Rat u Jemenu: Ujedinjeni Arapski Emirati finansiraju političke atentate, otkriva BBC

Ujedinjeni Arapski Emirati plaćaju za ubistva političkih neprijatelja u Jemenu, tvrde uzbunjivači.
Huda al-Sarari
Jack Garland/BBC
Sin Hude al-Sarari, advokatice za ljudska prava, ubijen je 2019. godine

Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) finansiraju politički motivisane atentate u Jemenu, otkriva istraga BBC-ja, pogoršavajući tako sukob između jemenske vlade i zaraćenih frakcija koji se nedavno vratio u žižu svetske javnosti na Crvenom moru.

Kontrateroristička obuka koju sprovode američki plaćenici za oficire Emirata u Jemenu koristi se za obučavanje meštana koji mogu da rade neopaženije, dovevši tako do velikog skoka u broju političkih atentata, rekao je uzbunjivač za BBC Arapske istrage.

BBC je otkrio i da uprkos deklarisanom cilju američkih plaćenika da eliminišu džihadističke grupe Al Kaida i Islamska država u južnom Jemenu, Ujedinjeni Arapski Emirati su zapravo regrutovali bivše članove Al Kaide kao snage bezbednosti koje su osnovali na terenu u Jemenu da se bore protiv Huta i drugih oružanih frakcija.

Vlada Ujedinjenih Arapskih Emirata negirala je navode iz naše istrage - da je izvršavala atentate na osobe koje nisu imale veze sa terorizmom - rekavši da su oni „lažni i bez osnova".

Ubilački pohod u Jemenu - više od 100 atentata za tri godine - samo je jedan od elemenata krvavog sukoba koji je okrenuo nekoliko međunarodnih sila jedne protiv drugih u najsiromašnijoj zemlji Bliskog istoka.

Smrtonosna atmosfera obeshrabrila je stalni povratak jemenske međunarodno priznate vlade.

To je, može se reći, indirektno pomoglo da se ohrabre Huti koji uživaju podršku Irana, a koji su trenutno u vestima zbog napada na brodove i prekida trgovine u Crvenom moru.

Poslednjih dana Vašington je najavio da je preimenovao ovu grupu u „globalne teroriste".


Izveštavam o sukobu u rodnom Jemenu od njegovog početka 2014. godine.

Borbe su dovele do toga da vlada izgubi kontrolu nad severom zemlje koji sada drže Huti, a koji su tokom godina postali umešniji i opremljeniji.

SAD i Velika Britanija su 2015. godine podržale koaliciju uglavnom arapskih država koju je predvodila Saudijska Arabija - sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima kao ključnim partnerom - kako bi im uzvratili.

Koalicija je izvršila invaziju na Jemen sa ciljem da vrati na vlast jemensku vladu u izgnanstvu i da se bori protiv terorizma.

Ujedinjeni Arapski Emirati dobili su zadatak da održavaju bezbednost na jugu i postali su ključni američki saveznik u borbi protiv terorizma u regionu - Al Kaida je odavno bila prisutna na jugu i tada je počela da zauzima veće delove teritorije.


Sukob u Jemenu:

  • Pobunjenici znani kao Huti koji pripadaju ogranku jemenske šiitske muslimanske manjinske zajednice su 2014. godine zauzeli glavni grad Sanu;
  • Predsednik Abdrabuh Mansur Haid proglasio je privremenom prestonicom južni grad Aden nakon što je pobegao iz kućnog pritvora u Sani u februaru 2015. godine;
  • Saudijska Arabija i osam drugih uglavnom sunitskih arapskih država započelo je kampanju vazdušnih napada na Hute, za koje su tvrdili da ih naoružava regionalni rival Iran. Koalicija predvođena Saudijskom Arabijom dobila je logističku podršku od SAD, Velike Britanije i Francuske;
  • Bilo je čak i sukoba između onih koji su se prividno nalazili na istoj strani. U avgustu 2019. godine, okršaji su izbili na jugu između vladinih snaga koje uživaju podršku Saudijske Arabije i savezničkog južnog separatističkog pokreta, Južni prelazni savet (STC), koji je optužio predsednika Hadija za pogrešno vođenje politike i veze sa islamistima;
  • Ekstremisti iz Al Kaide na Arapskom poluostrvu i lokalni ogranci rivalske Islamske države iskoristili su haos zauzevši teritoriju na jugu i vršeći smrtonosne napade, naročito u Adenu;
  • Huti su takođe proširili vlastitu sferu uticaja - u novembru 2023. godine počeli su da vrše napade na međunarodne trgovačke plovne puteve u Crvenom moru.

Ali umesto da ovo donese veću stabilnost, tokom mojih čestih izveštavanja iz tog vremena, prisustvovao sam talasu misterioznih ciljanih ubistava, u južnoj oblasti pod kontrolom jemenske vlade, jemenskih građana nepozvanih sa terorističkim grupama.

Prema međunarodnom pravu, svako ubistvo civila bez odgovarajućeg procesa smatra se vansudskim pogubljenjem.

Većina ubijenih bili su članovi Islaha - jemenskog ogranka Muslimanskog bratstva.

To je popularni međunarodni sunitski islamistički pokret koji SAD nikad nisu proglasile terorističkom organizacijom, ali je zabranjen u nekoliko arapskih zemalja, među kojima i u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, gde njegov politički aktivizam i podršku izborima kraljevska porodica zemlje doživljava kao pretnju vlastitoj vladavini.

Procureli snimci sa drona prve misije atentata dala mi je početnu tačku odakle sam krenuo sa istraživanjem ovih misterioznih ubistava.

Ti snimci su bili datirani od decembra 2015. godine i povezani su se članovima privatne američke kompanije za bezbednost po imenu Spir operejšens grupa.

Konačno sam sreo jednog od ljudi koji su stajali iza operacije prikazane na snimcima u restoranu u Londonu 2020. godine.

Ajzak Gilmor, bivši član američkih Mornaričkih foka koji je kasnije postao glavni operativni direktor Spira, bio je jedan od nekolicine Amerikanaca koji tvrde da su bili plaćeni od Ujedinjenih Arapskih Emirata da izvršavaju atentate u Jemenu.

Ajzak Gilmor
Jack Garland/BBC
Ajzak Gilmor tvrdi da su mu UAE plaćali za izvršavanje ubistava

On je odbio da govori o bilo kome ko se nalazio na „listi za odstrel" koju je Spir dobio od Ujedinjenih Arapskih Emirata sem o meti njihove prve misije: Ansaf Mejo, jemenski poslanik i lider Islaha u južnom lučkom gradu Adenu, vladinoj privremenoj prestonici od 2015. godine.

Predočio sam Gilmoru činjenicu da američke vlasti nikad nisu proglasile Islah terorističkom organizacijom.

„Savremeni sukobi su nažalost veoma nejasni", rekao je on.

„Vidimo to u Jemenu - neko ko je za jednu stranu građanski lider i klerik, za drugu je teroristički vođa."

Gilmor i drugu službenik Spira u Jemenu u to vreme - Dejl Komstok - rekli su mi da je misija koju su sprovodili bila okončana 2016. godine.

Ali atentati u južnom Jemenu su se nastavili i posle toga.

Štaviše, postali su učestaliji, prema istražiteljima grupe za zaštitu ljudskih prava Repriv.

Oni su istražili 160 ubistava izvršenih u Jemenu između 2015. i 2018. godine.

Oni kažu da se većina desila posle 2016. godine, a samo je 23 od 160 ubijenih imalo veze sa terorizmom.

Sva ubistva izvršena su uz pomoć iste taktike koji je primenjivao Spir - detonacijom improvizovane eksplozivne naprave kao distrakcijom, koju je sledilo ciljano gađanje.

Najskoriji politički atentat u Jemenu, prema jemenskoj pravnici za zaštitu ljudskih prava Hudi Al Sarari, desio se prošlog meseca - imam je ubijen u Lahdžu istim metodom.

Gilmor, Komstok i druga dvojica plaćenika iz Spira koji su tražili da ostanu anonimni rekli su da je Spir učestvovao u obučavanju oficira iz Ujedinjenih Arapskih Emirata u vojnoj bazi UAE u Adenu.

Novinar koji je tražio da ostane anoniman takođe nam je rekao da je video snimke takve obuke.

Plaćenici nisu želeli da otkrivaju detalje o tome šta ona tačno podrazumeva, ali mi je viši jemenski vojni oficir iz Adena, koji je lično sarađivao direktno sa UAE, pružio više detalja o tome.

Ansaf Majo
BBC
Ansaf Majo, lider al-Islaha, bio je na meti Spira i sada živi u izgnanstvu

Budući da je profil plaćenika učinio da budu upadljiviji u Adenu i ranjivi od razotkrivanja, njihova misija je promenjena u obučavanje oficira iz Emirata, „koji su zauzvrat obučavali lokalne Jemence da oni izvršavaju ubistva", rekao mi je oficir jemenske vojske.

Tokom trajanja istrage, razgovarali smo i sa više od desetine drugih jemenskih izvora koji su rekli da se tako radilo.

U njih spadaju i dva čoveka koja su rekla da su izvršila atentate koji nisu bili usmereni protiv terorizma, nakon što su ih emiratski vojnici obučili da to rade - i jedan čovek koji je rekao da mu je ponuđeno oslobađanje iz zatvora u Emiratima u zamenu za ubistvo više jemenske političke figure, što je bila misija koju on nije prihvatio.

Navođenje Jemenaca da izvršavaju atentate značilo je da je postalo teže povezati ubistva sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Ujedinjeni Arapski Emirati su do 2017. godine pomogli sa osnivanjem paravojnih snaga, dela Južnog prelaznog saveta (STC) kog finansiraju UAE, bezbednosna organizacija koja vodi mrežu oružanih grupa širom južnog Jemena.

Ove snage su operisale u južnom Jemenu nezavisno od jemenske vlade i primale su naređenja samo od Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Borci nisu bili obučeni samo da se bore na aktivnim linijama fronta.

Jedna konkretna jedinica, elitna Kontrateroristička jedinica, bila je obučena da izvršava atentate, rekao nam je naš uzbunjivač.

Uzbunjivač nam je poslao dokument sa 11 imena bivših članova Al Kaide koji sada rade za STC, a identitete nekih od njih uspeli smo i sami da potvrdimo.

Tokom naše istrage naišli smo i na ime Nasera Al Šibe.

Nekada viši operativac Al Kaide, on je završio u zatvoru zbog terorizma ali je kasnije pušten na slobodu.

Ministar iz jemenske vlade sa kojim smo razgovarali rekao nam je da je Al Šiba bio dobro poznati osumnjičeni u napadu na američki ratni brod USS Kol, u kom je u oktobru 2000. godine stradalo 17 američkih mornara.

Više izvora nam je reklo da je on sada komandant jedne od vojnih jedinica STC-a.

Pravnica Huda Al Sarari je istraživala kršenja ljudskih prava koje su ove snage podržane od UAE činile na terenu.

Kao posledica njenog rada, često je dobijala pretnje smrću.

Ali najskuplju cenu platio je njen osamnaestogodišnji sin Mohsen.

On je upucan u grudi u martu 2019. godine dok je išao do lokalne benzinske pumpe i podlegao je ranama mesec dana kasnije.

Kad se Huda vratila na posao posle njegove smrti, kaže da je dobijala poruke koje su je upozoravale da prestane.

„Zar ti jedan sin nije bio dovoljan? Hoćeš li da ubijemo i drugog?", glasile su one.

Naknadna istraga javnog tužioca iz Adena pokazala je da je Mohsena ubio član Kontraterorističke jedinice koju podržavaju UAE, ali vlasti nikad nisu podigle optužnicu.

Članovi tužilaštava - koje ne možemo da imenujemo iz bezbednosnih razloga - rekli su nam da su široko rasprostranjeni atentati stvorili klimu straha koja znači da se čak i oni plaše da slede pravdu u slučajevima koji se tiču snaga koje uživaju podršku Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Repriv je dobio procureli dokument Ujedinjenih Arapskih Emirata prema kom je Spir još uvek bio plaćan 2020. godine, mada nije jasno tačno za šta.

Pitali smo osnivača Spira Abrahama Golana da li su njegovi plaćenici obučavali Emiraćane tehnikama atentata, ali on na to nije odgovorio.

Predočili smo navode iz naše istrage vladi Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Ona je rekla da nije istina da je uzela na metu pojedince koji nemaju veze sa terorizmom i da je podržavala kontraterorističke operacije u Jemenu na poziv vlade Jemena i njenih međunarodnih saveznika.

„UAE je delovala u skladu sa primenjivim međunarodnim pravom tokom tih operacija", kazala je ona.

Tražili smo od američkog Ministarstva odbrane i Stejt departmenta da govore sa nama o Spir operejšens grupi, ali su oni to odbili.

A obaveštajna agencija američke vlade navela je u saopštenju: „Ideja da je CIA odobrila jednu takvu operaciju je neistinita."


Pogledajte i ovu priču:


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Buka i tišina ispred Radio-televizije Srbije

Na velikom skupu u centru Beograda posle ogromne buke, pištaljki, vuvuzela i povika okupljenih usledilo je 15 minuta zaglušujuće tišine, kako bi se odala pošta za 15 žrtava u padu nadstrešnice.