Svemir: Astronomi prvi put videli kako zvezda guta planetu

Naučnici su ranije posmatrali zvezde neposredno pre ili pošto bi progutale planete, ali su sada po prvi put videli jednu na delu.
Zvezde, planete
PA Media
Umetnički prikaz zvezde koja jede planetu

Astronomi su prvi put videli kako zvezda guta planetu.

Prizor se odigrao na udaljenosti od 12.000 svetlosnih godina od planete Zemlje u galaksiji Mlečni put blizu sazvežđa Akvila.

Istraživači su posmatrali zvezde neposredno pre ili pošto bi pojele planete, ali nikada ranije nisu uhvatili sam čin.

Veruje se da će većina planeta dočekati sopstveni kraj kada njihova zvezda domaćin ostane bez energije.

Slična sudbina čeka i planetu Zemlju, ali za milijardu godinu.

Zvezda, planeta
Reuters
Umetnički prikaz planete dok prelazi površinu vlastite zvezde pre nego što će je pojesti

Tim istraživača sa Masačusets instituta za tehnologiju (MIT), Univerziteta Harvard i Kalifornijskog instituta za tehnologiju je sasvim slučajno došao do otkrića tokom novog istraživanja.

Prvo su uočili zvezdu koja je iznenada porasla 100 puta više u periodu od 10 dana.

Naučnici su daljim zapažanjima primetili da je progutana planeta gasni gigant slične mase kao Jupiter.

Kako je bila blizu sopstvene zvezde završila je orbitu za samo jedan dan.

Zvezda, koja je prilično slična Suncu, progutala je planetu u periodu od oko 100 dana, počevši grickanjem njenih ivica, što je izbacilo prašinu.

Do eksplozije je došlo u poslednjih 10 dana.

Planeta je potpuno uništena, pošto je uronila u zvezdu.

Zemlja, Mesec i Sunce
Getty Images
Nešto slično čeka i planetu Zemlju, ali tek za pet milijardi godina

Naučnici ukazuju da će se i Zemlja suočiti sa sličnim krajem, ali za pet milijardi godina, kada se očekuje da će Sunce pregoreti i sagoreti unutrašnje planete Sunčevog sistema.

Dodaju da će sam događaj biti „manje dramatičan" jer su stenovite planete poput Zemlje, Merkura i Venere znatno manje od gasnih divova.


Pogledajte video o retko prirodnoj pojavi - hibridnom pomračenju Sunca


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mime

    11.05.2023 22:11
    Kako 12.000 LY
    Uvek me interesovalo a imam i Quora nalog, pa sam tamo pitao, medjutim, nisam dobio odgovarajuci odgovor, kako nešto moze da se vidi što je daleko 12.000 sv. godina npr. ? Ispada, da opticka brzina svetlosti i fizicka brzina svetlosti nisu iste. Mislim,da ako optickim instrumentom gledamo tako daleko, mi sažimamo svemir (zguzvamo ga u objektiv), jer - drugačije ne bi mogli videti tako daleko. Kontam, da ako je kroz poznatu brzinu svetlosti, jasno da bi tu neku tamo tacku, mogli videti tek kroz 12.000 sv. godina. A mi je vidimo sada? Iako, jasno mi je, da ta pojava, kada bi putovala do nas, trebalo bi joj, znaci, toliko vremena 12K LY. Tu mi neke korelacije nisu jasne. A tu bi mozda i bilo rešenje putovanja kroz kosmos,brzinama većim od brzine svetlosti?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC