Mačke: Baciš igračku, ona je donese i već je srećna, pokazuje istraživanje

Naučnici su otkrili da mnoge mačke instinktivno žele da igraju igre bacanja i vraćanja, baš kao i psi.
Mačka nosi igračku u ustima
Getty Images

Igra donošenja sastavni je deo psećeg života, ali sada su naučnici otkrili da mnoge mačke podjednako uživaju u tome.

Prvo ovakvo istraživanje na 1.000 kućnih mačaka dalo je zanimljive informacije o njihovim navikama u igri.

Studenti sa univerziteta u Saseksu i Nortumbriji rekli su da rezultati pokazuju da vlasnici treba da budu maštoviti kada stimulišu mačke da bi one reagovale.

Istraživanje je prvi put objavljeno u naučnom časopisu Nejčr (Nature).

Mnoge mačke instinktivno vole da se igraju, navodi se u izveštaju, a vlasnici se pozivaju da više razmišljaju o različitim aktivnostima koje bi mogli da urade da bi njihovi ljubimci bili srećni i aktivni.

Otkriveno je da mačke više vole da kontrolišu igru i ne treba im posebna obuka da bi se zabavile.

Mačka i njena vlasnica se igraju na podu
Getty Images
Anketa je prikupila informacije od 924 vlasnika 1.154 mačke (994 mešovitih i 160 rasnih) koje igraju bacanja

„Mačke koje su počele ovu igru, to su radile sa više entuzijazma i ponavljanja tokom meseca", rekla je Džema Forman, istraživačica na Fakultetu psihologije Univerziteta u Saseksu.

Kako je dodala, ovaj uočeni osećaj kontrole iz perspektive mačke može biti od koristi za njenu dobrobit i odnos sa vlasnikom.

„Ohrabrila bih vlasnike da budu dostupniji za potrebe svojih mačaka tako što će reagovati na njihove želje za igru. Neće sve hteti da se igraju donošenja, ali ako to žele, verovatno će imati poseban način da to rade", ispričala je Forman.

U istraživanju je učestvovalo 924 vlasnika 1.154 mačke (994 mešovitih i 160 čistokrvnih) koji su se igrali, kako bi se bolje razumelo ponašanje.

Najveći procenat mačaka (94,4 odsto) pokazao je instinktivnu sposobnost da se igra donošenja od malih nogu, bilo da se radi o vraćanju igračaka ili uobičajenih kućnih predmeta.

Sijamske čistokrvne mačke su u istraživanju bile najbrojnije (22,5 odsto) , a slede bengal (10 odsto) i ragdol (7,5 odsto).

„Mislimo da je to važno jer pokazuje koliko ovo ponašanje vode same mačke, jer je mali broj anketiranih vlasnika obučavao svoje mačke da donesu", rekla je koautor studije dr Elizabet Rener, psihološkinja na Univerzitetu Nortumbrija.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Marta

    16.12.2023 09:55
    Nista novo!
    Moj macak od 8 godina, sam je poceo da donosi lopticu kada je bio mali i radi to i danas. Najbolje je kad je loptica sundjerasta i lagana. Ako je teza, onda ne donosi, vec je gura sapom.
  • Дада

    16.12.2023 09:53
    Пустите мачке да се играју са другим мачкама, не правите робове од њих, аман побогу.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Šta za Balkan znači povratak Trampa

Balkan nije na listi prioriteta novog američkog predsednika, ali to ne znači da balkanski lideri nemaju velika očekivanja, nade i strepnje od njegovog povratka.

Buka i tišina ispred Radio-televizije Srbije

Na velikom skupu u centru Beograda posle ogromne buke, pištaljki, vuvuzela i povika okupljenih usledilo je 15 minuta zaglušujuće tišine, kako bi se odala pošta za 15 žrtava u padu nadstrešnice.