Fotografija i priroda: Kroz čiji se objektiv najbolje videla divljina prošle godine - zaleđeno jezero u Italiji
Kristijano Vendramin osvojio je nagradu Izbor publike 2021. za najboljeg fotografa divljine - on je uslikao zaleđeno jezero u Italiji, a delo je posvetio preminulom prijatelju.

Pobednička fotografija italijanskog fotografa ganula je više od 31.800 ljubitelja prirode i divljine, koji su među 25 ponuđenih radova glasali za njegovu fotografiju pejzaža
Nagradu je ustanovio i dodeljuje je Nacionalni istorijski muzej u Londonu.
Finalisti su izabrani među 50.000 fotografija koje su pristigle iz 95 zemalja.
Kada je 2019. posetio jezero Santa Kroće u severnoj Italiji, Vendramina je očarala lepota prizora i podsetila ga je na prijatelja, koji je voleo ovo posebno mesto i nije više tu.
„Verujem da je svakodnevni kontakt sa prirodom sve bitniji za zdrav i spokojan život.
„Fotografisanje prirode je važno zato što nas podseća na tu povezanost, koju moramo održati i gde možemo pobeći i posvetiti se svojim mislima," kaže ovaj Italijan.
- „Eksplozivni seks“ - najbolja fotografija divljine 2021. godine
- Veličanstvene ptice zabeležene kamerom
- Ta divna stvorenja u našim baštama
„Kristijanova dirljiva fotografija oslikava pozitivan uticaj koji priroda ima na naše živote i blagostanje," smatra doktor Daglas Gur, direktor Nacionalnog istorijskog muzeja.
On je istakao da su prethodne dve godine doprinele da se promeni način na koji doživljavamo ljude, život i životnu sredinu, što su ključni činioci naših ekosistema.
Nadam se da će se oni koji je budu videli podsetiti koliko je važno da se povežemo sa prirodom i da preduzmemo korake da je očuvamo," dodao je.
Četvoro finalista je zaslužilo pohvale.
Svih pet fotografija biće prikazano na izložbi Najbolji fotograf prirode za ovu godinu u pomenutom londonskom muzeju, a postavka će biti otvorena do 5. juna.
Sklonište od kiše, Ešli Mekord, Sjedinjene Američke Države

Ešli je posetila nacionalni rezervat Masai Mara u Keniji i uhvatila je trenutak nežnosti između dva muška lava.
Ona je ostala i gledala ih je sve dok kiša nije postala toliko jaka da su postali gotovo nevidljivi.
Orao i medved, Džeroen Hekendajk, Holandija

Mladunci mrkog medveda se često penju po drveću, gde bezbedno čekaju majku da se vrati sa hranom.
Ovde, u dubinama umereno guste šume u Ananu na Aljasci, ovo malo mladunče je odlučilo da dremne tokom popodneva na grani prekrivenoj mahovinom dok ga budno posmatra mladi beloglavi orao.
Orao je satima sedeo na boru, a Džeroen je smatrao da je to izuzetna situacija.
Nada na spaljenoj plantaži, Džo-En Mekartur, Kanada

Džo-En je otišla u Australiju početkom 2020. godine da zabeleži priče životinja na koje su negativno uticali veliki požari, koji su goreli u saveznim državama Novi Južni Vels i Viktorija.
Ovaj istočni sivi kengur i njegovo mladunče uslikani su blizu Malakote u Viktoriji i bili su među srećnicima koji su pobegli od požara.
Kengur nije skidao pogled sa Džo-En dok je mirno hodala do mesta sa kojeg je uspela da napravi ovu sjajnu fotografiju.
Ples po snegu, Kijang Guo, Kina

U nacionalnom rezervatu Lišan, koji se nalazi u kineskoj provinciji Šansi, Kijang je posmatrao dva mužjaka zlatnog fazana kako neprestano zamenjuju mesta na ovom drvetu - njihovi pokreti ličili su na tihi ples po snegu.
Kina je ovim pticama prirodno stanište i naseljavaju guste šume u planinskim krajevima.
Iako su obojene jarkim bojama, one su stidljive i teško ih je uočiti, provode veći deo vremena u potrazi za hranom na šumskom tlu, a lete samo kako bi izbegli predatore ili kada se gnezde tokom noći na visokom drveću.
Autorska prava pripadaju fotografima.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar