Australija i avio-saobraćaj: Zbogom štikle i suknje - nova pravila za stjuardese i stjuarde Kvantasa

Prema novim pravilima, žene zaposlene u ovoj avio-kompaniji neće morati da nose cipele s potpetnicama i da budu našminkane dok su na poslu.
Zaposleni u Kantasu
Qantas
Zaposleni u Kantasu

Australijska avio-kompanija Kvantas ublažila je rodno zasnovana pravila o uniformama, a jedan od noviteta je i dozvola muškarcima da se šminkaju i nose dugu kosu.

U novom vodiču za nošenje uniformi navodi se i da žene više neće morati da se šminkaju i nose potpetice dok su na dužnosti.

Prošle godine, jedan australijski sindikat zatražio je od čelnika Kvantasa tražio je da „uskladi politiku o uniformama sa 21. vekom".

Ova odluka je usledila pošto su rivalske avio-kompanije ublažile sopstvena pravila, a Virdžin Atlantik je usvojio odluku o rodno neutralnim uniformama.

Pored toga što će moći da obuju ravne cipele, i ženama i muškarcima biće dozvoljeno da nose iste vrste nakita, kao i velike satove.

Nova pravila takođe nalažu da svi zaposleni, kao i piloti i stjuardese, mogu da imaju dugu kosu, da je vežu u rep ili punđu.

„Moda se menja, a tako i naše smernice za stil tokom godina", navodi se u saopštenju Kvantasa.

„Ponosni smo na našu raznolikost, kao i na ažuriranje smernica", dodaje se.

Nova pravila se odnose i na zaposlene u avio-kompaniji Džetstar.

Imodžen Sturni iz Australijskog sindikata uslužnih radnika (ASU), koja je vodila kampanju da Kvantas promeni politiku uniformisanja, rekla je da je taj potez „velika pobeda za radnike".

„Neke odredbe kodeksa oblačenja bili su čak i smešni, kao što su vodiči za stil šminkanja i zahtev da žene nose manje satove od muškaraca", rekla je Sturni za BBC.

Međutim, prema novoj politici radnici Kvantasa će i dalje morati da prekriju tetovaže.

Pravila takođe nalažu koji se delovi uniforme mogu nositi zajedno, kao i da se hulahopke ili čarape nose sa suknjama.

Saopštenje iz Kvantasa usledilo je pošto su neke druge avio-kompanije ublažile politiku uniformisanja.

U septembru su iz britanskog prevoznika Virdžin Atlantika rekli da će biti potreban „fluidniji pristup" uniformama, što je omogućilo osoblju da bira šta će nositi na poslu „bez obzira na pol".

Međutim, iz avio-kompanije je kasnije saopšteno da se ta politika ne odnosi na posadu na letu fudbalske reprezentacije Engleske na Svetsko prvenstvo u Kataru, zemlje koja se našla na udaru kritika zbog odnosa prema LGBT osobama.

Er Nju Zeland je 2019. ukinuo zabranu osoblju da ima vidljive tetovaže, kako bi omogućio „zaposlenima da izraze sopstvenu individualnost i kulturno nasleđe".

Neki Novozelanđani sa maorskim nasleđem nose tetovaže kako bi obeležili poreklo i nasleđe.


Pogledajte video


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC