Rusija i Ukrajina: Kako Putinovi influenseri profitiraju od ratne propagande
Ruski proratni influenseri stiču velike prihode od oglašavanja na društvenim mrežama u izveštajima o sukobu, otkrio je BBC.
Pored dnevne doze eksplicitnih snimaka napada dronovima i lažnih tvrdnji o ukrajinskom predsedniku Vladimiru Zelenskom, oni objavljuju i razne oglase, od kriptovaluta do mode.
Poznati u Rusiji kao „Z-blogeri" zbog njihove podrške ratu čiji je čest simbol slovo „Z", oni se druže sa vojnicima i objavljuju snimke sa prve linije fronta u kojima pozivaju mlade Ruse da se prijave u rat.
Od početka invazije u februaru 2022. godine, proratni influenseri su stekli milione pratilaca na Telegramu, društvenoj mreži kojoj su se mnogi Rusi okrenuli nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin zabranio Instagram, Fejsbuk i Tviter.
Ta eksplozija korisnika dovela je do širenja tržišta oglašavanja na Telegramu.
Ratni influenseri su to iskoristili.
Oni prodaju mesto za oglašavanje kompanijama koje žele da dopru do mlađe publike.
- Korišćenje tinejdžera za širenje ruske propagande u Ukrajini
- Misterija Putinovih „superfanova“ na Fejsbuku i njihova misija
- Da li je Putinov „mačo imidž“ kriv za rat u Ukrajini
- Novi školski udžbenik u Rusiji opravdava rat u Ukrajini
Da bi otkrili koliko tačno naplaćuju, članovi BBC-jevog tima za borbu protiv globalnih dezinformacija predstavili su se kao vlasnici hotela zainteresovani da objave oglase na njihovim kanalima.
Obratili smo se nekim od najistaknutijih među njima.
Jedan od njih bio je Aleksandar Koc, veteran dopisnik za provladin list koji je postao influenser, sa više od 600.000 pratilaca na ličnom kanalu na Telegramu.
Semjon Pegov, poznat kao WarGonzo, bio je drugi.
Možda je i najpoznatiji Z-bloger, on ima više od 1,3 miliona pratilaca.
Aleksandar Koc je rekao da bi koštalo 48.000-70.000 rublja (500-726 dolara) po objavi na njegovom kanalu, u zavisnosti od toga koliko se dugo oglas zadrži na vrhu njegovog fida na Telegramu.
WarGonzo nam je naveo evkvivalent od 1.765 dolara po objavi.
Pogledajte video o njima:
Najveći ratni influenseri objave najmanje jedan oglas dnevno, što znači da je njihov potencijalni prihod mnogo veći od prosečne ruske mesečne plate od 66.000 rublja (675 dolara).
Reklamni agent koji radi sa kanalima povezanim sa plaćeničkom grupom Vagner tražio je ekvivalent od 311 dolara po oglasu na Grej zoni, kanalu na Telegramu sa ekskluzivnim pristupom Vagneru i više od 600.000 pratilaca.
Da biste se oglašavali na kanalu Aleksandra Simonova, dopisnika internet stranice Ria Fan koju je osnovao pokojni šef plaćenika Jevgenij Prigožin, agent je tražio 218 dolara po objavi.
Drugi reporter Ria Fana Aleksandar Jaremčuk ima manje pratilaca pa su njegove cene niže - 103 dolara po objavi.
Iako pojedini Z-blogeri imaju značajno iskustvo u ratnom izveštavanju za državne medije, drugi, poput Marijane Naumove, nisu profesionalno obučeni za taj posao.
Bivša dizačica tegova je pohađala kurs novinarstva u plaćeničkoj bazi Vagnera i sada vodi vlastitu emisiju na nacionalnoj televiziji.
BBC je pokušao da intervjuiše istaknute ratne blogere, ali je Aleksandar Koc bio jedini koji je pristao da govori za nas.
Govoreći iz okupiranog ukrajinskog grada Bahmuta, opisao je sebe kao reportera u ratu informacijama.
Ipak, on je svestan da ruska propaganda zavisi, makar delom, od ljudi kao što je on.
„Ministarstvo odbrane nas često posluša, a imamo direktan kanal za privatnu komunikaciju sa njima. Sve je to iza kulisa, a ja to koristim", kaže on.
- „Budi muškarac”: Nova reklama ruskih vlasti za pridruživanje vojsci
- O umetnosti tokom rata: Zašto je otkazan koncert slovenačkog Lajbaha u Ukrajini
Sve veće tržište za materijal Z-blogera održava se stalnim prilivom ekskluzivnih snimaka.
Snimci im donose raznoliko sledbenivštvo, od domaće proratne publike do zapadnih i ukrajinskih analitičara koji pokušavaju da shvate šta se stvarno dešava u ruskim rovovima.
U martu prošle godine, istaknuti influenseri, među kojima i Aleksandar Koca objavili su snimak sa automobilske kamere za koji se tvrdi da prikazuje dvojicu ukrajinskih vojnika kako zaustavljaju automobil sa ženom i malim detetom.
Vojnici na snimku nazivaju ženu „svinjom" zato što govori ruski i prete joj.
Z-blogeri su tvrdili da je taj video savršen primer kako se Ukrajinci ophode prema civilima.
Ali mi smo geolocirali ovaj snimak u Makejevki, grad blizu Donjecka.
Ova oblast Ukrajine nalazi se pod kontrolom proruske vojske od 2014. godine.
Nemoguće je da je uniformisani ukrajinski vojnik mogao da operiše na ovoj okupiranoj teritoriji.
Uz to, upotreba automobilskih kamera je zabranjena u Ukrajini.
Zabrana je uvedena posle početka ruske invazije kako bi kretanja trupa ostala tajna.
A krst na vozilu drugačiji je od onoga koji koriste ukrajinske oružane snage.
Svi ti elementi sugerišu da je ovaj video režiran.
To je samo jedan od mnogih lažnih snimaka koje plasiraju Z-blogeri da bi podstakli mlade Ruse da podrže rat, a postoje dokazi da im to i polazi za rukom.
U jednom videu, mobilisani Rus kaže da je otišao u regrutni centar nakon što je pogledao veliki broj snimaka Vladlena Tatarskog, jednog od najglasnijih blogera.
Tatarski je poginuo u aprilu 2023. godine na sastanku sa sledbenicima.
Drugi Rus koji se dobrovoljno prijavio za rat u Ukrajini rekao je blogeru da je to učinio nakon što je gledao mnogo izveštaja WarGonzo-a.
„Pratim sve vojne vesti i analize na Telegramu", rekao je on, govoreći o Z-blogerima.
Zamoljen za komentar na porast broja proputinovskih ratnih blogera na ovoj platformi, Telegram je rekao da je to „poslednja platforma preko koje Rusi mogu da pristupe nezavisnim medijskim kućama kao što je Meduza, necenzurisanim međunarodnim vestima kao što su one koje objavljuje BBC ili govorima predsednika Zelenskog."
Portparol je rekao da iako se sve strane „tretiraju ravnopravno", Telegram poštuje međunarodne sankcije i blokira ruske državne medije „gde god to zakon zabranjuje".
Tokom rata, predsednik Putin je izrazio svoju podršku naporima Z-blogera.
On je naimenovao Aleksandra Koca u predsednički odbor za ljudska prava, a Semjona Pegova i nekoliko drugih blogera učlanio u radnu grupu za mobilizaciju.
U junu je pozvao proratne influensere i reportere državnih medija u Kremlj na dvočasovni razgovor.
„Borba u informativnom prostoru je bojište. Ključno bojište", rekao im je on.
„I ja zaista računam na vašu pomoć."
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar