Francuska: Marš protiv antisemitizma podržala desnica, ali ne i levica

Liderka desničarske partije Marin Le Pen učestvovala u skupu, zajedno sa velikim strankama, jedino nije bilo krajnje levice.
March against antisemitism in Paris, 12 November
Reuters
Veliki građanski marš je zakazan zbog sve češćih antisemtiskih incidenata u Francuskoj

Ovog vikenda se u Parizu dogodilo nešto što nema presedana u istoriji, a ponukano ratom između Izraela i Hamasa koji se nadvija nad Evropom.

Prvi put su održane velike demonstracije na kojima su učestvovale vodeće partije zajedno sa ekstremnom desnicom, ali bez krajnje levice.

U nedelju popodne hiljade su se odazvale pozivu predsednika oba doma parlamenta da podrže francuske republikanske vrednosti i osude antisemitizam koji se sve češće ispoljava od početka rata 7. oktobra.

Među prvima je prisustvo potvrdila Marin Le Pen, koja se tri puta kandidovala za predsedničku funkciju ispred Narodnog fronta, kasnije nazvanog Nacionalni savez, zajedno sa mladim stranačkim liderom Žordanom Baredelom.

Skoro istovremeno oglasile su se njihove kolege sa krajnje levice. Žan Lik Melanšon, razdražljivi lider stranke Nepokorena Francuska, rekao je da neće doći, jer je marš „randevu za bezuslovne podržavaoce masakra [ljudi u Gazi]".

Teško je opisati koliko je ovaj obrt simbolički važan.

Marine Le Pen stands in the middle of a group of demonstrators at a silent march in Paris on 28 March 2018 for an 85-year-old Jewish woman killed in an antisemitic attack
Getty Images
I 2018. godine Marin Le Pen je bila na maršu u Parizu u znak protesta zbog Jevrejke ubijene u antisemitskom napadu

Decenijama se francuska politika ograđivala od ekstremne desnice, čiji su stavovi ne samo prema Jevrejima, odbacivani kao antirepublikanski. Stari Nacionalni front, koji je predvodio Žan Mari Le Pen, otac Marin Le Pen, često je izbegavan.

Za to vreme, krajnja levica - komunisti, trockisti i nove stranke poput Melanšenove, napadane su zbog njihovih stavova, ali nikad nisu isključivane. Bile su deo šire političke porodice, baš kao što Le Penove pristalice nisu.

Do pre nekoliko godina bilo je nezamislivo da maršu protiv antisemitizma ne prisustvuje krajnja levica. Da umesto njih dođe krajnja desnica, smatralo bi se nesavesnim.

Takvi potresi na političkom nebu dogodili su se mnogo pre rata u Gazi i manifestuju se različito u evropskim zemljama.

Moderna krajnja desnica postala je nacionalna desnica, bar u Francuskoj, zaboraviviši opsednutost Jevrejima i tvrdnje o takozvanom „jevrejskom lobiju".

Danas su usredsređeni na tri stvari - imigracije, bezbednost i islamizam, što su sve pitanja oko kojih sa Jevrejima mogu naći zajednički jezik.

Jean-Luc Melenchon, member of French far-left opposition party La France Insoumise, stands in front of a banned and protesters at a demonstration demanding a ceasefire in Gaza. in Paris, on 4 November 2023.
Reuters
Prema poslednjim anketama, Marin Le Pen bi danas pobedila opoziciju u prvom krugu predsedničkih izbora, sa čak 33 odsto glasova. a Melanšon (u sredini) bi osvojio 14 odsto, dok je prošle godine imao rejting 22 odsto na izborima.

U međuvremenu, krajnja levica u Francuskoj, gledajući na Gazu kroz antikolonijalne naočare, vidi potlačeni narod koji je supersila porobila i viče „Solidarnost!"

Pošto je izgubila podršku stare radničke klase, od koje mnogi glasaju za Nacionalni savez, novu bazu pristalica nalazi u politički osvešćenim imigrantima.

Tako dolazimo do nove situacije u kojoj partija čiji je osnivač jednom nazvao Holokaust „detaljem istorije" otvoreno prihvata stvaranje francuskih Jevreja, a na drugom kraju spektra, stranka izgrađena na idejama ljudskih prava i jednakosti optužena je za antisemitizam jer nije pripadnike Hamasa nazvala „teroristima".

Možda bi sve ovo trebalo nijansirati, ali osnovna poenta ostaje: stranka Marin Le Pen se veoma uspešno uvlači u mejnstrim, dok se partija Melanšona izvlači.

Students from the Union of French Jewish students,UEJF, gather to show their support for the state of Israel on 9 October 2023 in Paris, France
Getty Images
U Fransukoj je već nekoliko puta održan marš podrške Izraelu otkako je počeo rat sa Hamasom

Ove nedelje jedna od istorijskih ličnosti u borbi protiv antisemitizma u Francuskoj iznela je sopstveno viđenje ovih ironičnih preplitanja istorije i politike.

Serž Klarsfeld i njegova supruga Beate pomogli su da se nacistički ratni zločinci privedu pravdi, dokumentujući deportacije i smrt 80.000 Jevreja iz Francuske koji su ubijeni u Holokaustu.

Govoreći za list Le Figaro, Klarsfeld koji sada ima 88 godina, rekao je da je za njega u „DNK krajnje desnice" upisan antisemitizam.

„Zato kada vidim da velika stranka krajnje desnice napušta antisemitizam i negiranje (Holokausta) i kreće ka našim republikanskim vrednostima, naravno da me to raduje.

„Krajnja levica je sa svoje strane uvek imala antisemitsku tradiciju. I kao što mi je laknulo kada vidim da se Nacionalni savez zauzima za Jevreje, tako sam tužan što vidim krajnju levicu kako napušta borbu protiv antisemitizma."


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Poskupljuje pretplata za Netfliks

Igra lignji i boks meč između Pola i Tajsona doprineli su da striming platforma dobije 19 miliona novih pretplatnika između oktobra i decembra 2024.

Koliko su zagrljaji lekoviti

Mnogobrojne studije pokazuju da se dok grlimo ili nas grle - luči hormon sreće ili zadovoljstva, smanjuje umor, depresija i upale u telu.

Ko je Marvan Barguti i zašto je predmet pregovora Izraela i Hamasa

Palestinski političar Marvan Barguti, vođa pokreta Fatah koji se nalazi u izraelskom zatvoru, ključna je figura pregovora o primirju Izraela i Hamasa, koji predviđa oslobađanje većeg broja palestinskih zatvorenika u zamenu za izraelske taoce. Ko je on i zašto je njegovo oslobađanje značajno i kontroverzno?

Šta sve poskupljuje u Srbiji 2025. godine

Globalni rast troškova života, koji od početka rata u Ukrajini pogađa stanovnike mnogih svetskih zemalja, ulazi u četvrtu godinu - evo šta u narednom periodu mogu da očekuju stanovnici Srbije.