Italija: Vlada potvrdila povlačenje iz kineske inicijative Pojas i put

Ova mediteranska država priključila se kineskom globalnom projektu 2019. godine.
Premijerka Đorđa Meloni
Reuters
Premijerka Đorđa Meloni se duže vreme protivi italijanskom članstvu u inicijativi Pojas i put

Italija se povlači iz kineske inicijative Pojas i put, potvrdila je vlada ove države.

Kabinet Đorđe Meloni, italijanske premijerke obavestio je Peking da će prestati da učestvuje u projektu pre isteka roka do kraja godine.

Italija je jedina država iz grupe sedam industrijalizovanih zemalja sveta (G7) koja je 2019. godine potpisala BRI, jedan od kineskih najambicioznijih trgovinskih i infrastrukturnih projekata.

Potez su kritikovale mnoge države među njima i Amerika.

Inicijativu je 2013. pokrenuo kineski predsednik Si Điping sa ciljem da investira oko 925 milijardi evra širom Azije i Evrope.

Planirane su nove, unapređene železnice i luke kako bi se Kina povezala sa Evropom i drugim delovima Azije.

Amerika je od početka kritikovala Pojas i put, nazivajući ga „diplomatijom duga".

Vašington tvrdi da zemlje ne mogu da finansiraju kineske projekte, što Pekingu ostavlja prostor da manevriše i ostvari sopstvene ciljeve.

Italija je bila najveća među 18 EU članica, posebno na istoku i jugu kontinenta, koja se priključila kineskom globalnom projektu.

Članstvo zemlje u inicijativi je trebalo automatski da se obnovi u martu 2024. godine.

Premijerka Meloni je odluku bivše vlada da se pridruži ovom kineskom projektu nazvala „ozbiljnom greškom" i nagovestila da namerava da povuče državu iz inicijative.

Njena vlada je naglasila da uprkos tom potezu želi da zadrži dobre odnose sa Kinom.


Kineski predsednik je 2019. godine obećao da će njegova država uložiti oko 20 milijardi evra u Italiju, a ostvaren je samo deo tog obećanja.

Italijanski izvoz u Kinu prošle godine iznosio je 16,4 milijardi evra, za tri milijarde više u odnosu na 2019. godinu.

Nasuprot tome, kineski izvoz u Italiju porastao je sa 31,7 milijardi evra na 57,5 milijardi evra, tokom istog perioda.

Kina mnogo više trguje sa Francuskom i Nemačkom, iako ove dve najveće ekonomije Evropske unije nisu članice njene inicijative Pojas i put.

Od kada je 2022. godine preuzela premijersko mesto, Đorđa Meloni je nastojala da vodi prozapadnu i pro-natovsku polituku, suprotno prethodnoj vladi.

Odluka da će se Italija povući iz kineske inicijative objavljena je uoči susreta Ursule fon der Lajn, predsednice Evropske komisije i Si Đipinga u četvrtak 7. decembra.

Tokom sastanka Fon der Lajen bi trebalo da da ograniči snabdevanje Evropske unije jeftinom robom, među kojima su i solarni paneli i električni automobili.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • NS

    07.12.2023 07:01
    Normalno da su do kraja povukli pametan potez i izvukli se iz Kineskih kandži. Samo budala trči u rupu bez dna i zaduživanje pod nenormalnim uslivima.
  • Pojas i put

    07.12.2023 00:03
    Dunav-Rajna-Majna
    Italija nije imala nikakav geografski položaj za pojas i put.
    Poznata je jedina i osnovna trasa Pojasa i puta , a to je Dunav-Rajna-Majna. To je jedini plovni put od Kine koji ide preko Sueca-Crnog-Mora-Dunava-Majna-Rajna prolazi kroz Nemačku i izlazi ušćem Rajne u luku Roterdam u Holandiji. A iz Roterdama ide dalje u Britaniju i Ameriku.
    Ovo što Italija odustaje je samo prilika da se i železnička ruta Solun-Beograd-Budimpešta ojača.
  • Zemlja čudesa

    06.12.2023 23:02
    Danas ’oću, sutra neću?
    Neobično je sa kakvom lakoćom zapadne "demokratije" krše dogovore i ugovore. Još je čudnije što misle da su nekažnjivi zbog takvog ponašanja. Takav stav, da su ugovori obavezujući samo za nekog drugog, dovešće vas u prilično lošu situaciju, gospodo. Nikada se ne zna šta donosi sledeći dan.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Šta sve poskupljuje u Srbiji 2025. godine

Globalni rast troškova života, koji od početka rata u Ukrajini pogađa stanovnike mnogih svetskih zemalja, ulazi u četvrtu godinu - evo šta u narednom periodu mogu da očekuju stanovnici Srbije.

Šta za Balkan znači povratak Trampa

Balkan nije na listi prioriteta novog američkog predsednika, ali to ne znači da balkanski lideri nemaju velika očekivanja, nade i strepnje od njegovog povratka.