Izrael i Palestinci: „Influenseri“ koji zarađuju na tragediji dominiraju Tviterom

Influenseri koji nemaju nikakvu stručnost za region stiču milione pratilaca šireći dezinformacije i unovčavaju popularnost.
An Israeli woman mourning victims of a Hamas attacks
EPA
Žena iz Izraela žali za žrtvama napada Hamasa. Neki od influensera sa milionima pratilaca negiraju zločine koje je počinio Hamas.

Šačica „influensera" sa društvenih mreža koji objavljuju obmanjujuće, pristrasne i eksplicitne objave predvodnici su izveštavanja o ratu Izraela i palestinske ekstremističke organizacije Hamas na društvenoj mreži Iks (bivši Tviter).

Njihov sadržaj o sukobu najviše je bio gledan i deljen na platformi na engleskom jeziku u oktobru.

Ovi „influenseri" bez ikakve stručnosti za region stekli su milione pratilaca negirajući zverstva Hamasa i koristeći arhivske, izmanipulisane i slike generisane veštačkom inteligencijom da bi ilustrovali tekuće događaje.

Stručljaci oji proučavaju dezinformacije kažu da izgleda da ovi nalozi unovčavaju te događaje objavljujući provokativan i često netačan sadržaj, koji privlače plaćene pretplatnike i zaradu preko Iksove šeme podele prihoda od oglašavanja.

Od klimatskog aktivizma do anti-izraelskog pohoda

Ovu grupu novoproslavljenih „influensera" predvodi Džekson Hinkl, dvadesetčetvorogodišnji samoproklamovani „MAGA (Učinimo Ameriku ponovo velikom) komunista" i glasni pristalica ruskog predsednika Vladimira Putina.

„MAGA" je pokret koji podržava bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa.

Više od mesec dana od eskalacije nasilja u Izraelu i Gazi, Hinklov nalog se učetvorostručio, skočivši na dva miliona pratilaca, i stekao najveći broj pregleda, ritvitova, lajkova i odgovora među svim nalozima koji objavljuju vesti o sukobu na Iksu.

Za ovaj eksponencijalni rast zaslužan je tip i broj tvitova koji objavljuje: postojani niz lažnih ili obmanjujućih tvrdnji ili eksplicitnih snimaka na kojima se vide ranjena deca i uništeni domovi.

Iako neprijatne i uznemirujuće, ovakve objave privlače masovnu publiku i mnogi ih dele.

Screenshot of a post from Jackson Hinkle
BBC
Džekson Hinkl citirao je nepostojeće istraživanje izraelskih novina

Analiza Lodžikalija, tehnološke kompanije koja koristi veštačku inteligenciju da bi pratila dezinformacije, pokazala je da su Hinklove objave podeljene više od 20 miliona puta na Iksu od 7. oktobra.

On je napisao i 75 odsto od svih najdeljenijih objava o ratu Izraela i Gaze na Iksu: 15 od 20.

Hinkl nije stručnjak u ovoj oblasti: pre Hamasovog napada, retko je tvitovao o izraelsko-palestinskom sukobu i prethodno je bio poznatiji po ekološkim i proruskim stavovima.

Kao mladić bio je ekološki aktivista; u Tin Vogu je pomenut na listi „mladih ekologa koji rade na spasavanju Zemlje".

Stekao je onlajn slavu predstavivši se kao „MAGA komunista", iznova promovišući ključne neistine propagandne kampanje iz Kremlja, kao što su tvrdnje da Ukrajinom vladaju nacisti i da je predsednik Vladimir Zelenski narkomanski zavisnik.

On je tvrdio da je genetika lažna nauka, izrazio je ljubav prema Staljinu i podržao Asadov režim u Siriji.

A onda je 7. oktobra, kad je Hamas napao Izrael, Hinkl napravio nagli zaokret.

Počeo je da objavljuje desetine antiizraelskih objava svakog dana, izjednačavajući Izrael sa takozvanom Islamskom državom i Al Kaidom, koje je britanska vlada proglasila terorističkim organizacijama.

Delio je snimke, fotografije i tvrdnje koje je BBC proučio i utvrdio da su ili obmanjujući ili netačni.

U jednoj objavi je koristio stare snimke izraelskih napada na Gazu da bi ilustrovao aktuelne događaje u Siriji.

Drugi se pozvao na istragu Hareca, liberalnog izraelskog lista, za koju je tvrdio da potvrđuje da je 900 ljudi, umesto oko 1.400, prema najnovijem broju izraelske vlade, ubijeno u napadima Hamasa, i da su polovina bili izraelski vojnici.

Harec, međutim, nikad nije objavio takav članak, a list je izdao saopštenje u kom kaže da su u Hinklovoj objavi „otvorene laži" i da „nema apsolutno nikakve osnove u Harecovom izveštavanju".

Objava je još dostupna i ima više od pet miliona pregleda.

Hinkl je čak otišao toliko daleko da negira Hamasova zverstva od 7. oktobra, tvrdeći da civile koji su posetili festival Supernova nisu ubili Hamasovi borci, već da su bili uhvaćeni „između dve vatre" u obračunu sa izraelskom policijom koja je blokirala put.

„Hamas nije kriv za zverstva od 7. oktobra", piše u Hinklovoj objavi koja nije obrisana sa Iksa.

To je neistina: BBC je utvrdio verodostojnost snimaka na kojima se vidi kako Hamasovi borci ubijaju nenaoružane posetioce festivala.

U intervjuu za BBC, Hinkl je i dalje tvrdio da „govori istinu" o sukobu.

On je rekao da je, iako je retko pominjao sukob na Iksu pre 7. oktobra, pisao o njemu na drugim platformama.

Hinkl je rekao da „ne želi da zaradi ni na čemu" i da je „bolje zarađivati za život govoreći istinu nego lagati o ovim ključnim pitanjima".

Upitan o njegovoj stručnosti, odgovorio je da „stručnjaci u glavnim svetskim medijima zapravo i nisu stručnjaci".

„Nove elite"

Džekson Hinkl nije jedini influenser koji se služi ovim taktikama.

Mario Navfal je preduzetnik kriptovaluta iz Dubaija čiji su prethodni projekti obuhvatali velnes i kuhinjske aparate.

Podržao ga je Ilon Mask u nekoliko navrata, između ostalog za njegove uvide u rusku politiku, uprkos tome što nema nikakvu znanu stručnost za tu oblast.

Navfal ne izgleda kao da favorizuje jednu stranu u sukobu, ali stalne vesti za njegovih 1,1 milion pratilaca - koje često počinju sa „UDARNO" ili „NOVO" ili „UPRAVO NAM JE PRISTIGLO" - nemaju izvore i povremeno ponavljaju obmanjujuće informacije.

On je preneo snimak raketne vatre u Siriji tvrdeći da su to događaji u Gazi.

Ta objava je na kraju obrisana, ali druga, u kojoj je lažno tvrdio da je izraelskog generala kidnapovao Hamas, još je dostupna i pregledana je više od 18 miliona puta.

Navfal nije odgovorio na BBC-jev zahtev za komentar.

A screenshot of Mario Nawfal's posts
BBC
Lažna tvrdnja imala je više od 18 miliona pregleda

Dvojica američkih desničarskih „influensera" nepovezanih sa sukobom, Kolin Rag i Dom Lukr (pravo ime Dominik Mekgi), takođe su stekli desetine hiljada pratilaca u oktobru, objavljujući o Izraelu i Gazi.

Sada ih prate 700.000 i 600.000 ljudi.

Rag je prenosio izveštaje o tome kako su borci Hezbolaha prešli granicu sa Izraelom leteći paraglajderima.

Dom Lukr je objavljivao stare snimke iz Gaze da bi ilustrovao događaje u Siriji i predstavio katoličko okupljanje u Poljskoj kao proizraelski miting.

Mekgi, koji objavljuje kao Dom Lukr, rekao je za BBC da je prestao da deli informacije o sukobu i odbacuje navode da se bogati na tuđoj patnji.

Rag nije odgovorio na BBC-jev zahtev za komentar.

Druga grupa koja je iskoristila sukob da poveća broj pratilaca su anonimni nalozi koji objavljuju brze, neproverene i emocionalno nabijene vesti.

Dva od ovih naloga preporučio je Ilon Mask kao izvore za informisanje o ratu: „OSINTdefender" i „VorMonitor".

Oba su stekla stotine hiljada pratilaca od 7. oktobra.

Poput influensera, oba ova naloga imaju istorijat objavljivanja neproverenih i lažnih tvrdnji, kao što su slike eksplozije blizu Pentagona za koje je dokazano da su napravljene uz pomoć veštačke inteligencije.

Takođe se ispostavilo da je jedan od njih iznosio antisemitske komentare u prošlosti.

Mask je obrisao tvit u kojem ih promoviše.

Zajedno, influenseri i anonimni nalozi su postali „najdominantniji izvori vesti na engleskom jeziku na Iksu" o ratu Izraela i Gaze, prema izveštaju sa Univerziteta u Vašingtonu, nazvavši ih „novim elitama" na platformi.

Zarađivanje od aktivnosti

Šajan Sardarizdadeh, iz BBC tima za utvrđivanje činjenica, prati i obara viralne lažne vesti i obmanjujuće objave o ratu Izraela i Gaze koji se šire Iksom.

„Algoritmi društvenih mreža nagrađuju šokantan ili skandalozan sadržaj koji se objavljuje redovno i dosledno. Rat pruža plodno tle za taj tip sadržaja", kaže on.

„Pod Ilonom Maskom, opcija Iks Premijum podstiče ovo istovremeno pojačavajući sadržaj korisnika Iks Premijuma na fidovima drugih korisnika i takođe nudi mesečno plaćanje na osnovu aktivnosti i prihode od oglašavanja".

Iks Premijum i Premijum Plus su plaćene pretplate koje je uveo Mask.

Odgovori plaćenih korisnika se „pojačavaju" ili prvi prikazuju.

Korisnici takođe mogu da ponude plaćenu pretplatu za vlastite naloge na Iksu.

Takođe imaju pravo na isplatu prema šemi za deljenje zarade na Iksu od oglašavanja.

Tarifa plaćene pretplate na Iksu varira: Hinkl naplaćuje tri dolara mesečno, dok se cene drugih popularnih naloga kreću jednog do pet dolara.

Broj plaćenih pretplatnika nije naveden.

U julu se VorMonitor, nalog koji je objavljivao antisemitske komentare, pohvalio da je plaćen 16.191 dolara u sklopu Iksove šeme podele prihoda za tvorce sadržaja.

„Prihodi koji se nude pretplatnicima Iks Premijuma i stopa rasta pratilaca od 7. oktobra pružaju dva vrlo opipljiva razloga da se nastavi sa ovom praksom", kaže Kajl Volter, šef istraživanja u Lodžikaliju.

Iks nije odgovorio na zahtev BBC-ja za komentar.



Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Koliko su zagrljaji lekoviti

Mnogobrojne studije pokazuju da se dok grlimo ili nas grle - luči hormon sreće ili zadovoljstva, smanjuje umor, depresija i upale u telu.

Ko je Marvan Barguti i zašto je predmet pregovora Izraela i Hamasa

Palestinski političar Marvan Barguti, vođa pokreta Fatah koji se nalazi u izraelskom zatvoru, ključna je figura pregovora o primirju Izraela i Hamasa, koji predviđa oslobađanje većeg broja palestinskih zatvorenika u zamenu za izraelske taoce. Ko je on i zašto je njegovo oslobađanje značajno i kontroverzno?

Šta sve poskupljuje u Srbiji 2025. godine

Globalni rast troškova života, koji od početka rata u Ukrajini pogađa stanovnike mnogih svetskih zemalja, ulazi u četvrtu godinu - evo šta u narednom periodu mogu da očekuju stanovnici Srbije.