Rusija i Ukrajina: Hakeri obećali da će smanjiti broj sajber napada
Dve najveće grupe hakera i aktivista koje deluju tokom sukoba u Ukrajini obećale su da će smanjiti broj napada i povinovati se novim pravilima sajber ratovanja
Međunarodni komitet Crvenog krsta prošle nedelje je objavio prvu listu pravila za civile hakere ikada napravljenu.
Nazvana je „Ženevski kodeks sajber ratovanja", a prvobitno je dobila kritike da je nije moguće sprovesti.
Ali ukrajinski i ruski hakeri kažu da će poštovati pravila.
- Hakerski udar na Vladimira Putina
- Zašto se ređe govori o napadima hakera sa Zapada
- Hakeri povezani sa Rusijom od sajber kriminala zarađuju najviše na svetu
- Sukob u Ukrajini menja sajber ratovanje
Od početka ruske invazije na Ukrajinu neprestano se dešavaju i manji i ozbiljniji sajber napadi na javne službe u Ukrajini i Rusiji.
Grupe hakera i aktivista su uglavnom koristile nesofisticirane oblike sajber napada, ali su uspešno privremeno poremetile rad banaka, kompanija, apoteka, bolnica, železničke mreže i civilne državne službe u Ukrajini i Rusiji.
Napadajući lake mete u vladi ili vojsci, grupe aktivista i hakera sa obe strane uživale su u izazivanju besa kod običnih ljudi.
Često su na taj način dovodile do pojave ljutitih objava na društvenim mrežama onih koji su pogođeni njihovim napadima.
Uz obećanje da će se pridržavati pravila Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, hakerske grupe će izbegavati sajber napade koji utiču na civile.
Vođa ozloglašene proruske hakerske grupe Kilnet rekao je u razgovoru za BBC da je „saglasan sa uslovima i pravilima Crvenog krsta".
„Neka ovo bude prvi korak Kilneta ka postizanju mira", naveo je.
Vođa grupe, Kilmilk, osnovao je grupu Kilnet na društvenoj mreži Telegram ubrzo pošto je njegova zemlja napala Ukrajinu i sada ima 90.000 pratilaca.
Kilmilk je objavio snimak kako urinira na zastave Ukrajine i NATO, a njegova grupa je okarakterisana kao tvrdoglav izvor ometajućih napada, slabe jačine, na ukrajinske mete.
Grupa je optužena da ima bliske veze sa Kremljom, ali to redovno poriče.
U aprilu je britanski Nacionalni centar za sajber bezbednost istakao da su grupe poput Kilneta nova pretnja sa kojom se suočavaju saveznici Ukrajine.
Takođe su upozorili britanska preduzeća da broj napada Kilneta raste.
Sajber napadi na civilne ciljeve i ukrajinske saveznike će prestati ukoliko Kilnet ispuni obećanje.
Grupa IT vojska Ukrajine saopštila je da će poštovati osam pravila Međunarodnog komiteta Crvenog krsta.
Ova grupa, koja ima 160.000 članova na Telegramu, takođe napada javne službe poput železnice i banaka.
Njen portparol je rekao za BBC da će grupa „uložiti sve napore da poštuje pravila", iako ih to može staviti u nepovoljan položaj u odnosu na njihove protivnike.
Portparol je dodao da su napadi na zdravstvene mete već dugo granica koju ne prelaze.
Usvajanje novih pravila znači da će verovatno doći do značajnog smanjenja broja sajber napada jer hakerske grupe ograničavaju njihove aktivnosti samo na zvanične ili vojne ciljeve.
Ali neke hakerske i aktivističke grupe širom sveta, koje rade iz drugih patriotskih ili etičkih ubeđenja, rekle su za BBC da uopšte neće poštovati pravila.
Međunarodni komitet Crvenog krsta je objavio osam pravila ponašanja u pokušaju da okonča sajber napade tokom sajber sukoba u Ukrajini.
Upozorili su da se ogroman broj ljudi pridružio patriotskim sajber bandama.
Kako je rat u Ukrajini iz korena promenio sajber ratovanje:
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 1
w/e
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar