Posao i tehnologija: Veštačka inteligencija bi mogla da zameni 300 miliona poslova

ČetGPT veštačke inteligencije imaće veliki uticaj, ali bi se mogli pojaviti novi poslovi, navodi se u izveštaju investicione banke Goldmen Sač.
otkaz
Getty Images

Veštačka inteligencija bi mogla da zameni 300 miliona poslova sa punim radnim vremenom, navodi se u izveštaju investicione banke Goldmen Sač.

Uz procenu da veštačka inteligencija može da zameni četvrtinu radnih zadataka u Americi i Evropi, mogu se izroditi i nova radna mesta, dodaje se.

Na kraju bi se mogla povećati ukupna godišnja vrednost robe i usluga proizvedenih na svetskom nivou za sedam odsto.

Veštačka inteligencija sposobna da kreira sadržaj koji se ne razlikuje od ljudskog rada, predstavlja „veliki napredak", navodi se u izveštaju.

Izgledi za zapošljavanje

Vlada želi da promoviše ulaganja u veštačku inteligenciju u Velikoj Britaniji, za koju kaže da će „na kraju podstaći produktivnost u celoj privredi".

„Želimo da budemo sigurni da veštačka inteligencija dopunjuje način na koji radimo u Velikoj Britaniji, a ne da ga ometa, da poboljšava naše poslove, umesto da ih oduzima", rekla je sekretarka za tehnologiju Mišel Donelan za San.

U izveštaju se navodi da će se uticaj veštačke inteligencije razlikovati u različitim sektorima - 46 odsto zadataka u administrativnim i 44 odsto u pravnim profesijama moglo bi da bude automatizovano, ali samo šest odsto u građevinarstvu i četiri odsto u održavanju, navodi se.

BBC je ranije izveštavao o zabrinutosti nekih umetnika da bi generatori veštačke inteligencije slika mogli da naškode njihovim izgledima za zapošljavanje.


Pogledajte video: Šta je veštačka inteligencija


Manje plate

„Jedina stvar u koju sam siguran je da ne postoji način da se zna koliko će poslova biti zamenjeno generativnom veštačkom inteligencijom", rekao je za BBC Karl Benedikt Frej, strateški direktor u školi Oksford Martin na Univerzitetu Oksford.

„ČetGPT omogućava da više ljudi sa prosečnim veštinama pisanja da prave eseje i članke.

„Novinari će se stoga suočiti sa većom konkurencijom, što bi smanjilo plate, osim ako ne vidimo veoma značajan porast potražnje za takvim poslom.

„Dobar primer je uvođenje GPS tehnologije na platformi kao što je Uber. Odjednom, nije bilo teško naći sve ulice u Londonu, zbog čega su vozači doživeli velika smanjenja plata kao odgovor, od oko 10 odsto prema našem istraživanju",

„Rezultat su bile manje plate, a ne manje vozača",

„Tokom narednih nekoliko godina, generativna veštačka inteligencija će verovatno imati slične efekte na širi skup kreativnih zadataka", rekao je.

Uzeti s rezervom

Prema istraživanju, 60 odsto radnika bavi se zanimanjima koja nisu postojala 1940. godine.

Ali druga istraživanja sugerišu da su tehnološke promene od 1980-ih brže raselile radnike nego što su stvorile radna mesta.

A ako je generativna veštačka inteligencija kao prethodni napredak informacione tehnologije, zaključuje se u izveštaju, to bi moglo da smanji zaposlenost u bliskoj budućnosti.

Međutim, dugoročni uticaj veštačke inteligencije je veoma neizvestan, kaže Benedikt Frej i dodaje da bi stoga „sva predviđanja trebalo uzeti sa veoma velikom rezervom".

„Ne znamo kako će se tehnologija razvijati ili kako će je kompanije integrisati u sopstvena poslovanja",

„To ne znači da veštačka inteligencija neće poremetiti način na koji radimo, ali trebalo bi da se usresredimo i na potencijalne dobitke životnog standarda od produktivnijeg rada i jeftinijih usluga, kao i na rizik od zaostajanja ako se druge firme i privrede bolje prilagode tehnološkim promenama", dodao je on.


Pogledajte video: Kako veštačka inteligencija menja zemlje u razvoju


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Izgleda

    31.03.2023 06:32
    Samo
    Zgubidani sigurni to ne može niko da radi sem njih , hejtovanje bez grama pameti
  • Realista

    30.03.2023 07:53
    sve je otišlo dođavola...
    50-tih i 60-tih godina 20-og veka roboti su najavljivani kao ispomoć ljudskoj radnoj snazi i povećanju socijalne sigurnosti za one koji ne rade, međutim, događaji implementacije robotike su pokazali upravo suprotno, nekolicina se enormno obogatila dok su obični radnici patili. Sad su došli sa "veštačkom inteligencijom" da "pomognu" da se proces završi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC