„Srbija protiv nasilja": Protestna šetnja opozicije 26. put na ulicama Beogradu, odredište zgrada RTS-a
Protestne šetnje u Beogradu, koje organizuju proevropske parlamentarne opozicione partije pod nazivom „Srbija protiv nasilja", održaće se u subotu 28. oktobra 26. put.
Okupljanje je zakazano za 18 časova ispred zgrade Narodne skupštine.
Povorka će se kretati Dečanskom, Makedonskom i Svetogorskom ulicom do zgrade Radio televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici.
Opozicija je pokrenula proteste posle dva masovna ubistava početkom maja, koja su se dogodila u beogradskoj Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar" i Duboni i Malom Orašju, selima nadomak beogradske opštine Mladenovac.
U napadima 3. i 4. maja ubijeno je 19 ljudi, uglavnom dece i mladih.
Opozicija traži promene u vrhu vlasti: smenu ministra unutrašnjih poslova i direktora Bezbednosno-informativne agencije, ukidanje rijaliti programa na televizijama koji imaju doseg u celoj Srbiji, smenu članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) i ostavku rukovodstva Radio televizije Srbije (RTS), ali ovi zahtevi dosad nisu ispunjeni.
- „Uvek je bila na ulici zbog nepravde“: Fenomen Ferari zastave na protestima u Beogradu
- Mala politička debata po kiši protesta „Srbija protiv nasilja"
- Šta deca mogu da nauče na protestima
Partije proevropske opozicije su dan ranije, 27. oktobra, potvrdile da će zajednički nastupiti na predsedničkim, parlamentarnim i lokalnim izborima u Srbiji, a njihove izborne liste nosiće naziv „Srbija protiv nasilja".
Iz dela opozicije nisu pristajali na izbore dok se ne ispune zahtevi istaknuti tokom protesta, ali su u međuvremenu odlučili da traže i raspisivanje izbora, kako za Skupštinu Srbije, tako i u Beogradu, uvereni da će odneti pobedu u srpskoj prestonici.
Prema najavama Aleksandra Vučića, predsednika Srbije, izbori će biti održani 17. decembra, obećavši tokom gostovanja na RTS-u da će ih raspisati naredne nedelje.
Koji su zahtevi opozicije?
Opozicija mesecima traži smenu ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i šefa Bezbednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina, smatrajući ih „objektivno odgovornim" za porast nasilja u zemlji.
Traži se i smena rukovodstva Javnog servisa Radio-televizije Srbije, svih članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), ukidanje rijaliti programa i emisija koje promovišu nemoral i nasilje na televizijama sa nacionalnim frekvencijama, zabrana štampanih medija koji sadržajem promovišu nasilje, agresiju i krše novinarski kodeks.
Zahteva se i oduzimanje nacionalne frekvencije televizijama Pinku i Hepiju zbog, kako navode, kršenja zakona i promocije nasilja, agresije i nemorala.
Na TV Pink se godinama emituje rijaliti program u kojima su ponekad takmičari sa kriminalnom prošlošću, a neretko je bilo i tuča.
Uprkos najavama, na TV Pink se i dalje emituje rijaliti program, koji je vrlo popularan i izuzetno gledan.
Vučić je u više navrata rekao da u zahtevima sa protesta nema nijednog koji se odnosi na decu.
„Nijedan zahtev se ne tiče prava i položaja naše dece, nastavnika ili bilo koje društvene grupe osim njih političara i jednog tajkuna. To vidite kroz svaki zahtev", kaže Vučić.
- Tragedija u Beogradu: „Sve treba da stane"
- Tragedija u Beogradu, dan kasnije: Suze, igračke, poruka „Razgovarajte s decom" i tišina ispred škole
- Dubona i Malo Orašje: Ćutanje i utisak meštana da se „cela situacija stavlja u zapećak"
Predizborni dogovor: Proevropska opozicija u jednoj koloni
Stranka slobode i pravde , Narodni pokret Srbija, Zeleno-levi front / Ne davimo Beograd, Srce, Ekološki ustanak, Demokratska stranka, Pokret slobodnih građana i stranka Zajedno formirali su predizbornu koaliciju uoči izbora na svim nivoima 17. decembra.
Ove političke organizacije su prethodno potpisale Dogovor za pobedu, koji je podrazumevao „uvažavanje i nenapadanje opozicije, koordinisanje akcija opozicije i fokusiranje na smenu kriminalnog režima, kontrolu izbora, sve što je potrebno za pobedu", rekao je tada Radomir Lazović, narodni poslanik „Zeleno-levog kluba".
Prilikom objavljivanja sklapanja predizborne koalicije 27. oktobra saopšteno je i da će nosioci njihove liste na parlamentarnim izborima biti Miroslav Aleksić, predsednik Narodnog pokreta Srbije, i Marinika Tepić, potpredsednica Stranke slobode i pravde, dok će prvi na listi biti Radomir Lazović.
Nosioci liste za beogradske izbore biće Dobrica Veselinović, narodni poslanik „Zeleno-levog kluba", i Vladimir Obradović, narodni poslanik i član Stranke slobode i pravde (SSP), koji će biti kandidat ove grupe stranaka i za gradonačelnika.
Prva na listi za lokalne izbore u Beogradu biće Mila Popović, koja takođe dolazi iz SSP-a.
Nosioci liste za pokrajinske izbore u Vojvodini biće naknadno objavljeni u Novom Sadu.
Masovna ubistva koja su pokrenula proteste
Početkom maja ove godine, dogodilo se masovno ubistvo u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar", gde je 13-godišnji učenik sedmog razreda, prema istrazi, upao u školu i ubio devetoro đaka i čuvara i ranio još šestoro dece i nastavnicu istorije.
Jedna od teško ranjenih devojčica je potom preminula, čime se broj žrtava popeo na deset.
Dan kasnije, 4. oktobra, u beogradskoj opštini Mladenovac, osumnjičeni 21-godišnjak iz automatske puške je, kako navodi policija, ubio osmoro i ranio 12, mahom mladih.
Narednih dana, jedan mladić je podlegao povredama, pa se i broj žrtava ove tragedije popeo na devet.
Optužnica protiv roditelja dečaka koji je izvršio zločin u školi u Beogradu, odbrana tvrdi da je tužilac „pretio ocu"
Tužilaštvo je pre nekoliko dana podiglo optužnicu protiv roditelja dečaka, tražeći 12-godišnju zatvorsku kaznu za oca i dve i po godine zatvora za majku.
Suđenje tek treba da bude održano.
Više o detaljima optužnice pročitajte u ovom tekstu.
Pogledajte i ovu priču:
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar