Jamajka, mediji i muzika: Zabrana veličanja kriminala, stop i za psovke

Radio-difuzni savet Jamajke zabranio je sadržaje koji „podstiču protivzakonite aktivnosti".
Stiven Mekgregor Di Džinijus, Gremijem nagrađeni jamajkanski muzičar, kritikovao je zabranu
Twitter
Stiven Mekgregor Di Džinijus, Gremijem nagrađeni jamajkanski muzičar, kritikovao je zabranu

Medijski regulatori Jamajke zabranili su sadržaje koji „veličaju protivzakonite aktivnosti", kao što su upotreba droge i oružja.

Nova pravila važiće za televiziju i radio, kao i za muziku.

Određena je i lista tema koje su zabranjene.

Prevare, zloupotreba droga i ilegalna upotreba vatrenog oružja ne mogu da budu „promovisani", a takođe su zabranjene i psovke.

Zabrana je odgovor na povećani broj slučajeva nasilnog kriminala na Jamajci.

Prošle, 2021. godine, ova ostrvska država imala je jednu od najvećih stopa ubistava u Latinskoj Americi i na Karibima.

Međutim, strogu zabranu kritikovali su neki umetnici koji tvrde da je muzika odraz života.

Agencija za radio-difuziju kaže da bi korišćenje javnog prostora za emitovanje pesama koje veličaju protivzakonite aktivnosti moglo da pošalje „pogrešnu poruku da je kriminal prihvaćena odlika jamajkanske kulture i društva".

Svi oblici „ilegalnih ili kriminalnih aktivnosti" sada su zabranjeni u nastojanju da se etar održi „čistim", navodi se.

Od stanica se traži da odmah primene nova pravila.

Zabrinutost da bi uvredljivi sadržaj mogao da normalizuje kriminal među mladima takođe je naveden kao razlog za promene.

Međutim, neki od muzičkih umetnika Jamajke kritikovali su taj potez.

„Ne možemo da sprečimo muzičare da pevaju o onome što vide oko sebe ili dok odrastaju", napisao je Romeič, lokalni muzički menadžer i producent u objavi na društvenoj mreži Instagram.

„Da li je Jamajka jedina zemlja koja ima decu? Zato što deca u drugim zemljama slušaju takve pesme".

Stiven Mekgregor „Di Džinijus", Gremijem nagrađeni muzički producent i pevač, podelio je mišljenje o zabrani na društvenoj mreži Tviter.

„Tako je! Zločin i nasilje će sada magično prestati", napisao je sarkastično, dodajući da mladi češće slušaju muziku na internetu nego preko radija.

„Ovaj potez je više 'izgledamo kao da nešto radimo' nego što zapravo pokušavamo da nešto uradimo", naveo je Mekgregor.

Ovo nije prvi put da je neka muzika zabranjena na Jamajci.

Kada je „dagering", vrsta seksualno sugestivnog plesa, stekao popularnost, regulatori su 2009. zabranili muziku koja promoviše seks, nasilje i kriminal.

U saopštenju komisije za radiodifuziju se navodi da, iako se mora poštovati sloboda izražavanja, sadržaj koji promoviše kriminal u suprotnosti je sa „načelima odgovornog emitovanja".


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Preminuo pisac i borac za mir Filip David

Bivši urednik Dramskog programa Televizije Beograd i dobitnik Ninove nagrade umro je u 85. godini. Bio je jedan od osnivača Beogradskog kruga i veliki zagovornik mira.

Kako je izumro drevni indijski jezik aka-bo

Pripadao je velikoj porodici andamanskih jezika kojim govore domorodačka plemena na arhipelagu u severoistočnom delu Indijskog okeana, između Bengalskog zaliva i Andamanskog mora.

Bake koje su sačuvale albansku kuhinju

Kad su se albanske granice konačno otvorile devedesetih, a nacionalne televizijske mreže više nije kontrolisala država, mnoge iskusne domaćice su počele u emisijama da oživljavaju davno izgubljeno nacionalno kulinarsko nasleđe.

Tur de Frans gorivo – tajne timske kuhinje

Zamena za 6.000 kalorija dnevno koje učesnici Tur de Frans sagorevaju, dok se pregovara o nejasnoćama i auto-putevima biciklističke trke od 21 etape i skoro 3.800 kilometara, može biti ogroman izazov.