Francuska i religija: U državnim školama ubuduće zabranjeno nošenje muslimanskih haljina abadža
U francuskim državnim školama od septembra će učenicama muslimanske veroispovesti biti zabranjeno da nose abadžu, dugu haljinu koja pokriva celo telo osim glave, stopala i ruku, izjavio je ministar obrazovanja.
U Francuskoj se strogo zabranjuje isticanje verskih obeležja u državnim školama i vladinim zgradama, jer se time, kako kažu, krše sekularni zakoni.
Nošenje marame preko glava u državnim školama zabranjeno je od 2004. godine.
- Učenica lagala o nastavniku ubijenom zbog karikature proroka Muhameda
- Dvoje izbodeno u Parizu u blizini nekadašnje redakcije lista Šarli Ebdo
- Nastavnik obezglavljen u blizini Pariza, policija sumnja na terorizam
„Kada uđete u učionicu, izgled đaka ne bi trebalo da vam govori koje su veroispovesti.
„Odlučio sam da se abadža više ne nosi u školama", rekao je Gabrijel Atal, ministar obrazovanja za francusku televiziju TF1.
Odluka je usledila posle višemesečnih debata o nošenju ovog odevnog predmeta u francuskim školama.
Devojčice je sve više nose u obrazovnim ustanovama, što stvara političke podele.
Desničarske partije se zalažu za njihovu zabranu, dok su levičari zabrinuti za prava muslimanskih žena i devojčica.
„Sekularizam podrazumeva da u školi budete svoji, bez obzira na religiju.
„Abadža je religiozni gest i njime se želi da se testira otpor Republike prema sekularnom utočištu koje škola mora da čini", rekao je Atal za TF1.
Dodao je i da će uputiti jasna pravila na nacionalnom nivou pre početka nove školske godine.
- „Da deca ne kupuju brendiranu odeću": Žena francuskog predsednika za uvođenje uniformi u školama
- Kako su francuski ultradesničari iskoristili jezivo ubistvo devojčice
Francuska je 2010. zabranila nošenje hidžaba, što je izazvalo gnev među muslimanima u toj zemlji u kojoj ih ima pet miliona.
U ovoj državi se od 19. veka strogo zabranjuje isticanje verskih simbola, između ostalog i hrišćanskih krstova, kako bi se sprečio bilo kakav uticaj katoličanstva na javno obrazovanje.
Tokom godina zakon se dopunjavao kako se menjala i struktura stanovništva, te su toj listi pridodate muslimanska marama i jevrejska kipa, ali abadže nisu bile u potpunosti zabranjene.
Debata o islamskim simbolima znatno se intenzivirala otkako je čečenski izbeglica odrubio glavu nastavniku Semjuelu Patiju, koji je učenicima pokazao karikature proroka Muhameda.
Pati je ubijen u blizini njegove škole u predgrađu Pariza 2020. godine.
Zabrana abadže je prva velika politička odluka 34-godišnjeg Gabrijela Atala, koga je predsednik Francuske Emanuel Makron ovog leta imenovao za ministra obrazovanja.
Savet muslimana Francuske (CFCM), nacionalno telo koje okuplja muslimanska udruženja, saopštilo je da delovi odeće „nemaju religiozno značenje".
Pogledajte i ovu priču
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 1
tri slova
Za one koji će da kažu da ako si u Francuskoj moraš da poštuješ pravila Francuske reći ću da su ti muslimanom većinom rođeni francuzi tj rođeni u Francuskoj sa svim pravima a takođe kada odu u neke arapske ili muslimanske zemlje obrate pažnju da se 100% povinuju njihovim zakonima a ne da na tuđoj zemlji promovišu prava manjina i nepoštuju zakone te zemlje. Znači sve žene iz evrope u muslimanskim zemljama gde je to zakon MORAJU biti pokrivene.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar