Mentalno zdravlje: Naučnici upozoravaju da će se slučajevi demencije skoro utrostručiti širom sveta do 2050.

Predviđeni porast slučajeva je uglavnom zbog starenja stanovništva u kombinaciji sa nezdravim načinom života, kažu stručnjaci.
patient who has had a brain scan
Getty Images

Do 2050. godine, više od 153 miliona ljudi moglo bi da ima demenciju, u odnosu na 57 miliona u 2019, upozoravaju stručnjaci.

Predviđeni porast je uglavnom zbog starenja u kombinaciji sa nezdravim načinom života, navode istraživači za medicinski časopis Lanset.

Najveći faktori rizika, koji čine više od šest miliona projektovanog porasta, uključuju visoke stope pušenja, gojaznosti i dijabetesa, kažu oni.

Studija, koja je obuhvatila 195 zemalja, trebalo bi da da da vladama smernice o tome koja su sredstva i podrška potrebni i koje akcije mogu da pomognu.

Demencija je već sada sedmi vodeći uzrok smrti širom sveta i jedan od glavnih uzroka invaliditeta i bolesti među starijim ljudima.

Ali ova crna slutnja bi mogla da bude izbegnuta.

Istraživači ukazuju na važnost poboljšanja pristupa obrazovanju u zemljama širom sveta i kažu da je njihov projektovan broj za 2050. godinu već smanjen za 6,2 miliona na osnovu onoga što se očekuje u ovoj oblasti.

Oni su manje optimistični u pogledu efekata gojaznosti, visokog šećera u krvi i pušenja i već su uračunali dodatnih sedam miliona slučajeva u 2050. godini povezanih sa tim uzrocima.

Prestanak pušenja

„Treba više da se usredsredimo na prevenciju i kontrolu faktora rizika pre nego što dovedu do demencije", kaže Ema Nikols, vodeća autorka sa Instituta za zdravstvenu metriku i evaluaciju, Univerziteta u Vašingtonu, u SAD.

„Čak i skromni napredak u sprečavanju demencije ili odlaganju njenog napredovanja bi napravio velike rezultate.

„Da bismo to uradili, potrebno je da smanjimo izloženost vodećim faktorima rizika u svakoj zemlji.

„Za većinu zemalja, ovo znači povećanje odgovarajućih, jeftinih programa koji podržavaju zdraviju ishranu, više vežbanja, prestanak pušenja i bolji pristup obrazovanju".

Studija predviđa da će broj slučajeva demencije rasti:

  • u istočnoj podsaharskoj Africi, sa skoro 660.000 na više od tri miliona - uglavnom zbog rasta stanovništva
  • u severnoj Africi i na Bliskom istoku, sa blizu tri miliona na skoro 14 miliona
  • u regionu Azije i Pacifika sa višim prihodima, sa 4,8 miliona na 7,4 miliona
  • u zapadnoj Evropi sa blizu osam na skoro 14 miliona
  • u Velikoj Britaniji, sa nešto više od 907.000 na skoro 1,6 miliona

Pogledajte video: Štene robot pomaže ljudima sa demencijom


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Mađarska se povlači iz Međunarodnog krivičnog suda

Odluka je objavljena u danu kada je izraelski premijer Benjamin Netanjahu, koga potražuje Međunarodni krivični sud, u poseti Budimpešti. Nalog suda za hapšenjem Netanjahua neće „imati efekta" u Mađarskoj, kaže Orban.