Fudbal i Saudijska Arabija: Šta se krije iza pomame saudijskih klubova za kupovinom fudbalera

Saudijski fudbalski klubovi potrošili su skoro milijardu dolara na igrače tokom prelaznog roka, u pokušaju da ojačaju sopstvenu ligu - baš kao i imidž zemlje.
Neymar being unveiled with fireworks by Saudi club Al Hilal
Reuters
Brazilski fudbaler Nejmar jedna je od najvećih svetskih zvezda koje su nedavno prešle u Saudijsku Arabiju

Fudbalski klubovi iz čitavog sveta znaju kako stoje stvari sa letnjim prelaznim rokom, kada evropski klubovi krenu da se bore za igrače, ali ove godine pojavila se nova pretnja i to van Starog kontinenta - Saudijska Arabija.

Saudijska liga u fudbalu, nastala krajem sedamdesetih, dospela je poslednjih meseci u naslove svetske štampe zahvaljujući agresivnoj politici akvizicije talenata.

Od početka godine saudijski klubovi potrošili su skoro milijardu dolara da bi privukli slavne igrače - samo su engleski klubovi potrošili više novca u istom periodu.

Ta cifra je pritom samo naknada plaćena klubovima za dolazak fudbalera i ne uključuje vrtoglave plate koje idu igračima.

Karlo Nora, visoki zvaničnik Saudijske lige, ističe da to neće biti jednokratni udar.

Kako kaže, saudijska vlada se obavezala da će pružati finansijsku podršku ligi sve dok ne postane jedna od najjačih na svetu što se tiče prihoda i kvaliteta.

„Saudijska liga prosto radi ono što su druge lige morale da rade... Postali smo kao oni i radimo sve što je potrebno da pojačamo kvalitet na terenu", rekao je Nora novinskoj agenciji Rojters.

Na spisku kupljenih igrača je Nejmar, brazilski napadač koji je pre samo nekoliko godina, kad ga je francuski klub Pariz Sen Žermen platio 242 miliona dolara da pređe iz Barselone, postao najskuplji igrač u fudbalskoj istoriji.

Al Hilal, klub iz Rijada, saudijske prestonice, platio je 98 miliona dolara za Brazilca, prema pisanju BBC sporta.

Druge istaknute akvizicije su Alžirac Rihad Marez, neposredno posle njegovog osvajanja Lige šampiona sa engleskim Mančester sitijem, kao i Francuz Karim Benzema, trenutni vlasnik Zlatne lopte, najprestižnije individualne nagrade u fudbalu.

Saudijci su potrese prethodno izazvali početkom godine, kad je portugalska zvezda Kristijano Ronaldo prešao iz Mančester junajteda u Al Nasr, koji mu je navodno ponudio dvoipogodišnji ugovor vredan oko 400 miliona dolara.

Najviše kupovina obavila su četiri kluba - Al Hilal, Al Nasr, Al Ahli i Al Itihad.

Svi oni u su vlasništvu saudijskog Javnog fonda za investicije (PIF), koji na raspolaganju ima procenjena sredstva u vrednosti od 776 milijardi dolara i pod kontrolom je prestolonaslednika i premijera Saudijske Arabije Muhameda Bin Salmana.

Karim Benzema in action at the Saudi Pro League
Getty Images
Francuski golgeter Karim Benzema ć u Al Itihadu godišnje zarađivati 200 miliona dolara

San o Svetskom prvenstvu

Ali zašto saudijski klubovi zasipaju novcem igrače i klubove?

To je deo strategije koja predstavlja mnogo više od jačanja kvaliteta fudbala u zemlji.

Saudijska Arabija je 2016. pokrenula Viziju 2030, vladin program investicija sa konkretnim ciljem jačanja raznovrsnosti ekonomije, koja se još uvek umnogome oslanja na prihode od nafte.

Sport je tu jedna od posebnih sfera interesovanja.

Zemlja već ima Veliku nagradu Formule 1, krupan je akcionar u Profesionalnom golferskom udruženju (PGA), a čak će biti domaćin i Azijskih zimskih olimpijskih igara 2029. godine - i to u skijalištu koje se trenutno gradi usred pustinje.

Ali ova investicija više je od običnog razvoja industrije zabave i razbibrige za populaciju uglavnom mlađu od četrdeset godina.

Ronaldo pulls a face to celebrate a goal by Al-Nassr
Getty Images
Prelazak Kristijana Ronalda početkom 2023. u Al Nasr predstavljao je početak talasa odlaska fudbalera u Saudijsku Arabiju

Saudijska Arabija je bacila oko i na to kako sport može da se iskoristi za poboljšanje imidža zemlje, narušenog lošim istorijatom ljudskih prava.

Drugi su preduzeli sličan pristup - susedni Ujedinjeni Arapski Emirati i Katar uložili su velike sume novca u sport, preuzevši kontrolu nad Mančester sitijem i Pari Sen Žermenom.

Katar je 2022. bio i domaćin Svetskog prvenstva u fudbalu, što je bilo prvi put da je ovaj turnir održan u nekoj bliskoistočnoj i muslimanskoj zemlji.

Saudijci su izrazili interesovanje da u budućnosti slede njihov primer, a 2021. su preuzeli i kontrolu nad engleskim Njukaslom.

Međutim, za razliku od suseda, ona sada ulaže i velike sume novca kod kuće.

Ovo nije prvi put da je neka zemlja pokušala da zaseni Evropu.

Kineski klubovi, neki od njih povezani sa sektorom nekretnina, 2016. i 2017. godine imali su niz transfera skupocenih fudbalera iz evropskih klubova.

Ali taj eksperiment je propao posle nekoliko godina, usled posledica pandemije kovida-19.

Da li, dakle, Saudijsku Arabiju čeka sudbina Kine ili može da parira Evropi?

Ekonomista Stefan Lege, koji se specijalizovao za fudbalske finansije, prilično je skeptičan po pitanju svega.

On veruje da Evropa i dalje ima značajnu prednost kad je u pitanju privlačenje interesovanja igrača i navijača iz čitavog sveta.

„Do sada je jedina stvar koja je navodila ljude da se presele u Saudijsku Arabiju bila novac. Prestižni klubovi i turniri se grade decenijama", objašnjava Lege.

„Samo sa mnogo istrajnosti, održivih ulaganja i sjajnog menadžmenta može Saudijska Arabija da izgradi zanimljivu ligu."

A Newcastle United supporter attends a game wearing an Arab costume in the club colours
Getty Images
Saudijci su 2021. kupili i engleski fudbalski klub Njukasl

Fudbalski novinar Samindra Kunti smatra da će Saudijska Arabija, ako želi da učini svoju ligu atraktivnijom, morati da dovodi mlađe igrače.

„Benzema, Ronaldo i Nejmar imaju snagu velikih zvezda, ali kad se sve sabere i oduzme, oni su odavno prošli njihov zenit."

Kunti dodaje da Evropa ima i Ligu šampiona, najjači i najbogatiji klupski turnir na svetu.

„Na kraju je Evropa u velikoj prednosti… To je klupsko takmičenje koje svi žele da osvoje, tu najviše blistaju velike zvezde", kaže on.

„To je komercijalna sila i teško je zamisliti da je Saudijska Arabija nadmaši."

„Pranje preko sporta"

Kritičari saudijsko ulaganje nazivaju „pranjem preko sporta", sa ciljem da se popravi reputacija zemlje u svetlu kršenja ljudskih prava.

Jedan primer toga je ubistvo disidentskog novinara Džamala Kašogija.

SAD su optužile saudijskog prestolonaslednika Muhameda Bin Salmana da je odobrio to ubistvo, ali Saudijska Arabija poriče da je umešana, okrivivši umesto toga „odmetnute vladine agente".

Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman saluting US President Joe Biden during a meeting Jeddah in July 2022
Getty Images
Saudijski princ Mohamed bin Salman je osoba koja stoji iza velikog ulaganja zemlje u sport

Međutim, neki eksperti veruju da jačanje imidža i reputacije nije jedini razlog koji stoji iza strategije Saudijske Arabije.

„Zemlje iz celog sveta koriste sport i zabavu kao političko oruđe za projektovanje meke moći", kaže Sajmon Čedvik, profesor sporta i geopolitičke ekonomije u Poslovnoj školi Skema u Parizu.

„Govorimo o nadmetanju među zemljama da osvoje naklonost ljudi iz čitavog sveta.

„Velika Britanija, SAD, Francuska, Indija i mnoge druge zemlje primenjuju tu politiku... Sada Saudijci čine isto", kaže on.


Dodatno izveštavanje: Fernando Duarte


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Poskupljuje pretplata za Netfliks

Igra lignji i boks meč između Pola i Tajsona doprineli su da striming platforma dobije 19 miliona novih pretplatnika između oktobra i decembra 2024.