Fudbal i Evropsko prvenstvo: Srbija preko Crne Gore traži put do prvog Eura posle dve decenije
Dvadeset i tri godine, tri meseca i 22 dana - toliko je prošlo od poslednjeg meča reprezentacije Srbije na Evropskom prvenstvu u fudbalu.
To bilo toliko davno da je reprezentacija i dalje nastupala pod grbom Savezne Republike Jugoslavije (SRJ), nekadašnje državne zajednice Srbije i Crne Gore.
Dve decenije kasnije „orlovi" upravo preko „sokolova" od 20.45 na stadionu „Rajko Mitić" imaju priliku da stignu na korak od Eura u Nemačkoj 2024. godine.
Mađarska je prva u Grupi G i gotovo da je obezbedila vizu za Evropsko prvenstvo, Srbija je druga sa 10 bodova, a Crna Gora treća sa osam, što znači da i jedni i drugi večeras traže pobedu.
Srbija bi u slučaju trijumfa bila veoma blizu Eura, za koji bi joj bio dovoljan i remi protiv Bugarske u poslednjem kolu, čak i da Crna Gora pobedi u oba njena preostala meča.
- UEFA pokrenula postupak protiv Rumuna zbog „Kosovo je Srbija", tereti ih za rasizam
- Poslednjih 11 Srbije i Crne Gore: Reprezentacija zemlje koje više nema
- Sve za Mitrovića: Hodočašće dvojice navijača Fulama od Londona do Smedereva
- Mitro's on fire: Kako se budizam ušunjao na stadione širom sveta - i Srbije
„Lepši scenario nismo mogli da zamislimo, utakmica odluke pred našim navijačima - sve je u našim rukama, mi se pitamo", izjavio je pred meč napadač Srbije Aleksandar Mitrović.
Eventualni remi bi situaciju dodatno zakomplikovao, dok bi Crna Gora u slučaju pobede prestigla Srbiju i u susretima protiv Litvanije i Mađarske držala sve u sopstvenim rukama.
„Ne postoji strah. Odlazak na Euro sa Crnom Gorom bi mi bio najveći uspeh u karijeri", naveo je Stevan Jovetić, kapiten Crne Gore i nekadašnji fudbaler beogradskog Partizana.
Srbija je na papiru veliki favorit, jači i skuplji tim, zbog čega joj mnogi daju veće šanse za pobedu večeras, kao i u Podgorici pre nekoliko meseci, kada je bilo 2:0 za „orlove".
Evropsko prvenstvo biće održano u Nemačkoj od 14. juna do 14. jula 2024. godine.
Srbija i Crna Gora - gde su aduti
Ljubitelji fudbala u Srbiji bili su veoma zadovoljni žrebom i „komšijskom" grupom G.
Uz Mađarsku, Srbiju, Crnu Goru i Bugarsku, tu se našao i gost sa Baltika - Litvanija, što je „orlove" automatski svrstalo među favorite za prvo mesto.
Dodatnu nadu da bi Srbija konačno, prvi put od samostalnosti, mogla da obezbedi plasman na EP pružalo je i činjenica to da prva tima u grupi obezbeđuju vizu za Nemačku.
I dobro je krenulo, pobedama protiv Litvanije (2:0) i Crne Gore, ali su „orlovi" onda upali u krizu.
Usledio je jedva izboreni remi protiv Bugarske u gostima (1:1), kao i dva poraza od Mađarske (1:2, 2:1), pa je Srbija u situaciji da stepi u borbi za drugo mesto.
„Crna Gora može da se sprema koliko hoće, da hrabri sebe jer dolazi u Beograd... Ne očekujemo da njihov selektor kaže 'dolazimo da izgubimo.' Smenili bi ga iste sekunde", izjavio je pred meč Dragan Stojković Piksi, selektor Srbije.
Dodao je i da će njegov tim „pokazati što može i šta želi".
Međutim, ljubitelje fudbala u Srbiji poslednjih meseci brine znatno slabija igra reprezentativaca nego u kvalifikacijama za Mundijal u Kataru, pa i na samom Svetskom prvenstvu, iako se on završio neslavno po „orlove".
Stojković protiv Crne Gore neće moći da računa na povređenog napadača Dušana Vlahovića, ali je tu većina aduta iz Katara - pre svega se dosta očekuje od kapitena Dušana Tadića, Aleksandra Mitrovića i Sergeja Milinkovića Savića.
Na drugoj strani najveća pretnja biće dvojica nekadašnjih crno-belih - Jovetić i defanzivac slavnog Atletiko Madrida Stefan Savić - kao i Nikola Krstović, napadač italijanskog Lećea, koji je prethodno bio u Crvenoj zvezdi.
„Lep je osećaj ponovo biti u Beogradu, bilo je dosta utakmica ovde, vežu me lepe uspomene", naveo je Jovetić pred meč, dok je Krstović izjavio da je protiv Srbije „potrebno 11 lavova".
Crna Gora je do sada najbolje partije u grupi pružala protiv Bugarske koju je dva puta savladala (0:1, 2:1) i izbacila iz konkurencije.
Pored toga, ima i remi sa Mađarskom u Podgorici (0:0), a malo joj je falilo i do pobede protiv Litvanije u gostima (2:2).
„Ovo je prava prilika da se predstavimo u dobrom izdanju. Da smo na dobrom putu pokazuje i ovo što smo blizu velikog takmičenja", izjavio je pred meč Miodrag Radulović, selektor Crne Gore.
„Možemo da igramo protiv Srbije, kontrolisali smo utakmicu u Podgorici 70 minuta, sada možemo 90 i plus ako treba."
Crna Gora je Evropskom prvenstvu bila najbliža 2012. godine, kada je poražena u baraž duelu protiv Češke.
Region i dalje bez vize za Euro
Nijedna od zemalja iz regiona do sada nema definitivnu vizu za Evropsko prvenstvo, ali su neki veoma blizu.
Pre svega Albanija, koja je trenutno prva u grupi E sa Češkom i Poljskom, kao i Slovenija, koja sa Danskom deli prvo mesto grupe H.
Velika borba vodi se u grupi D, gde se prilično muči Hrvatska, iako je zvanično treća reprezentacija sveta, sa bronzom iz Katara.
Trenutno ima isto bodova kao Vels (10), ali je na trećoj poziciji iza njih i Turske (16).
Bosna i Hercegovina je peta u grupi J, ali još jednu priliku za EP ima preko Lige nacija, dok je Kosovo četvrto u grupi I i nema šanse za put u Nemačku.
Severna Makedonija je četvrta u veoma teškoj grupi C sa Italijom, Engleskom i Ukrajinom i veoma su joj male šanse za plasman dalje.
Tužni istorijat kvalifikacija za Euro
Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo ljubiteljima fudbala u Srbiji u poslednje dve decenije samo su donosile bol.
Poslednji Euro meč odigran je 25. juna 2000. protiv Holandije, u četvrtfinalu turnira održanog u Belgiji i Holandiji, kada se SRJ nije se dobro provela - bilo je 6:1 za „lale".
Počasni gol za „plave" postigao je Savo Milošević u 92. minutu.
Posle toga je usledio niz neuspeha.
U kvalifikacijama za Euro 2004. u Portugalu tadašnja državna zajednica Srbije i Crne Gore bila je treća, u grupi sa Italijom i Velsom.
Po SCG bili su kobni Azerbejdžan i napadač Gurban Gurbanov, koji im je prvo doneo remi u Podgorici (2:2), a potom i pobedu kod kuće 2:1.
Četiri godine kasnije, u kvalifikacijama za Euro u Austriji i Švajcarskoj, Srbija je takođe bila treća, iza Poljske i Portugala, kao i 2012. iza Italije i Estonije.
Iz trke za put na turnir u Poljskoj i Ukrajini pamti se poslednji meč protiv Slovenije u gostima, koji je Srbiju u slučaju pobede vodio u baraž, ali je poražena 1:0.
Nemanja Vidić, u to vreme jedan od najboljih defanzivaca sveta, tada je promašio penal.
Potom su 2016. usledile kvalifikacije za Euro u Francuskoj, koje je obeležio slučaj dron i prekid meča protiv Albanije u Beogradu.
Susret je registrovan 0:3, Srbiji su oduzeti bodovi i nije imala šanse za plasman na završni turnir, čemu je bila najbliža 2020. godine.
„Orlovi" su i tada bili treći, iza Ukrajine i Portugala, što im je donelo put u baraž, gde je posle pobede nad Norveškom usledio direktan duel sa Škotskom za plasman na Euro.
Međutim, Škoti su poveli u 52. minutu preko Kristija, da bi Luka Jović u 90. doneo izjednačenje i produžetke.
Usledili su penali, odlučeni promašajem Aleksandra Mitrovića, pa se Srbija ni tada nije našla na Evropskom prvenstvu.
Jugoslavija - srebra i zabrana pred rat
Najveće reprezentativne uspehe nekadašnja Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija je ostvarivala upravo na Evropskim prvenstvima.
To znači dva srebra na EP 1960. i 1968. godine.
Lepu priliku za odličan plasman Jugoslavija je imala i 1992. u Švedskoj, kada je imala odličan tim, predvođen Draganom Stojkovićem, Dejanom Savićevićem, Predragom Mijatovićem i Sinišom Mihajlovićem i drugim velikanima.
Međutim, krvavi rat i raspad zemlje uveliko je bio u toku, zbog čega je Jugoslavija deset dana pred turnir diskvalifikovana.
Umesto nje u Švedsku je otišla Danska - i osvojila Evropsko prvenstvo.
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar