Japan: Koje je naučno objašnjenje za ispuštanje radioaktivne otpadne vode iz Fukušime

BBC je istraživao šta je iza odluke da prečišćena radioaktivna tečnost dospe u Tihi okean.
The facility for releasing the radioactive water treated by the Advanced Liquid Processing System (ALPS) into the sea is prepared at Tokyo Electric Power Company's (TEPCO) Fukushima Daiichi Nuclear Power Plant on 21 July 2023
Getty Images
Japan u okean ispušta otpadne vode iz nuklearne elektrane Fukušima nakon što je dobio odobrenje IAEA

Japan je počeo da ispušta prečišćenu radioaktivnu vodu iz oštećene nuklearne elektrane Fukušima u Tihi okean - 12 godina posle velike nuklearne nesreće.

Kina je odmah oštro kritikovala Tokio i uvela potpunu zabranu na uvoz japanske morske hrane, a u Japanu i u Južnoj Koreji organizovani su protesti zbog ispuštanja ove vode u okean.

Regulatorno telo za atomsku energiju Ujedinjenih nacija tvrdi da će voda imati „zanemarljiv" radiološki uticaj na ljude i životnu sredinu.

Ali da li je sve zaista bezbedno?

Zemljotres praćen cunamijem 2011. godine oštetio je nuklearnu elektranu, uništivši njen sistem za hlađenje i izazvavši pregrevanje jezgra reaktora i kontaminaciju vode u okviru pogona izuzetno radioaktivnim materijalom.

Još od katastrofe, kompanija nuklearne elektrane Tepko upumpava vodu da bi ohladila gorivne štapove reaktora.

To znači da svaki dan elektrana proizvede kontaminiranu vodu, koja se čuva u više od 1.000 rezervoara, dovoljnim da se napuni više od 500 olimpijskih bazena.

Japan kaže da mu je potrebno zemljište koje zauzimaju ti rezervoari kako bi mogao da izgradi nove pogone za bezbedno deaktiviranje elektrane.

I ovo izaziva zabrinutost zbog mogućnosti da se rezervoari sruše u nekakvoj narednoj prirodnoj katastrofi.

Japan ispušta otpadne vode u okean postepeno, uz dopuštenje Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA).

Prvo ispuštanje jedno je od četiri zakazanih, od sada pa do kraja marta 2024. godine.

Čitav proces potrajaće najmanje 30 godina.

Da je Japan uspeo da ukloni sve radioaktivne elemente iz otpadnih voda pre nego što ih ispusti u okean, možda ovo ne bi bilo toliko kontroverzno.

Problem predstavlja radioaktivni izotop vodonika po imenu tricijum, koji ne može da se ukloni iz kontaminirane vode zato što ne postoji tehnologija da se to postigne.

Umesto toga, voda se razblažuje.

The storage tanks of radioactive water treated by the Advanced Liquid Processing System (ALPS) at Tokyo Electric Power Company's (TEPCO) Fukushima Daiichi Nuclear Power Plant, 21 July 2023 in Futaba, Fukushima Prefecture, northern Japan
Getty Images
Otpadne vode iz oštećene nuklearne elektrane Fukušima godinama se pohranjuju u rezervoare

Poruka stručnjaka u ogromnoj većini slučajeva, jeste da je ispuštanje ove vode bezbedno, ali postoji nesaglasje među naučnicima oko posledica koje će to imati.

Tricijum može da se nađe u vodi širom sveta.

Mnogi tvrde da ako je nivo tricijuma nizak, posledice su minimalne.

Ali kritičari kažu da je potrebno još studija kako bi on mogao da utiče na okeansko dno, morski život i ljude.

Međunarodna agencija za atomsku energiju koja ima stalnu kancelariju u Fukušimi, saopštila je da je „nezavisna analiza sa lica mesta" pokazala da je koncentracija tricijuma u ispuštenoj vodi „daleko ispod operativnog limita od 1.500 bekerela po litru (Bq/L)".

Taj limit je šest puta manji od limita Svetske zdravstvene organizacije za pijaću vodu, koji iznosi 10.000 Bq/L.

Dan posle ispuštanja vode, Tepko je saopštio da su uzorci morske vode uzeti u četvrtak posle podne pokazali da je nivo radioaktivnosti stabilno u okvirima granica bezbednosti, sa koncentracijom tricijuma ispod 1.500 Bq/L.

Džejms Smit, profesor geoloških i nauka životne sredine sa Univerziteta u Portsmutu, rekao je da „u teoriji, možete da pijete tu vodu", zato što su otpadne vode već prečišćene kad su pohranjene pa razblažene.

A fizičar Dejvid Bejli, koji vodi Francusku laboratoriju za merenje radioaktivnosti, saglasan je sa tim.

fukušima, protest
REUTERS/Minwoo Park T
Protest u Južnoj Koreji zbog ispuštanja radioaktivne otpadne vode iz Fukušime

„Ključna stvar je u tome koliko tricijuma ima.

„Na tom nivou, nema opasnosti po morski život, sem ukoliko ne budemo videli nagli pad riblje populacije, na primer", kaže on.

Ali pojedini naučnici tvrde da ne može da se predvidi uticaj koji će ispuštanje ove vode imati.

„Izazov kod radionuklida (kao što je tricijum) jeste da on postavlja pitanje na koje nauka ne može do kraja da odgovori: a to je, na veoma niskom nivou izloženosti, šta može da se smatra 'bezbednim'?", kaže američka profesorka Emili Hemond, stručnjakinja za energiju i ekološko pravo sa Univerziteta Džordž Vašinton.

„Čovek može da ima mnogo vere u rad IAEA, ali da istovremeno prizna da poštovanje standarda ne znači da se toj odluci pripisuje 'nula' ekoloških ili ljudskih posledica", dodaje ona.

South Korean environmental activists hold fish dolls with radioactive signs during a rally against the Japanese government's plan to release waste water from the stricken Fukushima-Daiichi nuclear plant, Seoul, 24 August 2023
Getty Images
Ekološki aktivisti protestuju zbog ispuštanja otpadnih voda iz nuklearne elektrane Fukušima u okean

Američko Nacionalno udruženje morskih laboratorija u saopštenju u decembru 2022. godine, navelo je da japanski podaci nisu ubedljivi.

„Videli smo neadekvatne radiološke, ekološke procene uticaja koji nas veoma zabrinjavaju da Japan ne samo da neće moći da otkrije šta se ispušta u vodu, morski talog i organizme, već čak i ako uspe u tome, ne postoje resursi da se to posle ukloni…

„Nema načina da se duh vrati u bocu", rekao je morski biolog Robert Ričmond, sa Univerziteta na Havajima, za BBC.

Ekološke grupe kao što je Grinpis odlaze korak dalje, pozivajući se na studiju koju su objavili naučnici sa Univerziteta u Južnoj Karolini u aprilu 2023. godine.

Šon Berni, viši nuklearni specijalista za Grinpis u Istočnoj Aziji, kaže da tricijum može da ima „direktne negativne posledice" po biljke i životinje ako se unese, kao što su „smanjena plodnost" i „oštećenje ćelijskih struktura, između ostalog i DNK".


Pogledajte video: Šta je u vodi koja se ispušta iz Fukušime


Kina je do sada zabranjivala uvoz morskih plodova iz Fukušime i okoline, a sada je uvela potpunu zabranu celokupnog uvoza japanske morske hrane zbog ispuštanja ovih otpadnih voda.

Neki medijski komentatori veruju da bi to mogao da bude politički potez, naročito kad se ima u vidu da stručnjaci tvrde kako ne postoje naučni dokazi koji potkrepljuju zabrinutost zbog morske hrane, jer je ispuštena radijacija veoma niska.

Ali mnogo ljudi koji se svaki dan susreću sa Tihim okeanom su zabrinuti.

Tradicionalne roniteljke u Južnoj Koreji, poznate kao „haenjeo", kažu za BBC da su nervozne.

„Sada se osećam kao da je nebezbedno roniti", kaže Kim Eun-Ah, koja se ovim poslom bavi sa ostrva Čedžu šest godina.

„Smatramo sebe delom mora zato što uranjamo u vodu", objašnjava ona.

Picture taken on 30 January 2023, received from Jiji Press, shows flounder raised in a tank using treated water from the Fukushima Daiichi Nuclear Power Plant
Getty Images
Japanske vlasti tvrde da je testiranje izvršeno na nekim morskim vrstama kako bi bile sigurne da prečišćena voda nije štetna

Stručnjaci tvrde da bi otpadne vode mogla da ponese morska struja, naročito struja Kurošio koja se kreće čitavim Pacifikom.

A ribari su za BBC rekli kako se plaše da je njihova reputacija trajno narušena i zabrinuti su za svoje poslove.

Predsedavajući Foruma pacifičkih ostrva i premijer ostrva Kuk Mark Braun, baš kao i IAEA, kaže da veruje kako su „međunarodni bezbednosni standardi" ispunjeni.

Dodaje da se sve zemlje iz regiona možda ne slažu sa ovim „složenim" pitanjem, ali ih je pozvao da „prouče naučne podatke".


Pogledajte i ovaj video: Ko se protivi ispuštanju vode iz Fukušime i zašto


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Jaa

    29.08.2023 10:27
    kazu poslali ameri cunami da uspore rast japana na 10god da bi ih stigli tj prestigli a ni se oporavili posle 1god

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Šta se krije ispod leda Grenlanda

Velika žudnja za prirodnim bogatstvima za koja se veruje da leže ispod ledene površine Grenlanda traje više od veka. Koliko im je lak pristup i da li će klimatske promene uticati na to?

Jagodina i protesti: Vučićev miting i 15 minuta tišine

Iako su istog dana u Beogradu i širom Srbije održani protestni skupovi i obustava rada, u najavi za miting u Jagodini Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, poručio je da nije reč o kontramitingu, već o „skupu ujedinjenja".

Povređena studentkinja na protestu, policija privela vozačicu

Tokom protesta na Novom Beogradu, automobil se zaleteo na okupljene, a jedna od studentkinja je nekoliko minuta bila na haubi, srušila se i udarila glavom o ivičnjak. potom pala. Studenti u znak podrške na Autokomandi. Uhapšena 25-godišnjakinja koja je vozila auto, biće joj određeno zadržavanje od 48 sati.

Slonovi nisu ljudi, presudio američki sud

Grupa koja se bori za prava životinja tvrdila je da su Misi, Kimba, Laki, LuLu i Džambo bili zatvoreni u zoološkom vrtu i podnela je zahtev da ih premeste u sklonište za slonove. Pokušali su da podnesu tužbu u ime životinje - pravni proces koji omogućava uhapšenima da što pre budu predmet redovnog sudskog postupka.