Izrael i Palestinci: Šta znamo o dogovoru Izraela i Hamasa o taocima

Prema dogovoru, Hamas bi trebalo da oslobodi 50 talaca tokom četvorodnevnog primirja u Gazi.
Protesti u Tel Avivu (21. novembar 2023.)
Reuters
Porodice pojedinih talaca poručuju da ne žele da vide delimičan dogovor izraelske vlade

Izrael i Hamas su postigli dogovor da razmene 50 talaca držanih u Gazi za četiri dana primirja.

Prema istom tom dogovoru, trebalo bi da bude pušteno i 150 Palestinaca iz izraelskih zatvora i da se značajno poveća humanitarna pomoć kojoj je dozvoljeno da uđe u Gazu.

Prvu grupu činiće 13 oslobođenih talaca.

Američki predsednik rekao je da će ovaj dogovor okončati „neizrecivo iskušenje" talaca i „ublažiti patnju nevinih palestinskih porodica".

Izraelska vlada se zarekla da će dovršiti rat za istrebljenje Hamasa i vratiti preostale taoce od ukupno 200 koje su Hamasovi borci oteli tokom prekograničnog napada na južni Izrael 7. oktobra, a u kom je stradalo 1.200 ljudi.

Hamas, koji Izrael, SAD i druge zapadne sile smatraju terorističkom organizacijom, rekao je da će dogovor dati Palestincima vremena da se oporave posle žestokog izraelskog vazdušnog i kopnenog napada u kojem je, prema njihovoj vladi u Gazi, stradalo više od 14.500 ljudi.

Koji taoci će biti pušteni?

Njihova imena nisu objavljena, ali znamo da će svi biti žene i deca.

Pošto je izraelska koaliciona vlada u sredu odobrila sporazum, kabinet premijera Benjamina Netanjahua rekao je u saopštenju da će biti pušteno „najmanje 50 talaca", žene i deca, u četiri dana, tokom kojih će biti održano primirje".

Izraelska vlada je i ponudila Hamasu podsticaj da pusti više talaca.

„Puštanje svakih novih 10 talaca dovešće do još jednog dodatnog dana primirja", poručila je vlada.

Ta klauza je važna za porodice talaca, od kojih su neke prethodno za BBC rekle da ne žele da vide delimičan dogovor.

Pedeset talaca, za koje se očekuje da će biti pušteni u četiri etape, biće izraelski državljani ili dvojni državljani, a ne stranci.

Portparol Ministarstva spoljnih poslova Katara rekao je novinarima u Dohi u četvrtak posle podne da će prvu grupu talaca koja će biti puštena u petak, činiti 13 dece i žena, od kojih su neke starije.

„Taoci iz iste porodice biće stavljeni u istu grupu", istakao je Madžid Al Ansari.

On je rekao i da je spisak imena prve grupe predat izraelskoj obaveštajnoj službi Mosad da bi obezbedio sprovođenje dogovora.

Netanjahuov kabinet je kasnije potvrdio da zvaničnici „proveravaju detalje sa liste i da su trenutno u kontaktu sa svim porodicama".


Pogledajte i ovu priču


Viši američki zvaničnik rekao je u sredu 22. novembra da će među 50 talaca biti najmanje troje američkih državljana, a među njima i trogodišnja Avigejl Idan, Izraelka sa dvojnim državljanstvom čiji su roditelji ubijeni u kibucu Kfar Aza.

Viši izraelski zvaničnik rekao je u utorak posle podne da bi Hamas takođe mogao jednostrano da pusti 26 tajlandskih državljana za koje se veruje da se nalaze među taocima.

Međunarodni komitet Crvenog krsta određen je za prihvatanje talaca u Gazi, kao što je njegovo osoblje učinilo kad je Hamas prošlog meseca oslobodio dve žene izraelsko-američkog državljanstva.

U sredu uveče se Netanjahu pozvao na dogovor rekavši da će Crvenom krstu takođe biti „dozvoljeno da poseti ostatak talaca i obezbedi im neophodne lekove".

Međutim, Ansari nije mogao da potvrdi da li je to stvarno tako.

Izraelske snage koje operišu unutar Gaze takođe su spasile jednu vojnikinju i pronašle tela dvoje drugih talaca - vojnikinje i civilke.

Izraelska vlada je rekla da će „nastaviti rat da bi vratila kući sve taoce, dovršila istrebljenje Hamasa i osigurala da neće biti novih pretnji Državi Izrael iz Gaze".

Šta će se desiti u Gazi tokom primirja?

Duže saopštenje Hamasa izdato u sredu ujutro pružilo je više detalja o tome šta se očekuje od izraelske vojske tokom trajanja takozvane „hudne", iliti privremenog primirja.

Tu se navodi da se očekuje da se sve aktivnosti dronova i izraelskih vazduhoplovnih snaga obustave na četiri dana na jugu Gaze.

Ali na severu, koji je bio glavna meta izraelskih operacija za uništenje Hamasa, isto će važiti svakoga dana samo između 10:00 i 16:00 časova po lokalnom vremenu.

Očekuje se da će izraelske trupe i tenkovi ostati na položajima unutar Gaze tokom četvorodnevnog primirja, ali, prema Hamasovom saopštenju, izraelske snage neće nikoga napadati niti hapsiti.

Ansari je rekao da će doći do „sveobuhvatne obustave vatre" na severu i jugu, dok je glavni pregovarač Katara državni ministar Muhamed Al Kulaifi rekao Rojtersu da „neće biti nikakvih napada, kretanja vojske niti bilo kakvog širenja".

Izbeglički kamp, Pojas Gaze
Reuters
Dogovor će omogućiti ljudima u Gazi bezbedno kretanje sa severa ka jugu

Palestinci u Gazi, od kojih je 1,7 miliona pobeglo iz domova, prema podacima Ujedinjenih nacija, željno su iščekivali pauzu u brutalnim borbama.

Prema sporazumu, u Gazu će biti propušteno 200 kamiona sa pomoći, četiri tankera sa gorivom i četiri kamiona sa gasom za kuvanje preko egipatskog graničnog prelaza Rafa svakoga dana dok traje primirje.

Ali čini se da će snabdevanje gorivom, očajnički neophodnim za bolničke agregate, desalinizaciju vode i održavanje kanalizacije, trajati samo dok traje obustava vatre.

Ansari je rekao i da će dodatna pomoć početi da ulazi u Gazu čim bude bilo moguće posle početka primirja u petak ujutro i kad nastupi period zatišja koji će pružiti sigurnost humanitarnim radnicima.

Izrael je prekinuo dovod struje i većine vode i zaustavio isporuke hrane, goriva i druge robe u Gazu iz odmazde za napad Hamasa.

Dozvolio je da 1.399 isporuka kamionima sa humanitarnom pomoći uđe preko Egipta između 21. oktobra i 21. novembra, za razliku od mesečnog proseka od 10.000 pre početka rata, navodi UN.

On je blokirao sve isporuke goriva do prošle nedelje, rekavši da bi mogao da ga ukrade Hamas i iskoristi u vojne svrhe.

Iako će dogovor omogućiti ljudima u Gazi bezbedno kretanje sa severa ka jugu, neće dozvoliti stotinama hiljada raseljenih sa severa da se vrate kućama.

Ko su palestinski zatvorenici?

Hamas je rekao da će prema sporazumu Izrael takođe pustiti 150 palestinskih zatvorenika, sve žene i decu.

Iako se u saopštenju izraelske vlade to ne navodi, u sredu ujutro njeno Ministarstvo pravde objavilo je spisak na hebrejskom sa imenima 300 zatvorenika koji mogu biti pušteni u sklopu dogovora, zasnovano na mogućnosti da će Hamas pristati da oslobodi još 50 talaca.

Na spisku su 123 dečaka starosti između 14 i 17 godina, jedna petnaestogodišnjakinja, 144 osamnaestogodišnjaka i 32 žene starosti između 18 i 59 godina.

Većina je u pritvoru do početka suđenja prema optužbama koje variraju od bacanja kamenja do pokušaja ubistva.

Porodica jednog od otetih Palestinaca prati televizijske vesti u domu u Hebronu, u okupiranoj Zapadnoj obali
Reuters
Porodica jednog od otetih Palestinaca prati televizijske vesti u domu u Hebronu, u okupiranoj Zapadnoj obali

Razlog zbog kojeg je spisak morao biti objavljen je pravna formalnost u Izraelu.

Pred bilo koje puštanje zatvorenika, izraelski stanovnici moraju da imaju 24 časa da ulože žalbu izraelskom Vrhovnom sudu.

Ansari je rekao da Katar ne može da saopšti nikakve detalje o palestinskim zatvorenicima niti koliko njih će biti pušteno prvog dana.

Ali on jeste nagovestio da će se oslobađanja dešavati u isto vreme kad i puštanje talaca u Gazi.

Izrael trenutno drži oko 7.000 Palestinaca optuženih ili osuđenih za dela kršenja bezbednosti, prema izraelskim i palestinskim grupama za zaštitu ljudskih prava.

Prema novinskim izveštajima, od 7. oktobra je uhapšeno skoro 3.000 Palestinaca na Zapadnoj obali i u Istočnom Jerusalimu, gde je takođe bilo nasilja.

Hamasovo saopštenje završilo se izjavom da je cilj dogovora da „služi našem narodu i ojača njegovu nepokolebljivost preda agresijom".

„Naši prsti ostaju na obaraču a naši pobedonosni borci ostaju na oprezu da bi branili naš narod i pobedili okupaciju", poručuje Hamas.

Kako će dogovor biti nadgledan?

Portparol Ministarstva spoljnih poslova Katara rekao je da će operativna soba u Dohi održavati komunikaciju u realnom vremenu sa Izraelom, političkom kancelarijom Hamasa i Međunarodnim komitetom Crvenog krsta, da bi bilo kakvo potencijalno kršenje sporazuma „bilo momentalno preneseno obema stranama i da bi postojao način da se ono prekine".

Najvažnija stvar bila je da se „osigura da okruženje u kom se odigrava razmena talaca bude bezbedno", dodao je on.

Ansari je rekao da se Katar nada da će se privremeno primirje produžiti na više od prvobitna četiri dana puštanjem još talaca.

On je takođe izrazio nadu da će ono poslužiti kao „pokazatelj koncepta za dalje mere deeskalacije i održivije primirje u Gazi."


Pogledajte i ovaj video


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Koliko su zagrljaji lekoviti

Mnogobrojne studije pokazuju da se dok grlimo ili nas grle - luči hormon sreće ili zadovoljstva, smanjuje umor, depresija i upale u telu.

Ko je Marvan Barguti i zašto je predmet pregovora Izraela i Hamasa

Palestinski političar Marvan Barguti, vođa pokreta Fatah koji se nalazi u izraelskom zatvoru, ključna je figura pregovora o primirju Izraela i Hamasa, koji predviđa oslobađanje većeg broja palestinskih zatvorenika u zamenu za izraelske taoce. Ko je on i zašto je njegovo oslobađanje značajno i kontroverzno?

Šta sve poskupljuje u Srbiji 2025. godine

Globalni rast troškova života, koji od početka rata u Ukrajini pogađa stanovnike mnogih svetskih zemalja, ulazi u četvrtu godinu - evo šta u narednom periodu mogu da očekuju stanovnici Srbije.

Šta za Balkan znači povratak Trampa

Balkan nije na listi prioriteta novog američkog predsednika, ali to ne znači da balkanski lideri nemaju velika očekivanja, nade i strepnje od njegovog povratka.