„Srbija protiv nasilja": Novi protest opozicije, 25. put na ulicama Beogradu

Deo opozicije najavio novu šetnju protiv nasilja. Vlast mesecima ne ispunjava nijedan zahtev, ali je najavila izbore za kraj godine.

Pet i po meseci posle masovnih ubistava na teritoriji Beograda, još jedan vikend za redom se nastavljaju protesti „Srbija protiv nasilja", a novi, 25. skup je najavljen za subotu, 21. oktobar.

Protest bi trebalo da počne u 18 sati ispred Skupštine Srbije u centru grada, a najavljeno je da će se učesnici šetati do zgrade Radio-televizije Srbije (RTS), a potom i do zgrade Regulatornog tela za elektronske medije (REM).

Tema protesta ovog vikenda su medijski zakoni i nasilje u medijima.

Parlamentarna opozicija od dva masovna ubistava početkom maja traži promene u vrhu vlasti: smenu ministra unutrašnjih poslova i direktora Bezbednosno-informativne agencije, ali i ukidanje rijaliti programa na televizijama koji imaju doseg u celoj Srbiji.

Vlast je, međutim, odbijala sve zahteve, govoreći da se „na vlast dolazi isključivo na izborima, a ne nasiljem i na ulici".

Prethodni, 24. skup proteklog vikenda završen je obilaskom zgrade Vlade Srbije i Republičkog javnog tužilaštva.

Tamo su okupljeni izrazili nezadovoljstvo radom izvršne i pravosudne vlasti.

Osim u Beogradu, skupovi se održavaju i u drugim gradovima u Srbiji, a u petak 20. oktobra protest je organizovan u Čačku.

Parole sa protesta 26. avgust
BBC

Predstavnici dela opozicionih partija poručivali su da ne pristaju na izbore dok se ne ispune ti zahtevi, ali su u međuvremenu odlučili da traže i raspisivanje izbora, kako za Skupštinu Srbije, tako i u Beogradu, uvereni da će odneti pobedu u glavnom gradu Srbije.

Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, rekao je za TV Prva da bi lokalni, beogradski, pokrajinski i parlamentarni izbori mogli biti održani 17. decembra, a da će ih raspisati do 2. novembra.

U toku su i pregovori opozicionih stranaka koje su tehnički organizatori protesta da se na izbore izađe na jednoj listi pod nazivom „Srbija protiv nasilja".

Zašto se protest zove 'Srbija protiv nasilja'?

Protesti „Srbija protiv nasilja" organizovani su u više gradova u Srbiji posle dva masovna ubistva na teritoriji Beograda u kojima je ubijeno 19 ljudi, uglavnom dece i mladih.

Demonstranti za to traže odgovornost vlasti zbog, kako navode, dugogodišnjeg stvaranja ambijenta koji je doveo do porasta nasilja u zemlji.

Međutim, ni posle uporno ponavljanih zahteva, vlast nije pristala da ih ispuni, a u Skupštini Srbije, većinom glasova poslanika vladajućih stranaka, izglasano je poverenje ministru policije Bratislavu Gašiću.

Opozicione partije koje su organizovale skupove potpisale su „Dogovor za pobedu" kako bi se spremile za najavljene izbore.

Dogovor podrazumeva „uvažavanje i nenapadanje opozicije, koordinisanje akcija opozicije i koncentrisanje na smenu režima, kontrolu izbora - sve što je potrebno za pobedu".

Masovna ubistva bila okidač

Početkom maja ove godine, u samo dva dana, na teritoriji Beograda dogodila su se dva masovna ubistva koja su potresla i šokirala Srbiju.

Najpre je 13-godišnji dečak, prema istrazi, upao u školu koju je pohađao u centru Beograda i ubio devetoro đaka i čuvara i ranio još šestoro dece i nastavnicu istorije.

Jedna od teško ranjenih devojčica je potom preminula, čime se broj žrtava popeo na deset.

Samo dan kasnije, u beogradskoj prigradskoj opštini Mladenovac, osumnjičeni 21-godišnjak iz automatske puške je, kako navodi policija, ubio osmoro i ranio 12, mahom mladih ljudi.

Narednih dana, jedan mladić je podlegao povredama, pa se i broj žrtava ove tragedije popeo na devet.

Tužilaštvo je u međuvremenu podiglo optužnicu protiv roditelja dečaka, tražeći 12-godišnju zatvorsku kaznu za oca i dve i po godine zatvora za majku.

Suđenje tek treba da bude održano.

Više o detaljima optužnice pročitajte u ovom tekstu.

Optužnica je podignuta i protiv osumnjičenog za ubistva u selima Dubona i Malo Orašje kod Mladenovca. Više o detaljima optužnice pročitajte u posebnom tekstu.

protest 26. avgust
BBC

Koji su zahtevi opozicije?

Opozicija mesecima traži smenu ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i šefa Bezbednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina, smatrajući ih „objektivno odgovornim" za porast nasilja u zemlji.

Traži se i smena rukovodstva Javnog servisa Radio-televizije Srbije, svih članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), ukidanje rijaliti programa i emisija koje promovišu nemoral i nasilje na televizijama sa nacionalnim frekvencijama, zabrana štampanih medija koji sadržajem promovišu nasilje, agresiju i krše novinarski kodeks.

Zahteva se i oduzimanje nacionalne frekvencije televizijama Pinku i Hepiju zbog, kako navode, kršenja zakona i promocije nasilja, agresije i nemorala.

Na TV Pink se godinama emituje rijaliti program u kojima su ponekad takmičari sa kriminalnom prošlošću, a neretko je bilo i tuča.

Uprkos najavama, na TV Pink je nastavljeno emitovanje rijaliti programa, koji je vrlo popularan i izuzetno gledan.

Vučić je u više navrata rekao da u zahtevima sa protesta nema nijednog koji se odnosi na decu.

„Nijedan zahtev se ne tiče prava i položaja naše dece, nastavnika ili bilo koje društvene grupe osim njih političara i jednog tajkuna. To vidite kroz svaki zahtev", kaže Vučić.


Pogledajte video o tragediji u školi u Beogradu:


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Тимотије туриста

    21.10.2023 15:08
    Питам шта после избора , опет шетње ,говори ,која Борба против насиља ,против Сиромаштва се не бори ни позиција ни опозиција ,против здравственог система,крађа,мувања,лоповлука...чекај да ми дођемо на Власт па опет Јово наново ,од 1990. исти сценарио данас је 2023.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Poskupljuje pretplata za Netfliks

Igra lignji i boks meč između Pola i Tajsona doprineli su da striming platforma dobije 19 miliona novih pretplatnika između oktobra i decembra 2024.

Koliko su zagrljaji lekoviti

Mnogobrojne studije pokazuju da se dok grlimo ili nas grle - luči hormon sreće ili zadovoljstva, smanjuje umor, depresija i upale u telu.

Ko je Marvan Barguti i zašto je predmet pregovora Izraela i Hamasa

Palestinski političar Marvan Barguti, vođa pokreta Fatah koji se nalazi u izraelskom zatvoru, ključna je figura pregovora o primirju Izraela i Hamasa, koji predviđa oslobađanje većeg broja palestinskih zatvorenika u zamenu za izraelske taoce. Ko je on i zašto je njegovo oslobađanje značajno i kontroverzno?

Šta sve poskupljuje u Srbiji 2025. godine

Globalni rast troškova života, koji od početka rata u Ukrajini pogađa stanovnike mnogih svetskih zemalja, ulazi u četvrtu godinu - evo šta u narednom periodu mogu da očekuju stanovnici Srbije.