Rusija i LGBT: Policija sprovela racije u gej klubovima u Moskvi, javljaju ruski mediji

Dan pošto je ruski Vrhovni sud zabranio „LGBT pokret“ i proglasio ga ekstremističkom organizacijom u glavnom gradu Moskvi navodno se sprovode racije u gej klubovima.
A Russian police officer and the rainbow pride flag in the background. File photo
Reuters
LGBT zajednica u Rusiji pod pritiskom je vlasti godinama

Policija u Moskvi izvršila je racije u nekoliko gej klubova, prema izveštajima ruskih medija, dan pošto je Vrhovni sud te zemlje zabranio „LGBT pokret".

Posetioci klubova su kratko zadržani, a policija je fotografisala njihove pasoše tokom racije u petak, javljeno je na Telegram kanalu Ostorožno Novosti.

Jedan od posetilaca rekao je da se boji da će mu biti određen dug pritvor.

Policija je rekla da traži drogu, javlja Ostorožno Novosti. Gradski čelnici do sada nisu komentarisali navode.

„Usred žurke, muzika staje, a policija ulazi", rekao je jedan od očevidaca za Ostorožno Novosti, dodavši da su na okupljanju u centru Moskve bili i državljani drugih zemalja.

U glavnom gradu Rusije racije su izvršene u tri kluba, navodi se na Soti, drugom kanalu na društvenoj mreži Telegram.

Na internetu su se pojavile fotografije i snimci na kojima se naizgled vide policajci i policijska vozila ispred jednog od klubova.

Racije se sprovode dan pošto je ruski Vrhovni sud proglasio „javni LGBT pokret" ekstremističkom organizacijom i zabranio joj delovanje širom zemlje.

Odluka je doneta na predlog Ministarstva pravde, iako takva organizacija ne postoji u legalnom sistemu.

Ruski ustav je 2020. godine promenjen kako bi bilo jasno istaknuto da je brak zajednica muškarca i žene. Istopolni brakovi u Rusiji nisu prepoznati.

LGBT zajednica je poslednjih godina pod sve većim pritiskom vlasti, kaže Stiv rozenberg, BBC reporter u Moskvi.

Zakonom, koji je usvojen 2013. godine, zabranjuje se „propaganda netradicionalnih seksualnih odnosa" usmerena prema maloletnicima.

Prošle godine, te zabrane su proširene na sve starosne grupe u Rusiji. Pominjanje LGBT ljudi izbrisano je iz knjiga, filmova, reklama i televizijskih emisija.

Ranije ovog meseca, jedna ruska televizijska stanica promenila je boju duge u južnokorejskom pop muzičkom spotu, kako bi izbegla optužbe da krši zakon o „gej propagandi".


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Šta sve poskupljuje u Srbiji 2025. godine

Globalni rast troškova života, koji od početka rata u Ukrajini pogađa stanovnike mnogih svetskih zemalja, ulazi u četvrtu godinu - evo šta u narednom periodu mogu da očekuju stanovnici Srbije.

Šta za Balkan znači povratak Trampa

Balkan nije na listi prioriteta novog američkog predsednika, ali to ne znači da balkanski lideri nemaju velika očekivanja, nade i strepnje od njegovog povratka.