Rat u Ukrajini: Najveći napad dronovima na Kijev od početka rata, kaže gradonačelnik Kličko

Više hiljada domova u Kijevu je bez struje, posla ruskog bombardovanja koje je trajalo više od šest sati.
A police officer walks past a kindergarten that was heavily damaged by a drone strike. with a hollowed-out side.
Reuters
Vrtić je teško oštećen u napadu dronovima na Kijev

Rusija je izvela najveći napad dronovima na Kijev otkako je prošle godine počela invazija na Ukrajinu, izjavio je gradonačelnik Kijeva.

Stanovnike su u subotu pred zoru probudile eksplozije i više od šest sati su gradom odjekivali udari kijevske protivvazdušne odbrane.

Napadi su trajali u talasima sa severa i istoka.

Zvaničnici su saopštili da je na prestonicu ispaljeno više od 75 dronova iranske proizvodnje, od čega su 74 oborena.

Uz sve manje zalihe raketa u Rusiji, dronovi postaju jeftina alternativa - sporiji su od balističkih projektila i imaju karakterističan raspon krila.

Bila je to noć u kojoj se zvuk njihovih motora mešao sa udarima gradske protivvazdušne odbrane.

Kao i uvek, čak i odbrana presretne projektil ili dron, njegovi ostaci koji padnu takođe mogu biti smrtonosni.

Nema prijavljenih smrtnih slučajeva u ovom napadu, ali je najmanje pet osoba povređeno, među kojima i 11-godišnje dete, navodi gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko.

Među oštećenim objektima je i vrtić.

Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski napade je nazvao činom „namernog terora" i rekao da će njegova zemlja „nastaviti da radi na ujedinjenju sveta u odbrani od ruskog terora".

On pokušava da obezbedi stalnu podršku Zapada, kao i da pregovara o putu Ukrajine da postane moguća članica Evropske unije.

Zelenski je takođe primetio da je napad usledio istog dana kada Ukrajina obeležava godišnjicu Holodomora - velike gladi koju je tokom 1932. i 1933. izazvao sovjetski diktator Josif Staljin - kada je stradalo nekoliko miliona Ukrajinaca.

Kako se zima sve više približava, strahovalo se da će Rusija nastaviti sa taktikom ciljanja ukrajinske energetske strukture.

Čini se da će zaista biti tako, posle 16.000 domova koji su ostali bez struje u centralnom Kijevu.

Međutim, ako je cilj prošlogodišnje strategije Moskve bio da liši Ukrajince struje i vode, ona je na kraju propala, nakon što su gradske vlasti naučile da brzo popravljaju oštećene cevi i dalekovode.

Ukrajinska protivvazdušna odbrana je takođe napredovala, ali to ne znači da ovakve napade ljudi u Kijevu ne osećaju.

U njima se i dalje ubijaju ljudi, uništavaju domove, strah se širi i remete se živote.


Pogledajte video: Opasan beg od mobilizacije u Ukrajini


Dodatno izveštavanja: Laura Goci


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Mogu li lekari da izleče srpsku politiku

Srbija bi mogla da dobije tek drugog lekara na čelu vlade posle Drugog svetskog rata. Koliko 'beli mantili' mogu da pomognu da se neke stvari u politici pokrenu i promene?

Prvi put roditelji u 100. godini

Ženka je stigla 1932. godine, a do sada nije zabeleženo da je neka galapagoska kornjača sa ovoliko godina prvi put postala majka.

Protesti protiv Trampa širom Amerike

Nekoliko dana pošto je Tramp najavio da će Amerika uvesti carine na uvoz iz većine zemalja sveta, protesti su održani i van države, uključujući London, Pariz i Berlin.