Rusija i Ukrajina: Ko je Dmitrij Utkin i ko je još bio u avionu sa Prigožinom
Pored Jevgenija Prigožina, vođe grupe Vagner, na spisku putnika aviona koji je u sredu uveče pao između Moskve i Sankt Peterburga bilo je još devetero ljudi, saopštile su ruske vlasti. Među njima je navodno bio i Dmitrij Utkin, Prigožinova desna ruka, za koga se smatra da je grupi dao ime Vagner.
Ruski zvaničnici navode da je u letilici bio i Valerij Čekalov, koji važi za ključnog čoveka kada su u pitanju finansije ove plaćeničke grupe.
U privatnom avionu pored pripadnika Vagnera bila su i tri člana posade.
- „Putinov kuvar", osnivač plaćeničke grupe Vagner: Ko je Jevgenij Prigožin
- Jevgenij Prigožin: Godine opasnog življenja
- Šta je ruska plaćenička grupa Vagner
Šta znamo o njima: Dmitrij Utkin
Detalji iz istorije Vagner grupe su mutni, ali ako se vratite do samih početaka naići ćete na ime Dmitrija Utkina.
Smatra se da je 53-godišnji veteran iz dva rata koja je Rusija vodila u Čečeniji od 1994. do 2000, uključen u rad ove privatne vojske od prvih dana 2014. godine.Ime grupe Vagner naizgled aludira na Ričarda Vagnera, omiljenog kompozitora Adolfa Hitlera.
Utkin poslednjih godina važi za Prigožinovu desnu ruku, čoveka od poverenja koji komanduje grupom i nadgleda borbenu obuku.
Malo je njegovih fotografija dostupno, ali nekoliko kruže poslednjih godina. Na jednom selfiju vidi se da na telu ima neonacističke tetovaže.Prema biografiji iz 2013. dostupnoj na internetu, a do koje je došao istraživački portal Belingket, Utkin je služio u ruskoj vojnoj obaveštajnoj službi GRU od 1988. do 2008. godine.
Navodi se i da je zbog učešća u borbenim operacijama dobio nekoliko državnih odlikovanja, kao i da vešto služi oružjem.
Po napuštanju vojno obaveštajne službe, Utkin je postao plaćenik i stekao uticaj u Vagneru kada se ova grupa borila na strani proruskih separatista u istočnoj Ukrajini 2014. godine.
Smatra se i da je učestvovao u operacijama Vagnera u Siriji i Africi.
BBC istraživanje iz 2021. povezuje Utkina sa dokumentima kojim je razotkriveno učešće Vagnera u libijskom građanskom ratu.
Na jednoj od fotografija, za koju se procenjuje da je iz 2016. godine, Utkin stoji pored Vladimira Putina tokom prijema u Kremlju.
Tih godina ruska vlada je poricala veze sa Vagnerom. Putin je kasnije rekao da je ruska vlada finansirala Vagner milijardama dolara.
Pogledajte snimak pada aviona u kom je bio Jevgenij Prigožin
Valerij Čekalov
Jedan od Prigožinovih najbližih saradnika, 47-godišnji Valerij Čekalov imao je poslovne veze sa liderom Vagnera od 2000-ih godina.
Navodno je bio zadužen za logistiku i nadgledao Prigožinove poslove koji nisu imali veze sa vojskom, a za koje zapadne vlade smatraju da su služili za finansiranje plaćeničke grupe.
Čekalov je bio povezan sa Evropolisom, kompanijom koja se dovodi u vezu sa Prigožinom, a koja je sklopila unosan posao u proizvodnji nafte i gasa u Siriji 2017. godine.
Prema američkom Ministarstvu finansija, kompaniju je angažovao sirijski predsednik Bašara al-Asad „kako bi zaštitila sirijska naftna polja u zamenu za 25 odsto udela u proizvodnji nafte i gasa ".
Finansijska sredstva prikupljena ovim sporazumom korišćena su za plaćanje Vagnerovih boraca i nabavku oružja, saopštilo je američko ministarstvo finansija.
Smatra se da je Čekalov takođe bio zadužen za poslove Vagnera širom Afrike. Zbog veza sa Prigožinom bio je pod američkim i ukrajinskim sankcijama, dok su kompaniju Evropolis sankcionisale mnoge države, među njima i Velika Britanija.
Jevgenij Makarjan, Sergej Propustin, Aleksandar Totmin i Nikolaj Matusejev
Ostalih pet muškaraca sa spiska putnika su verovatno borci Vagnera.
Za razliku od Utkina i Čekalova, oni se ne pojavljuju na listama međunarodnih sankcija, pa ih zapadne vlade ne smatraju visokopozicioniranim ličnostima.
Poznato je da se Prigožin kretao uz obezbeđenje, posebno posle razdora sa Vladimirom Putinom krajem juna, pa je moguće oni putovali u svojstvu telohranitelja.
Na spisku Vagnerovih boraca, koju su sastavili proukrajinski aktivsti, pojavljuju se Jevgenij Makarjan, Sergej Propustin i Aleksandar Totmin.
Četvrti muškarac koga su ruske vlasti identifikovale kao Nikolaja Matusejeva se ne pojavljuje na tom spisku.
Na jednom ruskom Telegram kanalu se spekuliše da bi to mogao biti Nikolaj Matusevič, pripadnik Vagnerove jurišne jedinice.
Jevgenij Makarjan je bio bivši okružni policajac.
Pridružio se Vagneru u martu 2016, prema istraživačkom sajtu Dosije centar.
Borio se za grupu plaćenika u Siriji, a njegovo kodno ime bilo je „Makar".
Vagnerov borac od 2015. godine, Sergej Propustin koristio je kodno ime „Kedr" i borio se u drugom čečenskom ratu, kaže ruski posmatrač Giorgije Revišvili.
Dosije centar navodi da je bio pripadnik jedinice zadužene za lično obezbeđenje Prigožina.
Poznat i kao „Tot", Aleksandar Totmin često je na Instagramu objavljivao fotografije koje su pokazivale njegov raskalašni način života, tvrdi novinar Majkl Di Vajs.
Pilot Aleksej Levšin, kopilot Rustam Karimov i Kristina Raspopova, stjuardesa
Preostali ljudi koje su ruske vlasti identifikovale među nastradalima su pilot Aleksej Levšin, kopilot Rustam Karimov i Kristina Raspopova, stjuardesa i jedina žena u avionu.
O njima ima jako malo potvrđenih informacija i nije poznato da li su direktno radili za Prigožina, za firmu koju je osnovao ili za potpuno drugu kompaniju.
Vođa grupe Vagner je često putovao privatnim avionom i ranije je leteo modelom Embraer Legasi 600, kompanije sa sedištem u Brazilu.
Letelica je od 2019. godine stavljena na listu američkih sankcija zbog povezanosti sa Prigožinom, prenosi Rojters.
BBC nije nezavisno potvrdio detalje o posadi aviona, ali u ruskim onlajn medijima kruže izveštaji koji se pozivaju na intervjue sa njihovim porodicama.
Stjuardesa Raspopova je navodno pre poletanja razgovarala sa porodicom, a objavila je i fotografije na društvenim mrežama.
Dvadesetdevetogodišnji kopilot Karimov radio je samo tri meseca na ovoj poziciji, prema intervju koji je njegov otac dao za ruske medije, a ranije ovog meseca proslavio je četvrtu godišnjicu braka.
Pilot Aleksej Levšin bio je oženjen, imao je dvoje dece i čitav život proveo je u vazduhoplovstvu, citirali su ruski mediji njegovu porodicu.
Pogledajte i ovu priču
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 1
Сеновић
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar