Bliski istok i sukobi: Gde je sve bilo raketnih napada u regionu protekle nedelje
Protekle nedelje izbijale su nove runde nasilja širom Bliskog istoka, produbljujući bojazan od proširenja sukoba u već, ionako, nestabilnom regionu.
Evo kratkog vodiča kroz sve što se dešavalo - i analize kuda bi to moglo da odvede.
Iran-Pakistan
U utorak je Iran neočekivano izveo raketni i napad dronovima na pakistansku teritoriju.
Iran je saopštio da je napao iransku sunitsku muslimansku ekstremističku grupu Džaiš Al Adl odgovornu za napade unutar Irana.
- Pakistan uzvraća udarac, gađao „teroristička skrovišta" u Iranu
- Ko je ekstremistička grupa Džaiš al Adl iz Pakistana
- Bajden poslao privatnu poruku Iranu posle napada na ciljeve Huta u Jemenu
- Rat Izraela i Hamasa: Zašto svi govore o Iranu
Pakistan je saopštio da su poginula dva deteta i brzo je uzvratio, lansirajući projektile na pakistanska „teroristička skloništa" na iranskoj strani granice.
U Iranu su saopštili da su poginule tri žene, dvojica muškaraca i četvoro dece.
Napad je pojačao napetosti u regionu koji već doživljava mnoštvo kriza.
Iako su ove oblasti napada po principu „oko za oko" daleko od glavnih ratnih poprišta na Bliskom istoku, granica je nestabilna i novi incidenti na njoj mogli bi brzo da eskaliraju, na primer, ako Džaiš Al Adl bude vršio odmazdu protiv Irana.
Jemen i Crveno more
Ove nedelje je američka mornarica izvršila brojne raketne napade na Hute, šiitski pokret zaida u Jemenu, nakon napada Huta na trgovačke brodove na Crvenom moru, plovnom putu ključnom za svetsku trgovinu.
Huti, koje podržava Iran, pojačali su napade u novembru posle izbijanja rata u Gazi.
- Jemen: Ko su Huti i zašto napadaju brodove
- Napadi na Hute u Jemenu pokazuju da se rat u Gazi već proširio
- Sledi novi „šok“ za svetsku trgovinu posle napada Huta u Crvenom moru
Oni su se zarekli da će napadati brodove „povezane sa Izraelom" dok god traje izraelska ofanziva, kako bi iskazali solidarnost sa Palestincima.
Zbog toga su svi trgovački brodovi u međunarodnim vodama postali ugroženi, što zapadne sile smatraju neprihvatljivim.
SAD i Velika Britanija, uz podršku saveznika, pokrenule su prošle nedelje prve vazdušne napade na Hute u pokušaju da ih odvrate od njihovih namera, ali je grupa ostala čvrsto rešena da nastavi sa prvobitnim planovima.
U ponedeljak su Huti udarili na američko plovilo u Adenskom zalivu u njihovom naizgled prvom uspešnom napadu na neki američki brod od početka kampanje.
Drugi brod je pogođen u Adenskom zalivu u sredu, a Huti su se zarekli da će nastaviti sa ovim - otvorivši mogućnost novih američkih napada i pitanje da li će se Iran osetiti primoranim da odgovori.
Izrael-Hezbolah-Iran
Sve intenzivniji dugogodišnji rat u senci između arhineprijatelja Izraela i Irana pojačao se u ponedeljak kad je Iran ispalio rakete na mesto koje je opisao kao sedište izraelske obaveštajne službe Mosad u Irbilu, u iračkoj polu-autonomnoj oblast Kurdistan, ubivši četvoro ljudi.
Irak, saveznik Irana i neprijatelj Izraela, negirao je da je Mosad bio prisutan i osudio je napad.
- Šta je Hezbolah, pokret iz Libana
- Zašto se Hezbolah našao u vašingtonskom sporazumu
- Hasan Nasralah, vođa Hezbolaha blizak Iranu i čovek koji drži Liban u šaci
Iran je saopštio da je njegov napad odgovor na navodno izraelsko ubistvo višeg iranskog komandanta u Siriji i dvojice vrhovnih militanata podržanih od Irana u Libanu - komandanta šiitskog ekstremističkog pokreta Hezbolah i zamenika vođe palestinske grupe Hamas.
Izraelsko-libanska granica, gde Izrael i Hezbolah, teško naoružana grupa koju Iran finansira, često razmenjuju vatru posle napada Hamasa na Izrael i početka rata u Gazi 7. oktobra, jedan je od najopasnijih frontova u regionu.
U sredu je šef izraelskog generalštaba izjavio da je „verovatnoća izbijanja rata na severu u narednim mesecima mnogo veća nego što je bila ranije".
Iran-Islamska država
Istovremeno kad je napao Irak, Iran je ispalio projektile na pokrajinu pod kontrolom pobunjenika u severozapadnoj Siriji, rekavši da je udario na baze grupe Islamska država iz odmazde za samoubilačke bombaške napade Islamske države u južnom Iranu 3. januara u kojima je stradalo 94 ljudi.
Islamska država, sunitska džihadistička grupa, smatra šiitske muslimane jereticima, a Iran je dominantna šiitska sila u regionu.
I dok je Iran ključni saveznik sirijske vlade, direktan udar na ekstremiste u regionu pod kontrolom pobunjenika retki je korak i signal njegovim neprijateljima da je Iran spreman da dela daleko od vlastite teritorije.
Izrael-Sirija-Iran
U vazdušnom napadu na sirijski glavni grad Damask u subotu stradalo je 10 ljudi, prema Sirijskoj opservatoriji za ljudska prava.
Petoro su bili više pripadnici iranske elitne Islamske revolucionarne garde.
Sirija i Iran su za napad okrivili Izrael, a Iran se zarekao na osvetu.
Ovaj primer sledio je slične napade oko Damaska početkom nedelje.
Izrael nije komentarisao, ali je prethodno potvrdio da je izveo stotine vazdušnih operacija u Siriji, u koje spadaju i napadi na mete za koje tvrdi da su povezane sa Iranom.
Presretanje borbenog aviona sirijske protivvazdušne odbrane - koje se do sada nije desilo - ili smrtonosna odmazda mogli da bi pokrenu novu krizu u regionu već zahvaćenom ratovima.
Izrael-Gaza
Žestoke borbe između Izraela i Hamasa u Gazi su se nastavile, a rat je sada ušao u 15. nedelju.
Najmanje 891 Palestinac stradao je u izraelskom bombardovanju u nedelju, čime se broj poginulih od 7. oktobra popeo na više od 25.000, prema Ministarstvu zdravlja koje vodi Hamas.
Na izraelskoj strani je u istom periodu poginulo osam vojnika i sada ukupni broj njegovih poginulih u borbama iznosi 188.
Izrael je ove nedelje pojačao ofanzivu na južni grad Kan Junis, dok su trupe stigle do najjužnije tačke od početka rata, saopštila je izraelska vojska.
U međuvremenu je izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio da bi sukob mogao da potraje do 2025. godine, javila je izraelska televizija ove nedelje.
Izrael je takođe u ponedeljak bio pogođen napadom automobilskog gaženja i ubadanja nožem, za koji je policija uhapsila dvojicu osumnjičenih Palestinaca sa Zapadne obale.
U napadu, koji je Hamas pozdravio, stradala je jedna žena, a povređeno je 17 ljudi.
- Sto dana od nezamislivog napada koji je pokrenuo razarajući rat
- Rešenje o dve države: Da li je to ključ za mir na Bliskom istoku
- Netanjahu: Palestinska država ne dolazi u obzir
- Šta stopa smrtnosti u Gazi govori o ratu
Bio je to jedan od prvih takvih napada unutar Izraela od početka rata u Gazi, pojačavši napetost među Izraelcima koji se još oporavljaju od napada od 7. oktobra.
Uz rat, nasilje je eskaliralo i na Zapadnoj obali.
U izraelskim vazdušnim napadima u sredu stradalo je devetoro Palestinaca, saopštili su lekari.
Izrael je saopštio da je najmanje petoro poginulih planiralo skorašnji napad.
Koalicione snage u Iraku
Projektili su u subotu ispaljeni na vazduhoplovnu bazu koju koriste koalicione snage predvođene Amerikom u zapadnom Iraku, ranivši nekoliko pripadnika američkog vojnog osoblja, saopštila je američka Centralna komanda.
Sumnja se da iza napada stoje ekstremisti koje podržava Iran.
Poslednjih meseci su baze u kojima su smeštene američke i koalicione snage u Iraku i severoistočnoj Siriji bile napadnute desetinama puta od ekstremista koje podržava Iran, izazvavši američku odmazdu.
Ovi napadi doživljavaju se kao deo iranskog indirektnog sukoba sa SAD, gde Iran može da napada američka postrojenja koja mu se nalaze na dohvat ruke.
U Iraku i Siriji nalazi se oko 3.400 pripadnika vojnog osoblja u sklopu napora da se spreči povratak grupe Islamska država, koja i dalje operiše u džepovima regiona.
Drugi napadi
Napadi jedne zemlje na drugu odvijali su se i na drugim mestima na Bliskom istoku ove nedelje.
Turska je u ponedeljak izvela vazdušne napade na kurdske ekstremiste u severnom Iraku i na vojni savez predvođen Kurdima, a podržan od SAD u severnoj Siriji, saopštilo je njeno Ministarstvo odbrane.
Najnoviji napadi su deo decenijskog i krvavog sukoba Turske i naoružanih kurdskih grupa, koje Turska, koja ima mnogobrojnu kurdsku manjinu, smatra terorističkim organizacijama.
Jedan od napad navodno je pogodio zatvor sa više od 3.000 zatvorenika iz grupe Islamska država.
Bilo je i retkih jordanskih vazdušnih napada preko njegove granice sa Sirijom.
Javljeno je da je poginulo desetoro ljudi, među kojima je bilo i dece.
Veruje se da su se na meti nalazili krijumčari droge.
Paravojne formacije koje podržava Iran u Siriji optužene su od Jordana za rasturanje amfetamina kaptagona u kraljevini i zemljama Persijskog zaliva.
Pogledajte i ovu priču:
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar