Pakistan i ekonomska kriza: Vlada traži da se pije manje čaja jer se mnogo novca troši na uvoz

Pakistanska vlada zamolila je ljude da smanje količinu čaja kako bi održali privredu zemlje.
Pijuckanje manje šoljica dnevno smanjilo bi visoke račune koje plaćamo za uvoz, rekao je ministar Ahsan Ikbal.
Devizne rezerve zemlje su na niskom nivou, trenutno dovoljne za manje od dva meseca celokupnog uvoza.
Pakistan je najveći svetski uvoznik čaja.
Prošle godine na uvoz je potrošio više od 600 miliona dolara.
- Apel milionima Australijanaca: Gasite svetlo, štedite struju
- Možete li da uštedite ako odvrnete jednu sijalicu
- Nestašica šećera: Šta znači to što je Srbija zamrzla cene
- Prazne prodavnice, inflacija i uništena privreda: tri decenije od sankcija Jugoslaviji
„Apelujem na naciju da smanji potrošnju čaja za jednu do dve šoljice jer sada ga uvozimo na pozajmicu", rekao je Ikbal, prenose pakistanski mediji.
Trgovci bi takođe mogli da zatvore tezge na pijaci u 20:30 kako bi uštedeli struju, predložio je on.
Molba je usledila pošto pakistanske devizne rezerve nastavljaju rapidno da padaju, vršeći pritisak na vladu da smanji visoke troškove uvoza.
Zahtev za smanjenjem pijenja čaja postao je viralan na društvenim mrežama, a mnogi sumnjaju da se ozbiljni finansijski problemi u zemlji mogu rešiti samo izbacivanjem napitka.
Pakistanske devizne rezerve pale su sa oko 16 milijardi dolara u februaru na manje od 10 milijardi dolara u prvoj nedelji juna, jedva dovoljno da pokriju trošak dva meseca uvoza.
Zvaničnici u Islamabadu su prošlog meseca ograničili uvoz desetina luksuznih artikala u sklopu nastojanja da zaštite devizne rezerve.
Pogledajte video iz Šri Lanke: Deca bi nam bila živa da nisu čekala u redu za gorivo
Ekonomska kriza je veliki test za vladu Šehbaza Šarifa, koji je zamenio Imrana Kana na mestu premijera Pakistana na parlamentarnim izborima u aprilu.
Ubrzo nakon što je položio zakletvu, Šarif je optužio odlazeću vladu Imrana Kana za loše upravljanje privredom i rekao da će njeno vraćanje na pravi put biti veliki izazov.
Prošle nedelje njegov kabinet je predstavio novi budžet od 47 milijardi dolara sa ciljem da ubedi Međunarodni monetarni fond (MMF) da ponovo pokrene zaustavljeni program pomoći od šest milijardi dolara.
Sporazum sa MMF-om dogovoren je 2019. kako bi se ublažila ekonomska kriza izazvana niskim zalihama deviznih rezervi i višegodišnjom stagnacijom privrede, ali je kasnije pauziran nakon što su zajmodavci doveli u pitanje finansije Pakistana.
Pogledajte i video iz Irana:
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar