Venecuela: Amerika ublažava naftne sankcije, posle izbornog dogovora vlade i opozicije

Posle dogovora da međunarodni posmatrači kontrolišu predstojeće izbore u Venecueli, Amerika je odlučila da popusti pojedine restriktivne mere koje je nametnula ovoj zemlji.

Sjedinjene Američke Države ublažiće sankcije prema Venecueli, pošto su se vlada i opozicija ove južnoameričke države složile da izbore sledeće godine nadgledaju međunarodni posmatrači.

Popuštanje sankcija odnosi se na sektor nafte, gasa i zlata.

Izbori u Venecueli zakazani su za drugu polovinu 2024. godine.

Ostale sankcije uvedene zbog suzbijanja protesta i urušavanja demokratije ostaju.

Vašington je upozorio da bi restriktivne mere mogle da se vrate ukoliko izborni dogovor propadne.

Novom dozvolom, koju je izdalo američko ministarstvo finansija Venecuela, koja je pod velikim sankcijama od 2019. godine, može da proizvodi i izvozi naftu na izabrana tržišta u narednih šest meseci.

Koliko dugo će važiti popuštanje mera u sektoru zlata, za sada nije poznato.

Karakas mora da „definiše konkretan vremenski okvir za vraćanje svih kandidata na posao" do kraja novembra, rekao je američki državni sekretar Entoni Blinken u saopštenju.

„Svako ko želi da se kandiduje za predsednika treba da dobije tu priliku", dodao je.

Blinken je pozvao i na oslobađanje „svih nezakonito pritvorenih američkih državljana i venecuelanskih političkih zatvorenika".

Sporazum između vlade Venecuele i opozicije potpisan je u utorak na Barbadosu.

Među dogovorenim tačkama je i obećanje da će svi kandidati imati pristup javnim i privatnim medijima, a garantuje im se i slobodno i bezbedno kretanje širom države.

Dve strane su se složile da ažuriraju biračke spiskove, kako u samoj zemlji tako i van nje, da bi i milioni Venecuelanaca koji su emigrirali mogli da ostvare pravo glasa.

Ono oko čega ne mogu da se dogovore jeste da li se sporazumom isključuje učešće opozicione liderke Marije Korine Maćado.

Marija Korina Maćado
Getty Images
Marija Korina Maćado učestvovaće u predizborima za odabir kandidata koji će se boriti protiv aktuelnog predsednika Madura

Administracija Donalda Trampa uvela je oštre sankcije Venecueli kako bi kaznila vladu predsednika Nikolasa Madura posle njegovog reizbora 2018, koji Amerika smatra „nelegitimnim".

Posle dolaska Džozefa Bajdena na mesto predsednika, odnos Vašingtona i Karakasa se poboljšao.

Americi je u interesu da se kriza u Venecueli ublaži, jer je teško stanje u ovoj južnoameričkoj državi pokrenuo veliki talas migracija.

Više od sedam miliona stanovnika napustilo je državu, a mnogo su krenuli upravo ka SAD-u.

Venecuela je država sa najviše utvrđenih rezervi nafte na svetu, a ublažavanje sankcija njenoj naftnoj industriji, ekonomski bi koristilo, ne samoj njoj, već i Americi.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Poskupljuje pretplata za Netfliks

Igra lignji i boks meč između Pola i Tajsona doprineli su da striming platforma dobije 19 miliona novih pretplatnika između oktobra i decembra 2024.

Koliko su zagrljaji lekoviti

Mnogobrojne studije pokazuju da se dok grlimo ili nas grle - luči hormon sreće ili zadovoljstva, smanjuje umor, depresija i upale u telu.

Ko je Marvan Barguti i zašto je predmet pregovora Izraela i Hamasa

Palestinski političar Marvan Barguti, vođa pokreta Fatah koji se nalazi u izraelskom zatvoru, ključna je figura pregovora o primirju Izraela i Hamasa, koji predviđa oslobađanje većeg broja palestinskih zatvorenika u zamenu za izraelske taoce. Ko je on i zašto je njegovo oslobađanje značajno i kontroverzno?

Šta sve poskupljuje u Srbiji 2025. godine

Globalni rast troškova života, koji od početka rata u Ukrajini pogađa stanovnike mnogih svetskih zemalja, ulazi u četvrtu godinu - evo šta u narednom periodu mogu da očekuju stanovnici Srbije.