Svemirska istraživanja: I Japanci žele da se domognu Meseca, poslali novu raketu

Ako sve proše po planu, raketa bi trebalo da sleti na Mesec u februaru.
Japan's H-IIA rocket carrying the national space agency's moon lander launched from the Tanegashima Space Center on 7 September
Reuters
Japanska raketa nacionalne svemirske agencije lansirana je iz svemirskog centra Tanegašima 7. septembra

Japan je u četvrtak, 7. septembra uspešno lansirao raketu sa lunarnim lenderom, nazvanim Mesečev snajper", koji bi, ako sve prođše kako treba, trebalo da sleti u februaru sledeće godine.

Ovo je četvrti ovogodišnji pokušaj Japana da pošalje raketu na Mesec nakon što su prethodni pokušaji bili osujećeni lošim vremenom.

Tokom prethodnih meseci, Japan u više navrata nije uspeo da stigne do površine Meseca zbog problema u svemirskom programu.

Japan pokušava da postane tek peta zemlja koja je sletela na Mesec, posle SAD, Rusije, Kine i Indije.

Pre dve nedelje, Indija je ušla u istoriju kada je uspešno spustila svemirski brod blizu južnog pola Meseca, što je prvi put da je nekoj zemlji to uspelo.

Predviđeno je da će japanska letelica sleteti u krugu od 100 metara od lokacije u blizini kratera Šioli, na najbližoj strani Meseca.

Očekuje se da će ući u orbitu Meseca u roku od četiri meseca.

Zatim će mesec dana kružiti oko Meseca pre nego što će pokušati da sleti u februaru.

Misija od 100 miliona dolara treba da pokaže sposobnost Tokija da spusti laganu, jeftinu letelicu na Mesec.

Raketa nosila satelit X-Ray Imaging and Spectroscopy Mission (XRISM), zajednički projekat japanskih, američkih i evropskih svemirskih agencija.

Satelit, koji ima teleskop veličine autobusa, razdvojio se sa lunarnim lenderom kako bi kružio oko Zemlje.

Sada će početi da proučava svemirske fenomene kao što su crne rupe.

Pre ovog uspešnog lansiranja, Japanci su imali niz pehova prošle i ove godine.

Prošlog novembra, Japanska svemirska agencija (JAKSA) je izgubila kontakt sa letelicom Omotenaši i potom je prekinula misiju sletanja na Mesec.

U aprilu ove godine, propala je i misija privatnog japanskog start-apa, Aj Spejs (iSpace), nakon što Hakuto-R lender nije uspeo da sleti na Mesec.

Dva probna lansiranja raketa takođe su bila neuspešna ove godine, poslednje u julu kada je kvar motora izazvao eksploziju.


Pogledajte snimak lansiranja japanske rakete:


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Preminuo pisac i borac za mir Filip David

Bivši urednik Dramskog programa Televizije Beograd i dobitnik Ninove nagrade umro je u 85. godini. Bio je jedan od osnivača Beogradskog kruga i veliki zagovornik mira.

Kako je izumro drevni indijski jezik aka-bo

Pripadao je velikoj porodici andamanskih jezika kojim govore domorodačka plemena na arhipelagu u severoistočnom delu Indijskog okeana, između Bengalskog zaliva i Andamanskog mora.

Bake koje su sačuvale albansku kuhinju

Kad su se albanske granice konačno otvorile devedesetih, a nacionalne televizijske mreže više nije kontrolisala država, mnoge iskusne domaćice su počele u emisijama da oživljavaju davno izgubljeno nacionalno kulinarsko nasleđe.

Tur de Frans gorivo – tajne timske kuhinje

Zamena za 6.000 kalorija dnevno koje učesnici Tur de Frans sagorevaju, dok se pregovara o nejasnoćama i auto-putevima biciklističke trke od 21 etape i skoro 3.800 kilometara, može biti ogroman izazov.