Putovanja i Beograd: Tri stvari koje ne možete na Beogradskoj autobuskoj stanici

Nakon 56 godina od formiranja, putnici sa Beogradske autobuske stanice suočavaju se sa neobičnim problemima koje bi zakasnelo preseljenje moglo konačno da reši.
Beogradska autobuska stanica
BBC

Ako ste kartu autobusku kupili preko interneta, a inače je ne možete platiti karticom na samoj stanici, nećete znati sa kog perona vam polazi autobus i do stanice vas sigurno neće dovesti voz.

Tako danas izgleda putovanje sa Beogradske autobuske stanice (BAS), koja na današnji dan slavi 56. rođendan.

Jedno od ključnih saobraćajnih čvorišta i dalje čeka pre više godina najavljeno preseljenje, što bi moglo da reši i nedostatke sa kojima se putnici susreću.

Na pitanje BBC kada se očekuje selidba stanice na Novi Beograd, iz BAS-a upućuju na Gorana Vesića, zamenika gradonačelnika Beograda.

„Do 1. aprila sav saobraćaj sa stare autobuske stanice biće premešten na novu lokaciju", navodi Vesić za BBC na srpskom.

Rok za preseljenje stanice je tačno dva dana pre redovnih izbora na kojima će se birati gradska, ali i republička vlast.

Međutim, kako navodi zamenik gradonačelnika, u funkciji će zasad biti samo „manja stanica".

Konačan datum završetka radova zavisi od BAS-a, ali očekuje se u narednih 6 meseci, kaže Vesić.

Kada je reč o stanici na Savskom vencu, ona će biti porušena jer je kao prelazno rešenje, koje traje više od 50 godina, urađena montažna, dodaje zamenik gradonačelnika.

Zemljište na kome je stara stanica je u vlasništvu grada, ali Goran Vesić nije precizirao u šta će biti prenamenjeno.

1. Do voza samo gradskim prevozom

Sve dok Glavna železnička stanica nije zatvorena 1. jula 2018. godine, putnici su za svega nekoliko minuta mogli da presednu sa autobusa na voz i obrnuto.

Kada se 2018. godine preselila železnička stanica na Prokop, počelo je da se govori i o prebacivanju autobuske stanice.

Na konkursu četiri godine ranije, pobedila je ideja integrisane autobuske i železničke stanice arhitekata Milana i Vladimira Lojanice.

Beogradska autobuska stanica
BBC
Nekada su železnička i autobuska stanica bile jedna uz drugu

Za lokaciju nove autobuske stanice izabran je novobeogradski Blok 42 gde se već nalazi Železnička stanica Novi Beograd koja je u fazi rekonstrukcije.

Kako je već najavljeno, sa te stanice će 15. marta krenuti vozovi ka Novom Sadu, a već tamo saobraća linija gradskog BG voza.

„To neće biti Glavna, ali neće biti ništa manje posećena od Prokopa, jer će tu zbog veze sa autobuskom stanicom biti mnogo putnika", kaže Goran Vesić za BBC.

2. Od kartica samo domaća Dina

„Glavna autobuska stanica prima samo Dina kartice. Srbija 2013." glasi jedna poruka na društvenoj mreži Tviter - skoro deset godina kasnije je isto.

Ova poruka je samo jedna od desetine poruka koje su tviteraši ostavili žaleći se na nemogućnost da autobusku kartu plate karticom.

Da li je plaćanje karticom moguće, osim domaćom Dinom, nisu odgovorili iz BAS-a za BBC.

Prevoznici koji saobraćaju sa Beogradske autobuske stanice ne žele da podele troškove, objašnjenje je koje su dali 2012. godine za dnevni list Politika.

Zbog velike provizije stranih platnih kartica (Viza, Master), u BAS-u su odlučili da uvedu samo domaću Dina karticu kao platno sredstvo, pojasnili su tada.

U zakonima koji regulišu plaćanja ovakvim putem ne stoji da je kartično plaćanje obavezno, kao ni da postoji obaveza da se sve kartice priznaju kao platno sredstvo.

BAS, kao ni druga pravna lica, nema zakonsku obavezu da uvede plaćanje karticama, a na samoj stanici se nalaze bankomati i menjačnica.

Ipak, Dina kartica je od 2018. godine obavezna za sve banke koje posluju u Srbiji, tako da jedini problem sa kartičnim plaćanjem imaju stranci.

Plaćanje bilo kojom karticom moguće je na stanicama u Novom Sadu, Nišu, Subotici i Pančevu.

Kada je region u pitanju, u svim glavnim gradovima bivših jugoslovenskih republika moguće je kartično plaćanje, osim u Podgorici gde je kartu moguće kupiti samo novčanicama.

Beogradska autobuska stanica
BBC

3. Teško do osnovnih informacija

„Ako autobusku kartu kupiš onlajn, nemaš predstavu na kom peronu ti staje autobus."

Ovako opisuje skorašnje iskustvo na Beogradskoj autobuskoj stanici Nikola Bešlić iz Beograda.

Šalter i razglas jedini su načini na koje je moguće saznati ove bitne informacije, jer na BAS-u nema info ekrana.

Putnicima i dalje preostaje da se nadaju da će na budućoj autobuskoj stanici stvari ipak biti drugačije.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviterui Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zemlja čudesa

    04.03.2022 07:59
    Rešenje je tu!
    @Z13
    Mislim da će za povezivanje autobuske i Prokopa upotrebiti žičaru, rentabilnija je od helikoptera.
  • Kokošarnik

    03.03.2022 23:43
    Ovo je odlično, zapravo! Postoji više perona, čujem da WC ima digitalni video nadzor a i kiosk sa viršlama je za svaku pohvalu.
  • pera

    03.03.2022 21:35
    ..
    Inace i na bankomatima na stanici ne mogu da se koriste kartice koje nisu Dina.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC