Omikron BA.2 i korona virus: Šta je to i da li treba da se brinemo

Nova podvarijanta omikrona još je zaraznija od prethodne, ali nema dovoljno dokaza da bi se utvrdilo da li izaziva težu bolest od omikrona BA.1
The SARS-CoV-2 coronavirus
Getty Images
Korona virus

Omikron je soj korona virusa koji se najbrže širi, a sada je dobio i drugu podvarijantu - omikron BA.2.

Stručnjaci kažu da je još zarazniji od prvobitnog omikrona BA.1, ali da nema podataka koji bi dokazali da dovodi do teže bolesti.

„Gledajući druge zemlje u kojima BA.2 sada prestiže [BA.1], ne vidimo veće promene u hospitalizaciji nego što se očekivalo", kaže doktor Boris Pavlin iz tima Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za reagovanje na kovid-19.

Dok susedne Hrvatska i Slovenija već beleže prve slučajeve ove podvarijante, uskoro će se znati da li je omikron BA.2 pronađen i kod pacijenata u Srbiji, kaže Aleksandra Knežević iz Instituta za mikrobiologiju i imunologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu za BBC.

U ostatku sveta, posebno u Aziji i Zapadnoj Evropi, došlo je do porasta slučajeva omikrona BA.2, a u nekim zemljama je ova podvarijanta već dominantna.

Varijanta koja se krije

Omikron BA.2 se ponekad naziva pritajenom podvarijantom, jer joj nedostaje genetski marker koji su istraživači koristili da bi brzo utvrdili da li je infekcija najverovatnije običan omikron BA.1, a ne delta.

Kao i kod drugih varijanti, infekcija BA.2 se može otkriti PCR testovima na korona virus, ali oni ne mogu da razlikuju BA.2 od delte.

Zato morate izvršiti više provera da biste bili sigurni.

Praksa u Srbiji je da se, kada se sumnja na novi soj ili podvarijantu korona virusa, uzorci šalju Institutu za mikrobiologiju i imunologiju Medicinskog fakulteta u Beogradu.

Za obradu i dobijanje rezultata potrebno je oko dve nedelje, zbog neophodnih dodatnih provera.


Kako nastaje omikron:


Čini se da je BA.2 prenosiviji od prethodnih varijanti, ali, na sreću, nema podataka koji ukazuju na to da izaziva teža oboljenja.

„Za sada nemamo pouzdanih informacija sa terena, ali informacije od kolega iz drugih zemalja govore o tome da se BA.2 još brže širi", kaže Aleksandra Knežević iz Instituta za mikrobiologiju i imunologiju.

Dakle, koliko bi trebalo da budemo zabrinuti zbog ove varijante u nastajanju?


Click here to see the BBC interactive

Šta je BA.2

Kako virusi mutiraju u nove sojeve, ponekad se razdvajaju ili granaju u podvarijante.

Delta soj, na primer, sastoji se od 200 različitih podvarijanti.

Isto se desilo sa omikronom, koji uključuje podvarijate BA.1, BA.2, BA.3 i B.1.1.529.

Omirkon BA.1 i dalje je najzastupljeniji.

Gotovo 99 odsto virusne DNK predate globalnoj bazi podataka GISAID (od 25. januara 2022.) je podvedeno kao ova podvarijanta, podaci su Svetske zdravstvene organizacije (SZO).

Omikron BA.1 je trenutno najviše zastupljen u svetu
Getty Images
Omikron BA.1 je trenutno najviše zastupljen u svetu

Nije jasno odakle je nastala nova podvarijanta, ali je prvi put otkrivena u novembru među sekvencama učitanim u bazu podataka sa Filipina.

Gde se širi BA.2

Od novembra 2021. godine, 40 zemalja je dodalo hiljade BA.2 sekvenci u bazu podataka.

Prema SZO, podvarijanta već postaje dominantna na Filipinima, Nepalu, Kataru, Indiji i Danskoj. Na nekim mestima, njen rast je bio nagli.

Prema danskom Institutu za uzimanje uzoraka, oko polovine novih slučajeva kovida u zemlji uzrokovano je BA.2 podvarijantom.

Indija je još jedna zemlja u kojoj BA.2 brzo zamenjuje varijantu delta i omikron BA.1, kaže molekularni biolog Bidžaja Dakal.

To je već dominantna povarijanta u nekoliko država i verovatno je izazvala nedavni treći talas zaraze u zemlji.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC