Škotska: „Rezervisala sam avionsku kartu u poslednjem trenutku i kupila dvorac“

Advokatica iz Londona je u poslednji čas odlučila da kupi neobični zamak u škotskim planinama.
Carbisdale Castle
Samantha Kane
Dvorac Karbisdejl je izgrađen početkom 20. veka

„Sve je izgledalo kao da se će svaki čas raspasti", priča Samanta Kejn kako je bilo kad je prvi put ugledala dvorac Karbisdejl na vrhu litice.

Delovi ovog letnjikovca su prokišnjavali, a neke prostorije bile su ozbiljno zapuštene.

Kad je advokatica iz Londona otišla da ga vidi prvi put prošle godine, posed u Škotskom gorju bio je stavljen na tržište nekretnina treći put za šest godina.

Visoki troškovi održavanja ili možda priče o tome da dvorac pohodi sablasna bela gospa, čini se da je odvratilo neke potencijalne kupce.

Ali advokatica, danas poznata kao ledi Samanta Kejn od dvorca Karbisdejl, bila je zaintrigirana.

„Čula sam da je prodat, a onda da je prodaja propala i da se vratio na tržište.

„Pomislila sam da makar treba da odem da ga pogledam", kaže ona.

„I zato sam u poslednji čas kupila kartu za Invernes i otputovala na prvo putovanje toliko daleko na sever u Škotskom gorju."

Samantha Kane outside Carbisdale Castle
Lezli & Rose
Samanta Kejn - gospa od Karbisdejla - ispred dvorca

Dvorac je veličanstvena građevina.

„Kad su mi otvorili vrata i kad sam ušla, videla sam sve te grandiozne prostorije, sve nažalost propale. Bilo je mnogo vlage u zidovima.

„Ali pomislila sam da neko mora da spase ovo legendarno zdanje i obeležje za buduće generacije. Odmah sam dala bezuslovnu ponudu i rekla: 'Moram da kupim ovaj dvorac'."

Njena ponuda je bila prihvaćena.

Ledi od Karbisdejla se za posed kod Ardegeja u Saterlendu zainteresovala kad je čula za njegov istorijat.

Šezdeset godina, od 1945. godine, dvorac je bio omladinski hostel, ali je tokom Drugog svetskog rata služio kao utočište za članove norveške kraljevske porodice posle invazije nacističke Nemačke na Norvešku.

Na kraju rata, Karbisdejl je bio mesto potpisivanja sporazuma koji je tražio da ruskih trupa, koja su zauzele norveška sela dok su se borile protiv nemačkih vojnika, da se mirno povuku iz Norveške.

A tu je i prvobitna stanovnica dvorca, Meri Kerolin Bler.

Advokatica je bila fascinirana njenom životnom pričom.

Mary Caroline Mitchell
Getty Images
Dvorac je sagrađen za Meri Kerolajn Bler

U viktorijanskom Londonu, supruga kapetana vojske rođena u Oksfordu našla se u središtu skandala u visokom društvu.

Imala je aferu sa Džordžom Saterlend-Liveson-Gauerom, oženjenim čovekom i trećim vojvodom od Saterlenda.

Vojvodina porodica je u vlasništvu imala ogromne delove zemlje u Škotskom gorju i odigrala je ulogu u Saterlendovim ozloglašenim Čišćenjima tokom kojih su porodice seljene, često pod prisilom, sa zemlje da bi se omogućila masovna zemljoradnja.

Usledio je ljuti porodični spor kad je Meri Kerolin postala druga vojvodina supruga svega nekoliko meseci posle smrti prve žene.

Meri Kerolinin prvi muž je malo pre toga umro u lovačkoj nesreći.

Svekar i svekrva nove vojvotkinja bili su nesrećni zbog brzine kojom je došlo do novog venčanja.

Kraljica Viktorija, bliska prijateljica vojvodine prve žene, bila je među onima koji su apelovali na vojvodu da sačeka još malo pre nego što se ponovo oženi.

Iako joj je formalna titula glasila vojvotkinja od Saterlenda, Meri Kerolini je nadenut pogrdni nadimak vojvotkinja Bler.

Napetosti su narasle kad je vojvoda umro, a vojvotkinjino nasledstvo je osporio njen posinak.

Ona je kasnije zatvorena na šest nedelja u londonski zatvor Holovej pošto je optužena da je uništila dokumente u vezi sa testamentom.

Inside Carbisdale Castle
Samantha Kane
Dvorac Karbisdejl je renoviran tokom prošle godine

Spor je na kraju razrešen tako što je porodica vojvode od Saterlenda pristala da vojvotkinji izgradi novi dom - pod uslovom da se nalazi na lokaciji izvan granica porodičnog imanja Saterlend.

Vojvotkinja je odabrala plac u brdima blizu - i vidljiv sa - imanja.

Njena sahat-kula izgrađena je sa samo tri strane, četvrta strana koja gleda na imanje Saterlendovih ostala je prazna zato što vojvotkinja nije želela da njeni bivši svekar i svekrva znaju koliko je sati.

Arhitektonski detalji će dovesti do toga da Karbisdejl postane poznat kao Zamak prkosa.

Današnja gospa od Karbisdejla ganuta je postupkom prethodnice.

„Bila je to žena koja je izgradila dvorac u viktorijanskom dobu, u vreme kad žene nisu imale mnogo prava.

„To je pogodilo žicu u meni, zato što sam se u životu suočavala sa diskriminacijom, koja me je navela da dam sve od sebe da uspem - da dokažem svetu da niko ne može da me sputa."

Inside Carbisdale Castle
Samantha Kane
Posed korene vuče iz ranog 20. veka

U godini posle same kupovine, započeli su krupni radovi na renoviranju dvorca, a ledi od Karbisdejla ima još plano

Posed je njena privatna rezidencija, ali ona predlaže da se delovi otvore kao muzej kako bi ispričali priču o dvorcu i okolini, a nada se da i će iskoristi druge njegove oblasti za „kvalitetni turizam".

Ona planira da otvori i destileriju i 12 eko-turističkih koliba koje bi koristile obnovljivu energiju.

Projekti će otvoriti radna mesta meštanima.

U planu joj je i da pozove članove norveške kraljevske porodice da vide gde su njihovi preci bili tokom rata.

Ali šta je sa duhom u dvorcu?

„Lično mislim da je to vojvotkinja Bler", kaže gospa od Karbisdejla, sugerišući da bi neobjašnjive zvuke u neuseljenim delovima poseda mogao da pravi kućni duh.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Šta se krije ispod leda Grenlanda

Velika žudnja za prirodnim bogatstvima za koja se veruje da leže ispod ledene površine Grenlanda traje više od veka. Koliko im je lak pristup i da li će klimatske promene uticati na to?

Jagodina i protesti: Vučićev miting i 15 minuta tišine

Iako su istog dana u Beogradu i širom Srbije održani protestni skupovi i obustava rada, u najavi za miting u Jagodini Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, poručio je da nije reč o kontramitingu, već o „skupu ujedinjenja".

Povređena studentkinja na protestu, policija privela vozačicu

Tokom protesta na Novom Beogradu, automobil se zaleteo na okupljene, a jedna od studentkinja je nekoliko minuta bila na haubi, srušila se i udarila glavom o ivičnjak. potom pala. Studenti u znak podrške na Autokomandi. Uhapšena 25-godišnjakinja koja je vozila auto, biće joj određeno zadržavanje od 48 sati.

Slonovi nisu ljudi, presudio američki sud

Grupa koja se bori za prava životinja tvrdila je da su Misi, Kimba, Laki, LuLu i Džambo bili zatvoreni u zoološkom vrtu i podnela je zahtev da ih premeste u sklonište za slonove. Pokušali su da podnesu tužbu u ime životinje - pravni proces koji omogućava uhapšenima da što pre budu predmet redovnog sudskog postupka.