Muzika i Amerika: Odlazak Harija Belafontea, pevača i aktiviste za ljudska prava
Hari Belafonte, pevač i glumac koji se borio protiv rasizma u Sjedinjenim Američkim Državama, preminuo je u njegovoj kući na Menhetnu, u 96. godini.
Jedna od najuspešnijih afroameričkih pop zvezda u istoriji, proslavio se numerama Island In The Sun, Mary's Boy Child i Day-O (The Banana Boat Song).
Ipak, veću slavu je stekao kao aktivista za ljudska prava Afroamerikanaca u SAD.
- Bart Bakarak: Odlazak jednog od najvećih kompozitora u istoriji pop muzike i kulture
- „Veliki muzičar": Preminuo Dejvid Krozbi, veteran rok scene
- Preminuo „divlji čovek" rokenrola Džeri Li Luis - venčao se sa 13-godišnjakinjom, ranio basistu, izazivao Elvisa
Umro je od kongestivne srčane insuficijencije, rekao je njegov portparol Ken Sanšajn.
Belafonte, često nazivan Kraljem kalipso muzie, rođen je 1927. u Harlemu, u Njujorku.
Posle boravka u mornarici, pokušao je da postane glumac, studirajući dramu u čuvenoj radionici Ervina Piskatora, zajedno sa Marlonom Brandom i Tonijem Kertisom.
Časove je plaćao novcem zarađenim od pevanja u njujorškim klubovima, gde su ga pratile grupe u kojima su bili Majls Dejvis i Čarli Parker.
To mu je donelo ugovor za snimanje ploče, pri čemu je Belafonte proučavao arhive narodnih pesama u Kongresnoj biblioteci SAD u potrazi za materijalom.
Pokazalo se da je to bio mudar potez.
Zgodna mlada zvezda postala je poznata kao Kralj kalipsa, popularišući pesme kao što su Banana Boat Song i Jamaica Farewell - obe su predstavljene na njegovom trećem albumu, Kalipso.
Izdat 1956, bio je na vrhu Bilbordove top liste i za njega se govorilo da je to prvi album solo izvođača koji je prodat u više od milion primeraka u SAD.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar