Amerika i politika: Raste pritisak na Bajdena pred predsedničke izbore - republikanci prete opozivom
Lopta je počela da se kotrlja...Glasanjem da se i zvanično odobri kongresna istraga protiv Džozefa Bajdena, američkog predsednika, republikanci u Predstavničkom domu pokrenuli su inicijativu za njegov impičment, odnosno opoziv.
Ovo će možda biti teško zaustaviti.
Tri od četiri prethodna puta kada je donji dom Kongresa preduzeo ovaj korak, veće se na kraju odlučilo za opoziv.
Jedini put kada se to nije dogodilo bilo je kada je Ričard Nikson podneo ostavku neposredno pre glasanja.
- Droga, striptizete, poslovna pratnja i utaja poreza: Druga optužnica protiv sina američkog predsednika
- Istražitelji pronašli još poverljivih dokumenata u Bajdenovoj kući
- Džonson, Klinton, Tramp (i Nikson): Svi članovi „ozloglašenog" kluba
Republikanci tvrde da je predsednik imao koristi od poslovanja članova njegove porodice sa inostranstvom, iako još nisu izneli nikakve čvrste dokaze za te tvrdnje.
Kratkoročno gledano, postupak Predstavničkog doma daje istražnim komisijama veća ovlašćenja da traže od sudova da im daju dokumenta i iskaze svedoka.
Bela kuća, koja je kao razlog za odbijanje da pruži neke informacije navodila nedostatak formalnog glasanja, sada bi mogla da bude primorana da se povinuje.
Glasanje bi na kraju moglo da otvori put republikancima u Predstavničkom domu, uprkos njihovoj tesnoj većini, da se drže zajedno i podrže opoziv negde početkom 2024.
Lopta bi potom bila prebačena Senat u kojem demokrate imaju prednost, a u kojem je potrebna dvotrećinska većina da bi predsednik bio osuđen i smenjen.
Lestvica bi bila podignuta najviše, ali nijedan predsednik u istoriji SAD nije opozvan.
Pojedini republikanci izrazili su zabrinutost da bi glasanje u sredu moglo biti još jedan pokazatelj da se proces opoziva umanjuje.
Ejsa Hačinson, bivši kongresmen i aktuelni republikanski predsednički kandidat, bio je jedan od onih koji je u Predstavničkom domu izneo slučaj protiv Bila Klintona, bivšeg predsednika SAD, tokom njegovog procesa opoziva u Senatu 1999. godine.
„Za impičmentom bi trebalo da posezati samo za najteže prekršaje", rekao je Hačinson za BBC.
„Tako su osmislili naši 'Očevi osnivači' i ne želimo situaciju oko za oko, zub za zub između stranaka oko opoziva predsednika koji je iz one druge stranke. To je problematično", objasnio je Hačinson.
Ipak, takva zabrinutosti sada nije prevladala.
Istraga će biti nastavljena, a sat otkucava vreme do predsedničkih izbora u novembru 2024. godine.
Republikanci već duže vreme smatraju da Hanter Bajden pravi probleme ocu, američkom predsedniku.
Ako budu mogli da povežu njegove poslove i lični odnos sa predsednikom, imaju mogućnost da naškode rejtingu starijeg Bajdena kod američkih glasača.
Zvanična istraga o opozivu, javna saslušanja koja vode do glasanja u Predstavničkom domu i proces u Senatu, mogli bi da postanu Bajdenova velika glavobolja usred predizborne kampanje.
Glavobolju će osećati čak i ako republikanci i dalje ne budu imali ubedljive dokazi koji povezuju Džozefa Bajdena sa nedoličnim ponašanjem njegovog sina.
Ne može se predvideti kako će istraga teći i kakvi se preokreti mogu očekivati.
Iako ne postoje direktni dokazi koji povezuju Bajdena sa spornim delima njegovog sina, velika ovlašćenja ponekad mogu da daju iznenađujuće rezultate.
Optužba protiv Bila Klintona zbog laganja počela je istragom o neuspelom poslu sa nekretninama.
U otkrivenim mejlovima Hilari Klinton došlo se do istrage o pogibiji američkih diplomata u Libiji.
Dakle, ponekad pecaroši ulove ribu.
Ali ako se ništa i ne pojavi, korupcija koja se dovodi u vezu sa Bajdenovim imenom, čak i kao mogućnost, može da bude dovoljno štetna.
Republikanci bi takođe mogli da iskoriste postupak impičmenta, zajedno sa pravnim bitkama Hantera Bajdena, kako bi skrenuli pažnju sa realne situacije u kojoj se nalazi Donald Tramp, njihov najverovatniji predsednički kandidat.
Već se govori o tempiranju proceca opoziva kako bi se odvukla pažnja od mogućeg federalnog suđenja Trampu u martu povodom optužbi da je nezakonito pokušao da poništi rezultate predsedničkih izbora 2020. godine.
U zemlji gde je raspoloženje prema izabranim političarima već narušeno, izborno okruženje u narednoj godini može da postane još toksičnije.
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 1
Revolt
Laž, čvrstih dokaza ima napretek.
"Već se govori o tempiranju proceca opoziva kako bi se odvukla pažnja od mogućeg federalnog suđenja Trampu u martu povodom optužbi da je nezakonito pokušao da poništi rezultate predsedničkih izbora 2020. godine."
Laž, nikakvog nezakonitog pokušaja nije bilo, tada mu je bila oteta pobeda!!!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar