Austrija i neizlečive bolesti: Novi zakon dozvoljava potpomognuto samoubistvo

Praksa će biti strogo regulisana, a svaki slučaj će procenjivati dva lekara - od kojih jedan mora da bude stručnjak za palijativnu medicinu.
Hand-holding
Getty Images

U Austriji je stupio na snagu zakon koji dozvoljava asistirano samoubistvo.

Od subote, odrasli koji boluju od neizlečivih bolesti ili pate od trajnog, iscrpljujućeg stanja, mogu da se opredele za potpomognuto samoubistvo.

Parlament je usvojio novi zakon u decembru, posle odluke Ustavnog suda o tom pitanju.

Praksa će biti strogo regulisana, a svaki slučaj će procenjivati dva lekara - od kojih bi jedan morao da bude stručnjak za palijativnu medicinu.

Zvaničnici kažu da je vlada takođe izdvojila sredstva za razvoj palijativnog zbrinjavanja kako bi se osiguralo da niko ne odluči da umre kada su druge opcije dostupne.

Asistirano samoubistvo, u kojem se obolelom daju sredstva da okonča sopstveni život, legalno je u susednoj Švajcarskoj.

Takođe je dekriminalizovano u nekoliko evropskih zemalja, među kojima su Španija, Belgija i Holandija.

Aktivna pomoć samoubistvu ostaće zabranjena u Austriji, a nova pravila eksplicitno isključuju maloletne osobe ili osobe sa mentalnim zdravstvenim problemima.

Odrasli koji žele da okončaju život moraju da imaju dijagnozu i potvrdu da su u stanju da sami donose odluke.

Pošto dobiju odobrenje dva lekara, pacijenti moraju da čekaju 12 nedelja da razmisle o odluci, ili dve nedelje ako imaju terminalnu bolest.

Ako i posle ovog perioda i dalje žele da nastave proces, onda mogu da dobiju smrtonosne lekove u apoteci pošto obaveste advokata ili notara.

Da bi se sprečile zloupotrebe, nazivi apoteka koje prodaju ove lekove biće otkriveni samo advokatima i notarima koji prime ova obaveštenja i neće se javno oglašavati.

Do sada je, prema austrijskim zakonima, svako ko je naveo ili pomogao nekome da izvrši samoubistvo, bio osuđen na pet godina zatvora.

Apsolutnu zabranu potpomognutog samoubistva ukinuo je prošle godine savezni sud, koji je presudio da se time „krši pravo na samoopredeljenje".

Ali ista kazna će ostati na snazi za one koji ubiju drugu osobu na njegov „ozbiljan i naglašen zahtev".

Pre nego što je parlament ove godine usvojio nova pravila, neki politički protivnici su tvrdili da postavlja previše prepreka na put onima koji traže pomoć pri smrti.

Drugi su tvrdili da su ograničenja premala, rekavši da psihijatrijska procena nije dovoljna za procenu sposobnosti pacijenata da donose odluke.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Milica 36

    02.01.2022 22:12
    Eutanazija
    Ko nije preživeo i doživeo da mu najdraže biće umire u najgorim mukama odmah bi izglasali zakon o eutanaziji. Nego ljudi izvršavaju samoubistva skakanjem sa zgrada, vešanjem, trovanjem itd. Znamo svi kako živimo i kakvo nam je zdravstvo na najnižim granama.
  • Banderaš

    02.01.2022 16:46
    eutanazija
    Samo zatucan primitivac,sebicnjak bez saosecanja,neko ko nije imao kontakta sa nekim bočesnim ko ima ogromne bolove,celodnevnu besanu patnju,samo neko ko nema empatije za ljude pored sebe-moze biti protiv uvodjenja eutanazije u Srbiju.
    Moje misljenje je da,onog trenutka kada ja zbog bolesti ne budem mogao prepoznati svoje rodjeno dete koje volim najvise na svetu,ja vidim svoj zivot suvisnim,nepotrebnim i bezsmislenim i trazim od drzave da mi pomogne i da mi zakonski omoguci da ostanem bez tog zivota bez smisla.
  • Deki

    02.01.2022 10:17
    Ispravno
    Dosta sa lažnim moralisanjem. Kad budem postao teret sebi i drugima, uradiću to.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Mađarska se povlači iz Međunarodnog krivičnog suda

Odluka je objavljena u danu kada je izraelski premijer Benjamin Netanjahu, koga potražuje Međunarodni krivični sud, u poseti Budimpešti. Nalog suda za hapšenjem Netanjahua neće „imati efekta" u Mađarskoj, kaže Orban.