Velika Britanija i politika: Akšata Murti - ko je supruga Rišija Sunaka, novog premijera

Ćerka indijskog milijardera, ranije je bila u centru pažnje zbog afera oko poreza.
Riši Sunak i Akšaka Murti
Getty Images

Uspon Rišija Sunaka na vlast privuklo je pažnju u Indiji i to ne samo zato što je on prvi britanski premijer azijskog porekla.

Njegova supruga Akšata Murti je ćerka indijskog milijardera Narajane Murti, jednog od najpoznatijih biznismena u zemlji,

Narajanu Murtija često nazivaju i indijskim Bilom Gejtsom.

Naslednica porodičnog bogatstva, Murti je bila u centru pažnje kada se ranije ove godine ispostavilo da ima status bez prebivališta, što znači da nije morala da plaća nikakav porez na zaradu izvan Velike Britanije.

Kasnije je pristala da plati porez u Velikoj Britaniji na ostvareni prihod širom sveta.

Uprkos ogromnom porodičnom bogatstvu, njeni počeci bili su skromniji.

U pismu ćerki, objavljenom 2013, njen otac se prisetio kako je vest o rođenju ćerke u Hubliju u aprilu 1980. čuo od kolege jer porodica Murti nije mogla da priušti telefon.

„Tvoja majka i ja smo tada bili mladi i borili smo se da nađemo mesto pod suncem", napisao je on.

Kada je imala samo nekoliko meseci, Murti je poslata da živi sa bakom i dedom po ocu dok su njena majka Sudha Murti i njen otac radili u Mumbaiju.

Godinu dana kasnije, njen otac je postao suosnivač Infosisa, kompanije za IT usluge koja će ga učiniti jednim od najbogatijih ljudi u Indiji.

Deci je od malih nogu usadio poriv za uspehom, te su obrazovanje i rad bili na prvom mestu.

Murti je pričala da u njihovoj kući nije bilo televizora, kako bi imali dovoljno vremena za čitanje, učenje, diskusije s prijateljima.

Studirala je ekonomiju i francuski jezik na privatnom koledžu Klermont Meken u Kaliforniji.

Diplomu na modnom koledžu stekla je pre nego što se zaposlila u Delojtu i Unileveru.

Potom je studirala na Stenfordu, univerzitetu na kome je upoznala Sunaka.

Venčali su se 2009. i dobili dve ćerke.

Ova 42-godišnjakinja je započela karijeru u finansijama u Kaliforniji pre nego što je pokrenula sopstvenu modnu marku Akšata Dizajns.

Prvu modnu kolekciju je predstavila 2011. godine.

Za indijski Vog rekla je da je u kreiranju te kolekcije radila sa umetnicima u udaljenim selima te zemlje, zbog „autentičnosti i zaštite bogatog nasleđa".

Međutim, Gardijan je pisao da joj je posao propao u roku od tri godine.

Murti sa roditeljima Rišija Sunaka tokom trke za vođstvo konzervativaca
Getty Images
Murti sa roditeljima Rišija Sunaka tokom trke za vođstvo konzervativaca

Jedno od njenih glavnih poslovnih interesovanja je ogranak firme Katamaran Venčurs sa sedištem u Londonu, koji su osnovali ona i Sunak 2013. i koji ulaže u novoosnovane kompanije.

Murti je u zvaničnim podacima navedena i kao direktorka lanca teretana Digme fitnes.

Kompanija je postala nelikvidna u februaru ove godine pošto su prihodi opali tokom pandemije kovida i uprkos državnim sredstvima pomoći.

Na njenom Linkedin profilu navodi se i da je direktorka kompanije Nev i Lingvud, koja prodaje luksuznu mušku odeću.

Ona poseduje 0,9 odsto udela u Infosisu, prema poslednjem godišnjem izveštaju kompanije, za koju se procenjuje da vredi oko 700 miliona funti.

Njene akcije u kompaniji postale su predmet kontroverzi posle ruske invazije na Ukrajinu, kada je firma bila pod pritiskom da obustavi operacije u Moskvi.

U aprilu je za BBC rečeno da Infosis zatvara kancelariju u Rusiji.

U širem smislu, ogromno bogatstvo navelo je neke da se zapitaju da li je Sunak u kontaktu sa običnim ljudima, posebno otkako je počela kriza.

U prošlosti su se neki supružnici premijera, poput supruga Tereze Mej, držali dalje od očiju javnosti.

Drugi, poput advokatice za ljudska prava Čeri Bler, koja je nastavila da se bavi poslom i kada je njen suprug Toni postao premijer, privukli su mnogo više pažnje.

Bler je često bila na naslovnim stranama zbog humanitarnog rada.

Čini se da do sada supruga Rišija Sunaka nije tražila medijsku pažnju, već su je u to gurnule nedavne kontroverze.

Međutim, uspon njenog muža na čelo britanske politike znači da će interesovanje za nju biti izraženije.


Pogledajte video


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Šta se krije ispod leda Grenlanda

Velika žudnja za prirodnim bogatstvima za koja se veruje da leže ispod ledene površine Grenlanda traje više od veka. Koliko im je lak pristup i da li će klimatske promene uticati na to?

Jagodina i protesti: Vučićev miting i 15 minuta tišine

Iako su istog dana u Beogradu i širom Srbije održani protestni skupovi i obustava rada, u najavi za miting u Jagodini Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, poručio je da nije reč o kontramitingu, već o „skupu ujedinjenja".

Povređena studentkinja na protestu, policija privela vozačicu

Tokom protesta na Novom Beogradu, automobil se zaleteo na okupljene, a jedna od studentkinja je nekoliko minuta bila na haubi, srušila se i udarila glavom o ivičnjak. potom pala. Studenti u znak podrške na Autokomandi. Uhapšena 25-godišnjakinja koja je vozila auto, biće joj određeno zadržavanje od 48 sati.

Slonovi nisu ljudi, presudio američki sud

Grupa koja se bori za prava životinja tvrdila je da su Misi, Kimba, Laki, LuLu i Džambo bili zatvoreni u zoološkom vrtu i podnela je zahtev da ih premeste u sklonište za slonove. Pokušali su da podnesu tužbu u ime životinje - pravni proces koji omogućava uhapšenima da što pre budu predmet redovnog sudskog postupka.