Svetsko prvenstvo u košarci 2023: Srbija i Nemačka za trofej najboljeg na svetu

Dve najbolje reprezentacije na svetu bore se u finalu Mundobasketa na Filipinima od 14 časova i 40 minuta.
Srbija, košarkaši Srbije
FRANCIS R MALASIG/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Najbolja košarka na svetu igra se u Evropi, ostalo je samo da se odredi prestonica ovog sporta: Beograd ili Berlin.

Reprezentacije Srbije i Nemačke sastaju se u finalu Svetskog prvenstva u Manili, glavnom gradu Filipina, od 14 časova i 40 minuta.

Tim Svetislava Pešića plasirao se u finale posle veličanstvenih pobeda protiv Litvanije i Kanade, dok su Nemci bez poraza došli do završne bitke, usput eliminisavši američki drim tim.

Oba tima obezbedila su plasman na Olimpijske igre u Parizu 2024. godine.

Faktor 'Pešić'

Poslednji put kada su i Srbija i Nemačka osvajali zlatne košarkaške medalje, sa klupa ih je predvodio isti čovek - Svetislav Pešić.

Srbiju je 2002. odveo do zlata na Mundobasketu u Indijanapolisu, pete svetske titule, a Nemačku 1993. do zlata na Evrobasketu - jedinog u istoriji te selekcije.

I jedni i drugi sada su u prilici da ponovo osvoje zlato, što je malo ko očekivao.

Reprezentativci Srbije na Mundobaskest otišli su bez mnogo euforije, pre svega zbog velikog broja otkaza igrača, gotovo cele prve postave.

Deo tima na turniru održanom na Filpinima, u Indoneziji i Japanu, nisu najkorisniji igrač NBA lige Nikola Jokić, kao ni MVP Evrolige Vasilije Micić.

Usled povreda otkazali su i dugogodišnji reprezentativci Nikola Kalinić, Vladimir Lučić i Nemanja Bjelica, kao i NBA igrač Aleksej Pokuševski.

Srbija je zato pred turnir važila za osmog favorita za titulu - Nemci su bili sedmi - ali su „orlovi" iz meča u meč bili sve bolji, što im je na kraju donelo i borbu za zlato.

Turnir je obeležila i teška povreda reprezentativca Srbije Boriše Simanića, kojem je izvađen bubreg.

Njegovi saigrači u kasnijim mečevima sve vreme su isticali da, između ostalog, igraju i za Simanića, koji ih je porukama pred utakmice dodatno motivisao.

Srbija, Kanada, Nikola Milutinov, Avramović
FRANCIS R MALASIG/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Put do finala

Posle lakih pobeda protiv Kine, Portorika i Južnog Sudana u prvoj grupi, „orlovi" su savladali Dominikansku Republiku, ali su poraženi od Italije, što ih je potencijalno slalo na favorizovanu Ameriku u četvrtfinalu.

Međutim, Litvanci su u drugoj grupi savladali Sjedinjene Države, zbog čega je Srbija u četvrtfinalu išla upravo na Litvaniju, gde je ubedljivo slavila.

Na kraju je u polufinalu savladana Kanada, dok je Nemačka u drugom polufinalu slavila upravo protiv Amerike.

Treba istaći i to da su Nemci u četvrtfinalu uz velike muke savladali debitanta Latviju - Davis Bertans, bivši košarkaš Partizana, imao je šut za pobedu, ali je bio neprecizan.

Sastav Nemačke predvodi nekoliko košarkaša iz NBA lige, pre svega Denis Šruder, koji nastupa za Toronto Reptorse i braća Franc i Moric Vagner, košarkaši Orlando Medžika, dok Danijel Tajs igra za Indijanu Pejserse.


Put Srbije na Mundobasketu


Istorijat

Srbija je na poslednjem Svetskom prvenstvu, održanom 2019. godine u Kini, bila peta - koliko u istoriji ima i zlatnih medalja.

Međutim, poslednja je osvojena sada već davne 2002. godine, kada se zemlja zvala Savezna Republika Jugoslavija, u čijem sastavu su bili Srbija i Crna Gora.

Titula je osvojena i na prethodnom turniru u Grčkoj 1998. godine, kao i 1990. u Argentini, 1978. takođe u Manili i 1970. na domaćem terenu, sve u dresu nekadašnje SFRJ.

Ljubitelji košarke dobro pamte i Mundobasket iz 2010. u Turskoj, kada je od „orlova" u polufinalu bila bolja domaća selekcije, uz veliku grešku sudije.

Karem Tundžeri u poslednjim sekundama meča pogodio je za prolaz u finale, iako je prethodno jednom nogom bio u autu.

Nemačkoj je za to vreme finale protiv Srbije najveći uspeh na svetskim prvenstvima u istoriji - do sada imaju samo jednu bronzu iz 2002. godine.

Nešto su bolji bili na Evrobasketima, gde imaju bronzu iz 2022 i Pešićevo zlato 1993.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mica

    10.09.2023 16:07
    Mica
    Prvo poluvreme smo igrali i drzali utakmicu. U drugom poluvremenu naglo pad igre probijena odbrana grc bez ideje…i zasluženi poraz!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Povređena studentkinja na protestu, policija privela vozačicu

Tokom protesta na Novom Beogradu, automobil se zaleteo na okupljene, a jedna od studentkinja je nekoliko minuta bila na haubi, srušila se i udarila glavom o ivičnjak. potom pala. Studenti u znak podrške na Autokomandi. Uhapšena 25-godišnjakinja koja je vozila auto, biće joj određeno zadržavanje od 48 sati.

Slonovi nisu ljudi, presudio američki sud

Grupa koja se bori za prava životinja tvrdila je da su Misi, Kimba, Laki, LuLu i Džambo bili zatvoreni u zoološkom vrtu i podnela je zahtev da ih premeste u sklonište za slonove. Pokušali su da podnesu tužbu u ime životinje - pravni proces koji omogućava uhapšenima da što pre budu predmet redovnog sudskog postupka.