Austrija i turizam: Meštani Halštata brane grad od masovnog broja posetilaca

Halštat u Alpima ima 700 stanovnika, ali dnevno ga poseti i do 10.000 turista.
Tourists visit the town of Hallstatt on Lake Hallstatt
AFP

Meštani pitoresknog austrijskog gradića Halštata odlučili su da se pobune zbog masovnog turizma.

Halštat, koji je na Uneskovoj listi zaštićene svetske baštine, ima nešto više od 700 stanovnika, ali i do 10.000 posetilaca dnevno tokom glavne sezone.

Stanovnici pozivaju na ograničenje broja dnevnih turista i zabranu ulaska turističkih autobusa posle 17 sati.

Iako Halštat ubira prihode od turizma, meštani nisu srećni zbog velikog broja posetilaca.

Halštat, sa živopisnim starim kućama na obalama netaknutog alpskog jezera okruženog stenovitim planinama, poslednjih godina je postao jedna od najvažnijih turističkih atrakcija u Austriji.

Halštat je 2006. godine predstavljen u južnokorejskoj romantičnoj drami, čime je njegova popularnost u Aziji porasla, a u Kini je šest godina kasnije izgrađena replika austrijskog gradića.

Smatra se i da je bio inspiracija za magičnu zemlju u Diznijevom filmu Zaleđeno kraljevstvo (Frozen).

Mnogi posetioci dolaze u potrazi za savršenom fotografijom, na jezeru, pored crkvenog tornja i zadivljujućim planinskim pejzažom kao pozadinom.

Kao jedno od najposećenijih mesta u Evropi, neki lokalni stanovnici kažu da jednostavno ima previše posetilaca koji u grad dolaze velikim autobusima.

Za sada, kao i italijanska Venecija i druga mesta koja su pogođena takozvanim prekomernim turizmom, izgleda da će Halštat morati da se nekako nosi sa sopstvenom popularnošću.

Halštat
BBC/Predrag Vujić
A tourist takes photos in the town center in Hallstatt
Getty Images

U maju ove godine stanovnici su podigli privremeni drveni zid na najpopularnijem mestu za snimanje selfija, zaklanjajući pogled na Alpe, u znak protesta zbog buke i saobraćaja.

Posle reagovanja na društvenim mrežama, zid je uklonjen.

Tada je gradonačelnik rekao da želi da za trećinu smanji broj autobusa koji prolaze kroz Halštat.

Halštat
BBC/Predrag Vujić
Ostaci svih preminulih stanovnika Halštata se čuvaju u posebnoj grobnici

Pre pandemije korona virusa, Halštat je imao oko milion posetilaca godišnje.


Pogledajte video o Svetom Stefanu:


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • i da

    28.08.2023 11:06
    sjajan primer iskrenog patriotizma, zar ne bivši zlatibore?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Šta se krije ispod leda Grenlanda

Velika žudnja za prirodnim bogatstvima za koja se veruje da leže ispod ledene površine Grenlanda traje više od veka. Koliko im je lak pristup i da li će klimatske promene uticati na to?

Jagodina i protesti: Vučićev miting i 15 minuta tišine

Iako su istog dana u Beogradu i širom Srbije održani protestni skupovi i obustava rada, u najavi za miting u Jagodini Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, poručio je da nije reč o kontramitingu, već o „skupu ujedinjenja".

Povređena studentkinja na protestu, policija privela vozačicu

Tokom protesta na Novom Beogradu, automobil se zaleteo na okupljene, a jedna od studentkinja je nekoliko minuta bila na haubi, srušila se i udarila glavom o ivičnjak. potom pala. Studenti u znak podrške na Autokomandi. Uhapšena 25-godišnjakinja koja je vozila auto, biće joj određeno zadržavanje od 48 sati.

Slonovi nisu ljudi, presudio američki sud

Grupa koja se bori za prava životinja tvrdila je da su Misi, Kimba, Laki, LuLu i Džambo bili zatvoreni u zoološkom vrtu i podnela je zahtev da ih premeste u sklonište za slonove. Pokušali su da podnesu tužbu u ime životinje - pravni proces koji omogućava uhapšenima da što pre budu predmet redovnog sudskog postupka.