Priroda: Ser Dejvid Atenborou, 'kum' tajanstvenih životinja i strašnih biljaka
Davno izgubljena vrsta ehidne, koja je dobila ime po britanskom prirodnjaku Dejvidu Atenborou, po prvi put je otkrivena u gustim džunglama Indonezije posle više od 60 godina.
Dugokljuna ehidna - latinskom naziva Zaglossus attenboroughi - za koju se mislilo da je izumrla sve dok je nisu snimile kamere istraživača sa Univerziteta Oksford.
Dejvid Atenboro je izjavio da je „apsolutno oduševljen".
Iako je neuhvatljivi drevni sisar koji leže jaja možda redak, ovo je samo jedna od neobičnih vrsta koje nose Atenborovo ime.
- Živela je u doba dinosaurusa, i još je sa nama
- Neverovatna priča Dejvida Atenboroa: Od čuvenog susreta sa gorilama do Instagram rekordera
- Da li je na fotografiji sablasno lice ili riba
Od nekoliko tipova žaba i madagaskarskog vilinog konjica do škampa duha i preistorijskih morskih stvorenja, ta lista je zaista impresivna.
Posebno mesto zauzima davno istrebljeni pleziosaurus - Attenborosaurus conybeari.
Pet metara dugački reptil, sličan gušteru, plivao je morima u ranom dobu Jure, pre oko 200 miliona godina. Naučnici su posvetili ovu vrstu Atenborou u čast njegove ljubavi prema sakupljanju fosila.
Kako bi bilo da ovaj jarki puž - poznat i kao polu-puž - dobije ime po vama? Dejvid Atenboro ovde pozira sa slikom životinje - Attenborougharion rubicundus - koja je dugačka između 35 i 45 milimetara i pronađena je samo u Tasmaniji.
- Ser Dejvid Atenboro otvorio Instagram profil u pokušaju da „spase planetu“
- Ptice su današnji dinosaurusi
- Šest mitova o dinosaurusima
- Kako je zvučala misteriozna pesma dinosaurusa
Tufnasti gekon - poznat i kao Oedura attenboroughi jedno vreme, a zatim Oedura monilis, jedno je od prvih stvorenja koje je nazvano po prirodnjaku i voditelju. Noćni gekon, pronađen u Australiji, ima velike oči i prelepe tačke i pruge na leđima.
Nisu tu samo životinje, mnogo biljaka je na listi, poput velike mesožderke Nepenthes attenboroughii. Otkrivena je na visoravnima centralnih Filipina i dostiže visinu od metar i po, a poznato je da u pipke može da uhvati i pacove.
Ovo je trodimenzionalni model sićušnog raka 430 miliona godina starog, čiji je fosil pronađen u drevnim vulkanskim stenama.
Kad su ga istraživači posvetili Dejvidu Atenborou, on je rekao: „Najveći kompliment koji biolog ili paleontolog može da da jedan drugom je da po njemu nazove fosila i meni je ovo ogromna čast".
Sve fotografije podležu autorskim pravima
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar