Palmino ulje: U laboratoriji uzgojena alternativa koja može da smanji zavisnost sveta od ove namirnice

Dve biotehnološke firme razvile su ulje napravljeno od ćelija kvasca koje može biti alternativa za palmino.
Shara Ticku
C16 Biosciences
Šara Tiku i njen tim razvili su zamenu za palmino ulje - ulje proizvedeno od kvasca

Sletanje na singapurski međunarodni aerodrom pre jedne decenije dalo je ideju Šari Tiku da u laboratoriji uzgoji alternativu palminom ulju.

„Letela sam za Singapur 2013. godine i kad sam sletela, morala sam da nosim masku", kaže šefica američke tehnološke firme C16 Biosajensiz.

„Vazduh je bio zagađen zato što su spaljivali prašume u Indoneziji."

Indonežanski zemljoradnici, koji su raščišćavali zemljište za uljane palme i druge useve, okrivljeni su za vatre i dim koji je preko mora stigao do Singapura.

Kad se film brzo premota do današnjih dana: njena kompanija je upravo pustila u slobodnu prodaju alternativu palminom ulju koja je nastala iz ćelija kvasca.

Palmino ulje je i dalje biljno ulje koje se najviše proizvodi na svetu, čineći 40 odsto ukupne proizvodnje, prema Svetskoj fondaciji za prirodu (WWF).

Bottles of refined palm oil
Getty Images
Palmino ulje se koristi za kuvanje i kao sastojak u prerađenoj hrani i drugim proizvodima

Izuzetno je popularno kod kompanija za proizvodnju hrane i kozmetike zato što je jako korisno.

Bez mirisa je, bez ukusa i bez boje, i ne menja miris, ukus ili izgled proizvoda.

Umesto toga daje mu glatku teksturu i funkcioniše kao prirodni konzervans.

Isto tako, zadržava sva svojstva i na visokim temperaturama, zbog čega je idealno za kuvanje.

Štaviše, u toliko je širokoj upotrebi da palmino ulje ili njegovi derivati mogu da se pronađu u skoro svim proizvodima na rafovima supermarketa, tvrdi WWF.

To uključuje sve, od čokolade do šampona, pice, paste za zube i dezodoransa.

„Koliko god da se trudi, svaka osoba dodirne palmino ulje svaki dan", kaže Tiku.

„Ono se nalazi u svemu."

Naširoko dokumentovani problem sa njegovom upotrebom je da je potražnja za palminim uljem dovela do značajnog krčenja šuma u oblastima u kojima uljane palme najbolje uspevaju - na niskoj nadmorskoj visini, u vrelim, vlažnim oblastima blizu ekvatora.

A forest on fire in Indonesia to make way for an oil palm plantation
Getty Images
Prašume u Indoneziji i Maleziji često se pale da bi se očistilo zemljište za plantaže uljanih palmi

Upotreba ovog zemljišta za uzgoj palminog ulja, od čega je 85 odsto u Indoneziji i Maleziji, povećala se skoro devetostruko, sa 3,3 miliona hektara 1970. godine na 28,7 miliona hektara 2020. godine.

U finansijskom pogledu, jedan izveštaj procenio je vrednost svetske industrije palminog ulja 2021. godine na 62,3 milijarde dolara.

A forest that has been cleared for an oil palm plantation in Thailand
Getty Images
Prašume se često krče za plantaže palminig ulja na Tajlandu
A worker in Indonesia tipping palm oil fruits into a pile
Getty Images
Uljane palme proizvode oko 5.000 litara ulja po hektaru godišnje

I toliko je stalni rast potražnje za njim da se očekuje da će do 2028. godine ova brojka narasti na 75,7 milijardi dolara.

U pokušaju da smanji zavisnost sveta od palminog ulja, Tiku, koja je nekada bila investiciona bankarka, i njeni suosnivači osnovali su 2018. godine u Njujorku C16 Biosajensiz.

Uz višemilionsku finansijsku podršku osnivača Majkrosofta Bila Gejtsa, kompanija je provela četiri godine razvijajući i usavršavajući svoj proizvod, koji se zove Palmles.

Oni uzgajaju sortu kvasca koja prirodnim putem proizvodi ulje sa veoma sličnim svojstvima palmi, koji oni beru.

Kvasac se hrani šećerom iz šećerne trske uzgajane na obradivom zemljištu koje se već koristi za zemljoradnju.

„Naš proces traje manje od sedam dana, od početka do kraja", kaže portparolka C16 Biosajensiz.

„Što se tiče tradicionalne uljane palme, ulje nije spremno za berbu godinama nakon što je seme posejano, a većina drveća ne dostigne vrhunac proizvodnje do sedme godine posle toga."

Ona dodaje da je kompanija sada „aktivan partner u industriji lepote i preparata - na primer, za hidratantne kreme, hranljiva ulja i sapune".

„A planiramo da uđemo u prehrambenu industriju 2024. godine."

Chris Chuck
Bath University
Profesor Čak pokazuje primer ulja koji njegov tim pravi od kvasca

Drugi razlog stalne popularnosti palminog ulja je što je veoma produktivno.

„Dobijate mnogo više ulja po hektaru [od uljanih palmi] nego od bilo koje druge uljane biljke", kaže Kris Čak, profesor inženjeringa bioprocesa na Univerzitetu u Batu.

„Uljane palme proizvode oko 5.000 kilograma ulja po hektaru godišnje, uljana repa oko 1.000 kilograma po hektaru godišnje, a soja 400 kilograma po hektaru godišnje."

Upotreba drugih jestivih ulja mogla bi da smanji pritisak sa tropskih šuma, kaže on, ali biste morali da žrtvujete mnogo više poljoprivrednog zemljišta na nekom drugom mestu.

Da bi se smanjila potražnja za palminim uljem, profesor Čak predvodi drugi tim koji je napravio vlastitu alternativu iz kvasca.

Profesor Čak kaže da su on i njegove kolege - biolozi, hemičari, mašinski inženjeri, hemijski inženjeri i prehrambeni tehnolozi - predano radili na pronalaženju kvasca koji je dovoljno robusan i daje visoke prinose ulja.

„Stavite kvasac u užasno okruženje i primorate ga da se razvija da bi preživeo. Prosto ubrzate prirodan proces", objašnjava on.

Nakon stotina generacija kvasca, i godina i godina isprobavanja, došli su do jedinstvene sorte zvane mečnikovija pulčerima, iliti skraćeno MP.

Kaže se da je MP izdržljiv i da ne bira šta jede.

Može da se hrani travom i otpacima hrane. A u vreme berbe, njegove ćelije su pune ulja.

Čak i otpaci biomase ćelija kvasca ne moraju da se bace.

Mogu da se iskoriste za druge proizvode, na primer, kao zamenu za sojin protein.

The yeast at Bath University, bottom right, and examples of its extracted oil
Bath University
Kvasac koji uzgaja tim na Univerzitetu Bat, dole desno, može da proizvede različite vrste ulja

Profesor Čak kaže da je cilj da ovo ulje postane što je održivije moguće.

„Prema najboljem scenariju iz naših modela", kaže on, „moglo bi da troši svega nekoliko procenata emisije gasova zelene bašte od uzgoja palminog ulja u Indoneziji i Maleziji."

Posle uspešne probe, tim sada širi proizvodnju na industrijske razmere.

A osnovana je privatna kompanija pod imenom Grupa za čistu hranu, koja je nedavno ušla u partnerstvo sa jednim britanskim supermarketom koji još nije imenovan.

Profesor Čak se nada da bismo za pet godina mogli da imamo bioreaktore od 500.000 litara, slične onima koje koriste velike pivare, proizvodeći kvasac - i parirajući palminom ulju.

Možemo li, dakle, da živimo bez palminog ulja?

Alternative razvijene u laboratoriji mogle bi da postanu ključno sredstvo u borbi protiv klimatskih promena izazvanih krčenjem šuma, plus za sprečavanje gubitka biodiverziteta i budućih nestašica hrane.

„Vlada veliko uzbuđenje i pompa - mnogi ljudi užurbano pokušavaju da zauzmu ovaj prostor. I to je sjajno", kaže profesor Čak.

„Količine ulja koje se proizvode globalno su ogromne - ima mesta za svakoga."

Možda će vas zanimati i ovaj video


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Zašto se u Srbiji pominju „strani agenti"

Krajem novembra, dvojica poslanika Vulinove stranke Pokret socijalista, koja je deo vladajuće koalicije, podnela su Skupštini Srbije predlog Zakona o posebnom registru agenata stranog uticaja, koji neodoljivo podseća na ruski zakon o stranim agentima.