Indonezija, religija i hrana: Tiktokerka osuđena na dve godine zatvora zbog hrskave prasetine
Sud u Indoneziji osudio je ženu na dve godine zatvora zbog toga što je objavila popularni snimak na TikToku u kojem je izgovorila poznatu islamsku rečenicu, a potom pojela komad svinjetine.
Lina Lutfijavati, 33-godišnja tiktokerka, osuđena je zbog „raspirivanja mržnje" prema religioznim pojedincima i grupama.
Moraće da plati i kaznu od 16.245 dolara, jer će joj zatvorska kazna biti uvećana za tri meseca, ukoliko to ne učini.
Ovo je poslednji u nizu slučajeva u kojima je donesena presuda na osnovu kontroverznih zakona o nepoštovanju religije u Indoneziji, koja ima pretežno islamsko stanovništvo.
- Kakav je život za žene u šerijatu
- Putin ni kriv ni dužan upleten u spor o proroku Muhamedu u Indiji
- Talibani naredili zatvaranje frizerskih i kozmetičkih salona u Avganistanu
Lina Lutfijavati, koja je prisvojila indijsko ime Lina Mukerže zbog ljubavi prema bolivudskim filmovima, izjašnjava se kao muslimanka.
Islamsko učenje strogo zabranjuje konzumiranje svinjskog mesa.
Ova influenserka za životni stil, koja ima dva miliona pratilaca na društvenoj mreži TikTok, takođe se bavi preduzetništvom u Indiji.
U martu je objavila snimak u kojem izgovara „Bismala", što je arapska fraza koja znači „u Božje ime", a potom je pojela hrskavu praseću kožicu.
Ona je tada bila na putovanju na Baliju, turističkom centru u Indoneziji, koji za razliku od drugih delova zemlje ima većinsko stanovništvo indijskog porekla.
Izjavila je da je svinjetinu probala iz radoznalosti.
Snimak je imao milione pregleda i mnogi su ga kritikovali, što je podstaklo jednog Indonežanina da je prijavi policiji „znajući da je muslimanka i da jede svinjsku kožicu".
Policija je okrivila Lutfijavati za širenje štetnih informacija, navodeći da je to bio neprijateljski čin protiv etničkih razlika, religije i rase.
Mnoge konzervativne grupe širom zemlje su ovaj video okarakterisali kao nepoštovanje religije.
Među njima je Ulema savet, što je najviše islamsko telo u Indoneziji.
Na društvenim mrežama u Indoneziji, reakcije na njeno hapšenje bile su različite, a mnogi su pohvalili odluku sudije i nazivali njene poteze bogohulnim.
Drugi su kritikovali presudu, uz argumente da su oni koji su osuđivani za korupciju dobijali mnogo blaže kazne.
Grupe za zaštitu ljudskih prava i aktivisti u Indoneziji su dugo kritikovali zakone o nepoštovanju religije, za koje smatraju da su dosad često pogrešno korišćeni za ugrožavanje verskih manjina.
Policija je prošle godine uhapsila šestoro ljudi pošto su u baru promovisali besplatna alkoholna pića, inače zabranjenog u Islamu, za mušterije po imenu Muhamed.
Bivši guverner Džakarte Basuki Tjahadža Purnama, poznatiji kao Ahok, osuđen je na gotovo dve godine zatvora 2017. zbog izjava kojima je vređao Islam.
Dodatno izveštavanje: BBC Indonezija
Pogledajte i ovu priču:
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar