Benksi: Umetnik 'potvrdio' kako se zove u izgubljenom intervjuu za BBC

Ime poznatog uličnog umetnika dugo je predmet spekulacija, a govorilo se o tome da je moguće da se zove Robin, Robert ili Robi.

Izgubljeni BBC intervju sa Benksijem, u kome misteriozni ulični umetnik otkriva kako se zove, ponovo je ugledao svetlost dana.

Na snimku iz 2003. godine, BBC reporter Najdžer Vrenč pita Benksija da li se zove „Robert Benks", a umetnik odgovora: „Robi".

Njegovo ime je dugo bilo predmet nagađanja.

Ceo intervju se može čuti na sajtu BBC Saunds (BBC Sounds) pod naslovom Priča o Benksiju.

Dodatna epizoda ovog podkasta snimljena je kada je otkriven snimak izgubljenog intervjua.

Na snimku se može čuti i da Benksi upoređuje njegov pristup umetnosti - koji podrazumeva crtanje murala pod maskom i u punoj brzini - sa obrocima iz mikrotalasne peći.

„Brzo je", rekao je umetnik iz Bristola i dodao: „Želim da ga završim i zbrišem".

To je jedan od najstarijih radio intervjua sa Benksijem, koga mediji često opisuju kao „misterioznog" i „tajnovitog" umetnika.

Benksijev identitet nikada nije otkriven, ali ovaj intervju pruža ljubiteljima, od kojih su mnogi poznate ličnosti, retku priliku da čuju njegov glas.

Umetnika - koji je tada bio u dvadesetim godinama - intervjuiše Vrenč, nekadašnji BBC dopisnik, u leto 2003. godine prilikom otvaranja izložbe u istočnom Londonu.

Tog jula je u BBC programu emitovana uređena verzija intervjua, ali nije sav snimljeni materijal iskorišćen.

Mnogo godina kasnije, Vrenč je slušao podkast Priča o Benksiju, što ga je navelo da pronađe ceo intervju na minidisku u njegovoj kući.

Sweeping it Under the Carpet, Banksy
Getty Images
Benksijev mural "Guranje pod tepih" osvanuo je u Kamdenu 2006. godine

U materijalu koji do sada nikada nije objavljen može se čuti kako Benksi vandalizam brani kao umetnost.

„Nisam ovde da bih se izvinjavao zbog toga", rekao je Vrenču.

„To je samo brži način da se izrazite, zar ne?", dodao je.

„Isto tako je moja majka svake nedelje kuvala nedeljni ručak i govorila: 'potrebni su sati da se napravi, a minuti da se pojede'".

„A ovih dana jede obroke iz mikrotalasne i deluje mnogo srećnije. Ja na sličan način pristupam umetnosti. Želim da je završim i zbrišem".

Upitan da li su grafiti vandalizam i ilegalna aktivnost, Benksi je ljudima ponudio sledeći savet:

„Izađite napolje! Išarajte nešto! Zabavite se!", rekao je, dodavši da zauzvrat drugi mogu da crtaju preko vašeg rada.

„Drugi ljudi mogu da promene vaš rad. Da ga se reše", rekao je.

Pocepano umetničko delo

Benksi se proslavio kroz seriju satiričnih grafita koji su se pojavljivali na zgradama širom zemlje.

On je jedan od najpoznatijih umetnika na svetu, ali uprkos tome izabrao je da njegov identitet, bar zvanično, ostane sakriven.

Šokirao je umetnički svet 2018. godine kada se njegova slika Devojka sa balonom „samouništila" u Londonu, odmah pošto je prodata na aukciji.

Devojka sa balonom je originalno nacrtana na zidu u istočnom Londonu i od tada je reprodukovana bezbroj puta, postavši jedno od najpoznatijih Benksijevih dela.


Možda će vas zanimati i ova priča:


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • zztop

    23.11.2023 13:43
    Čudi me kako ga naprednjaci nisu angažovali za murale mladića i čiča draže , ispali bi ko živi ...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Koliko su zagrljaji lekoviti

Mnogobrojne studije pokazuju da se dok grlimo ili nas grle - luči hormon sreće ili zadovoljstva, smanjuje umor, depresija i upale u telu.

Ko je Marvan Barguti i zašto je predmet pregovora Izraela i Hamasa

Palestinski političar Marvan Barguti, vođa pokreta Fatah koji se nalazi u izraelskom zatvoru, ključna je figura pregovora o primirju Izraela i Hamasa, koji predviđa oslobađanje većeg broja palestinskih zatvorenika u zamenu za izraelske taoce. Ko je on i zašto je njegovo oslobađanje značajno i kontroverzno?

Šta sve poskupljuje u Srbiji 2025. godine

Globalni rast troškova života, koji od početka rata u Ukrajini pogađa stanovnike mnogih svetskih zemalja, ulazi u četvrtu godinu - evo šta u narednom periodu mogu da očekuju stanovnici Srbije.

Šta za Balkan znači povratak Trampa

Balkan nije na listi prioriteta novog američkog predsednika, ali to ne znači da balkanski lideri nemaju velika očekivanja, nade i strepnje od njegovog povratka.