Iran: Nekoliko mrtvih i desetine povređenih u požaru u zloglasnom zatvoru

Nije poznato da li je nesreća povezana sa antivladinim protestima koji u Iranu traju više od mesec dana. U tom zatvoru su i politički osuđenici.

Četiri zatvorenika su poginula, a 61 je povređen u velikom požaru u ozloglašenom iranskom zatvoru Evin, javila je iranska državna novinska agencija.

Izvori u zatvoru, u kojem se uglavnom nalaze politički zatvorenici, rekli su za BBC persijski servis da je broj žrtava veći.

Nisu objavljena imena četvorice stradalih zatvorenika, ali je iranska novinska agencija Mizan izvestila da su sva četvorica zatvorena zbog krađe.

Na snimcima na društvenim mrežama vidi se plamen i dim koji se izvija iz zatvora u Teheranu, a čuju se pucnji i eksplozije.

U Iranu mesec dana traju antivladini protesti.

Izbili su posle smrti 22-godišnjeg Kurdkinje Mahse Amini u policijskom pritvoru.

Zvaničnici su rekli da je umrla od srčanog udara, ali njena porodica je to osporila, rekavši da ju je pretukla policija.

Još nije poznato da li je situacija u zatvoru povezana sa nedavnim demonstracijama.

Ali to bi lako mogao biti slučaj, izveštava novinarka BBC-jevog persijskog servisa Rana Rahimpur, pošto je stotine demonstranata poslato u zatvor Evin.

Državni mediji sugerišu da incident u zatvoru i protesti nisu povezani, citirajući zvaničnika koji je za požar okrivio „kriminalne elemente".

Obraćajući se iz kaznene ustanove, guverner Teherana rekao je državnoj televiziji da je došlo do nereda u krilu zatvora u kojem su smešteni kriminalci osuđeni za manja dela.

Dramatični snimak požara i dima prvi put je objavljen na društvenim mrežama u subotu uveče.

Na nekoliko snimaka se moglo čuti kako ljudi ispred zatvora skandiraju "smrt diktatoru" - jedan od glavnih slogana antivladinog protestnog pokreta.

Pucnji i eksplozije su se čuli na drugim snimcima.

Novinska agencija Fars, koja je povezana sa iranskom Revolucionarnom gardom, javila je da su uzrok eksplozija mine koje je nagazio zatvorenik koji je pokušao da pobegne.

„Neki zatvorenik koji je pokušao da pobegne usled požara završio je u minskom polju na severnoj strani zatvora", navodi se.

Rodbina i advokati zatvorenika u subotu uveče nisu pušteni u zatvor, a prilazi su bili blokirani, rekla si u članovi porodice političkog zatvorenika za BBC persijski servis.

Iranska državna televizija u subotu uveče je emitovala prilog u kojem su prikazani delovi zatvora koji nisu zahvaćeni požarom i u kojima je bilo mirno.

Međutim, prognani iranski novinar Masud Kazemi, koji je proveo skoro godinu dana u Evinu, rekao je da su u izveštaju prikazani samo delovi zatvora u kojima se ništa nije desilo.

Britansko-iranski državljanke Nazanin Zagari-Redklif i Anošeh Ašori su godinama služili kaznu u zatvoru Evin zbog optužbi za špijunažu, koje su negirali, pre nego što su pušteni na slobodu ranije ove godine.

U intervjuu za BBC u martu ove godine, Ašori, koji je pet godina bio u Evinu, govorio je o „paklu zatvora".

Nazanin Zagari-Redklif pre nekoliko dana je objavila snimak kako seče kosu u znak podrške Irankama koje protestuju.

Grupe za ljudska prava odavno kritikuju upravu zatvora.

Hjuman rajts voč je optužio zatvorske vlasti za mučenja zatvorenika, kao i za duga ispitivanja i uskraćivanje medicinske nege pritvorenicima.

Grupa hakera koji sebe nazivaju Edalat-e Ali (Alijeva pravda) objavila je u avgustu prošle godine snimke sa nadzornih kamera zatvora Evin na kojima se vidi kako stražari tuku i maltretiraju zatvorenike.


Pogledajte video iz zatvora:


Vlade pojedinih zemalja čiji se državljani nalaze u ovom zatvoru izrazile su zabrinutost.

Portparol američkog Stejt departmenta rekao je da pomno prate dešavanja, dok je ministar bezbednosti britanske vlade ovo nazvao „veoma zabrinjavajućim razvojem događaja".

Od smrti Mahse Amini Iran je zahvatio talas protesta u najvećem otporu Islamskoj Republici od njenog osnivanja 1979. godine.

U sukobima sa snagama bezbednosti, prema nekim organizacijana za ljudska prava, do sada je poginulo više od 150 ljudi, a hiljade je uhapšeno od početka protesta 17. septembra.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Mađarska se povlači iz Međunarodnog krivičnog suda

Odluka je objavljena u danu kada je izraelski premijer Benjamin Netanjahu, koga potražuje Međunarodni krivični sud, u poseti Budimpešti. Nalog suda za hapšenjem Netanjahua neće „imati efekta" u Mađarskoj, kaže Orban.