Kina, Ilon Mask i svemir: Gužva na nebu - optužbe na račun milijardera da sateliti ugrožavaju bezbednost svemirskih stanica

Izvršnog direktora Spejs Iksa napali su na društvenim mrežama pošto je žalba javno objavljena.
Ilon Mask
Getty Images

Brojne kritike upućene su milijarderu Ilonu Masku pošto su iz Kine rekli da je njihova svemirska stanica bila prinuđena da izbegava sudare sa satelitima koji su lansirani tokom njegovog projekta Starlink Internet Servis.

Kineska svemirska stanica imala je dva bliska susreta sa satelitima Starlink ove godine, tvrde nadležni iz Pekinga.

Optužbe o incidentu, koje su prosleđene svemirskoj agenciji UN, nisu nezavisno potvrđene.

Starlink je satelitska internet mreža kojom upravlja Maskov Spejs Iks.

Mask je dobro poznat u Kini, iako je Tesla, njegova kompanija koja proizvodi električne automobile pod sve većom kontrolom regulatora.

Incidenti su se dogodili 1. jula i 21. oktobra, piše u dokumentu koji je Kina dostavila kancelariji Ujedinjenih nacija za svemirska pitanja.

„Iz bezbednosnih razloga, u kineskoj svemirskoj stanici započeto je primenjivanje kontrole za izbegavanje sudara", kažu nadležni iz Pekinga u dokumentu koji je objavljen na sajtu agencije.

Iz Spejs Iksa još nisu stigli odgovori na pitanja koje je uputio BBC.

Posle žalbi koje su objavljene u javnosti, Mask, Starlink i SAD kritikovani su na kineskoj platformi Veibo koja je slična Tviteru.

Jedan korisnik opisao je satelite Starlink kao gomilu svemirskog otpada.

Sateliti su „američko oružje za svemirsko ratovanje" i „Mask je novo oružje koju su napravile američka vlada i vojska", napisali su drugi.

Drugi je postovao: „Rizici Starlinka postepeno izlaze na videlo, ljudska rasa će platiti za njihove poslovne aktivnosti".

Iz Kine su takođe optužili SAD da su ugrozili astronaute, ignorišući obaveze prema sporazumima o svemiru.

Žao Lijan, portparol ministra spoljnih poslova, rekao je da su iz Kine zatražili da se SAD ponaša odgovorno.

Naučnici su izrazili zabrinutost zbog rizika da može doći od sudara u svemiru i pozvali svetske vlade da podele informacije o oko 30.000 satelita i drugog svemirskog otpada koji kruži oko Zemlje.

Tokom Spejs Iksa lansirano je skoro 1.900 satelita kao deo Starlink mreže, a planira se raspoređivanje još hiljadu.

Prošlog meseca, američka svemirska agencija NASA naglo je odložila šetnju svemirom sa Međunarodne svemirske stanice zabrinuta zbog svemirskog otpada.


Možda će vas zanimati i video o svemirskom otpadu i mapi koja prati „200 tempiranih bombi" u orbiti oko Zemlje


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dragan

    28.12.2021 20:56
    Ah
    Da pojasnimo-Kina mrzi ceo svet.Pravili su samo svoju stanicu tj imaju samo jednu kapsulu.Na sreću više nemaju rakete da dođu do nje.postoji ogromna MSS stanica koju koriste svi i Rusija.MSS se snabdeva sa potrepštinama od Illon Maska i Sojuz naizmenično.Nasa sad lansirala WEB teleskop ali iz francuske Gijane.Ceo svet se smejao Kini kad su prvi bili u njihovoj svemirskoj stanici Svi u kosmosu stali mirno,sqlutirali i naučeni pesmicu izrecitovali.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Sve pekare u Gazi zatvorene

Izrael je zatvorio sve granične prelaze u Gazu da bi izvršio pritisak na Hamas da prihvati nove uslove za primirje.

Mogu li lekari da izleče srpsku politiku

Srbija bi mogla da dobije tek drugog lekara na čelu vlade posle Drugog svetskog rata. Koliko 'beli mantili' mogu da pomognu da se neke stvari u politici pokrenu i promene?

Prvi put roditelji u 100. godini

Ženka je stigla 1932. godine, a do sada nije zabeleženo da je neka galapagoska kornjača sa ovoliko godina prvi put postala majka.