Kina i film: Vlasti pobeđuju - promenjen kraj klasika Borilački klub
Za publiku u Kini, poslednja scena kultnog američkog filma Borilački klub (Fight Club) iz 1999. godine razlikuje se od originalne verzije.
U kineskoj, izmenjenoj verziji - vlasti su te koje pobeđuju.
U originalu pripovedač Edvard Norton ubija izmišljenog alter-ega Tajlera Dardena koga u filmu igra Bred Pit pre nego što bombe unište zgrade, što je vrhunac subverzivne zavere Projekat Mejhem čiji je cilj da se preuredi društvo.
Umesto toga, u Kini se prikazuje scena u kojoj se pre eksplozije pojavljuje policija koja otkriva zaveru i hapsi kriminalce, a Dardena šalje u „psihijatrijsku bolnicu".
„Policija je brzo otkrila čitav plan i uhvatila kriminalce zahvaljujući dokazima koje im je dostavio Tajler, sprečivši eksploziju", poruka je koja se pojavljuje na kraju kineske verzije filma.
„Posle suđenja, Tajlera šalju u psihijatrijsku bolnicu gde se nalazi na lečenju. Bolnicu napušta 2012. godine".
- Dejvid Finčer: holivudski najprovokativniji reditelj
- Usvojen zakon o cenzuri filmova u Hongkongu
- Kina potiskuje „ženstvenu estetiku i nezdrav sadržaj" iz medija
Film reditelja Dejvida Finčera našao se nedavno i na platformi Tenset Video.
Organizacija za zaštitu ljudskih prava Hjuman rajts voč nazvala je ovu promenu „distopijskom".
„Ovo je fenomenalno. Srećan kraj za svakog u Kini", napisao je na Tviteru sarkastično Čak Polanik, autor romana iz 1996. po kome je snimljen film.
„Koliko je ovo sjajno. Pojma nisam imao. Pravda uvek pobeđuje. Ništa nije eksplodiralo. Fino", dodao je Polanik na Sabsteku.
Povodom kineskog završetka filma, reagovao je i umetnik, disident Ai Vejvei.
On je podelio link sa izmenjenim krajem, postavljajući pitanje: „Šta bi na ovo rekao Tajler Darden?".
„Drugo pravilo Borilačkog kluba je - radićemo i reći ćemo šta god nam komunistički kineski cenzori kažu šta da pričamo i radimo", napisao je američki senator, republikanac iz Teksasa Ted Kruz.
Ogorčeni gledaoci, koji su prethodno pogledali piratske verzije originalnog filma, na društvenim mrežama su prijavili i ukazali na promene.
Neki su na društvenim mrežama podsetili da se u prošlosti nešto slično dogodilo sa filmovima Gospodar rata (Lord of War) sa Nikolasom Kejdžom iz 2005. i Krvavi dugovi (Blood Debts) iz 1985.
The ending to Blood Debts (1985 dir Teddy Page) compared to the Chinese version of Fight Club (1999 dir David Fincher) streaming on Tencent Video pic.twitter.com/0qg3aLnTHv
— Aaron Stewart-Ahn (@somebadideas) January 24, 2022
Neki su iskoristili priliku da ponude sopstvene verzije kraja filma.
My original pitch for China's new Fight Club ending. pic.twitter.com/zjdm70Z80R
— Matthew Highton (@MattHighton) January 25, 2022
Možda će vas zanimati i ovaj video: Kako se menjala Kina
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 1
...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar