Sport, politika, Srbija i Kosovo: Kosovski atletičari u Beogradu i buduća takmičenja

Olti Bitići ima 17 godina, živi u mestu Mališevo na Kosovu i bavi se atletikom, što ga je nedavno dovelo u Beograd, na Balkansko prvenstvo u atletici za mlade i na neki način upisalo u istoriju.
„Učestvovao sam u trci na 800 metara i zadovoljan sam učinkom - bio sam sedmi od devet takmičara", kaže Bitići za BBC na srpskom.
Iz Olimpijskog komiteta Kosova za BBC navode da je na takmičenju u Beogradu učestvovalo šest njihovih sportista, što nazivaju presedanom - to je prvi put da je reprezentacija Kosova pod tim imenom učestvovala na sportskom takmičenju u Srbiji, ističu.
Iz Atletskog saveza Srbije za BBC kažu da je Balkansko prvenstvo za mlade „daleko iza" i da neće komentarisati učešće kosovskih sportista na tom takmičenju.
Srbija će narednih meseci biti domaćin Svetskog dvoranskog prvenstva u atletici, Evropskog prvenstva za mlade u stonom tenisu i Svetskog prvenstvu u rvanju, a iz OK Kosova tvrde da će imati predstavnike na svim takmičenjima.
- Kad politika uđe u ring - kako je Srbija spustila rampu bokserima sa Kosova
- Šta se desi kad se Kosovo pojavi na terenu
- „Godina kada je mržnja produbljena": Referendum na Kosovu - 30 godina kasnije
Milan Jelić, generalni sekretar Rvačkog saveza Srbije, izjavio je za BBC da nema „nikakve informacije, niti najave" o učešću kosovskih sportista, dok iz Stonoteniskog saveza odgovor nije stigao do trenutka objavljivanja teksta.
Iz Atletskog saveza Srbije takođe negiraju da će kosovskih sportista biti na predstojećem Svetskom prvenstvu u Beogradu.
„Samo vas zanimaju crne stvari, ne želim da pričam na tu temu, to mi je zaista ispod časti", prethodno je za BBC rekao Slobodan Branković, generalni sekretar Atletskog saveza Srbije.
Komplikovani politički odnosi Beograda i Prištine godinama se preslikavaju i na sportske terene - kosovskih sportista nije bilo na nedavno Svetskom prvenstvu u boksu u Beogradu, a sličnih situacija je bilo i ranije.
Košarkaši Partizana i fudbaleri Crvene zvezde pre nekoliko godina nisu mogli da uđu na Kosovo i odigraju mečeve, a napetosti je bilo i pred utakmicu ženskih juniorskih reprezentacija Srbije i Kosova u rukometu, koja je na kraju otkazana.

O atletici i politici
Olti Bitići je atletiku počeo da trenira pre četiri godine u rodnom Mališevu, mestu od tek nekoliko hiljada stanovnika, na tromeđi između Prištine, Đakovice i Prizrena.
„Mnogo volim da trčim, a i veoma sam kompetitivan, pa volim da se takmičim, a i čini me srećnim kada treniram i ostvarim dobar rezultat", navodi.
Trku na 800 metara u Beogradu je istrčao za nešto više od dva minuta, čime je zadovoljan.
„Sumnjao sam da ćemo moći da se takmičimo, ali naporno sam trenirao za tu trku", kaže.
U Beogradu su, objašnjava, proveli dve noći i tri dana, a grad mu se čini „lep", iako obilaska nije bilo - bio je koncentrisan na trku, a iz bezbednosnih razloga mogli su da budu samo u hotelu.
„Policija nas je čuvala, osećao sam se bezbedno i sve je bilo dobro, ali nikada mi se to nije desilo, pa mi je sve bilo pomalo šokantno i iznenađujuće", navodi.
Ipak, drago mu je da je bio jedan od prvih kosovskih sportista koji su se, posle proglašenja nezavisnosti 2008. godine, takmičili na teritoriji Srbije.
For the first time a #Kosovo NT has competed in an international championships, held in Serbia. Our national team in athletics competed at the Balkan Championships U-22, held in Beograd.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar