godine, na njoj je Nacionalni park Đerdap u Srbiji, kao jedan od 161 geoparkova u svetu.

Lista rezervata biosfere broji 714 mesta u 139 zemalja, a dva su u Srbiji - Golija-Studenica i Bačko Podunavlje.

Golija-Studenica je prvi rezervat prirode u Srbiji, a nedavno je obeležio 20 godina od upisivanja na listu Uneska, ističe upravnik Dragoljub Šekler za BBC na srpskom.

„Golija je bez sumnje dragulj prirode - naseljava je oko 1.1000 biljnih vrsta, od kojih su mnoge reliktnog ili endemičnog karaktera, gotovo 100, veoma značajnih vrsta ptica i mnoge životinje", kaže Šekler.

Na planini ima i „gorskih vila", kako u narodu nazivaju planinska jezera, među kojima se izdvajaju Košaninovo i Dajićko jezero.

Ispresecana brojnim potocima i rekama, koje su usekle klisure, a „najživopisnije među njima" su klisure Studenice i Izubre.

Golija je i dalje „u velikoj meri divlja" planina, dodaje Šekler.

„U tome se krije njena lepota - lokalno stanovništvo tu pronalazi i lek i hranu", navodi.

Iz organizacije Evropa Nostra nadaju se da će Beogradska tvrđava uskoro naći na Uneskovoj listi svetske baštine.

„Kulturno dobro koje se nađe na listi dobija veći stepen zaštite, jer oči svetske kulturne javnosti usmeravaju svoju pažnju na njega", kaže Vesna Marjanović, generalna sekretarka organizacije.


Trinaest godina posle proglašenja nezavisnosti, Kosovo je priznalo oko 100 zemalja. Ipak, tačan broj nije poznat.

Priština navodi brojku od 117 zemalja, a u Beogradu kažu da ih je daleko manje.

Među zemljama Evropske unije koje nisu priznale Kosovo su Španija, Slovačka, Kipar, Grčka i Rumunija, a kada je reč o svetskim silama, to su Rusija, Kina, Brazil i Indija.

Kosovo je od 2008. godine postalo član nekoliko međunarodnih organizacija, kao što su MMF, Svetska banka i FIFA, ali ne i Ujedinjenih nacija.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • Лиманац

    04.11.2021 12:33
    Напомена
    Аутономна Покрајина Косово и Метохија саставни је и неодвојиви део Републике Србије.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Da li je alternativna medicina delotvorna u lečenju raka

Pacijenti se sve više okreću alternativnim terapijama u lečenju raka, uprkos upozorenjima lekara da ne postoje medicinski dokazi da oni mogu pomoći u lečenju ili izlečenju raka. Koje su to terapije i zašto se čini da njihova upotreba raste?

Kako izgleda spid dejting u Srbiji

Svetski trendovi stigli su i na Balkan. Tri minuta za upoznavanje sa neznancem ili sa 30 neznanaca. Razgovor, flert, a nekome se posreći i nešto više.