Rusija: Gde je nestao pritvoreni aktivista Vladimir Kara-Murza, Britanija traži objašnjenje od Kremlja
Rusija mora da razjasni gde se nalazi zatvoreni opozicionar Vladimir Kara-Murza, zahteva britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Kameron.
Rusko-britanski državljanjin Vladimir Kara-Murza, kritičar Kremlja, osuđen je na 25 godina zatvora aprila 2023. i poslat je na izdržavanje kazne u kažnjeničku koloniju u Omsku, najvećem gradu u Sibiru.
U Britaniji sada raste zabrinutost za njegovu sudbini i traže od Rusije da „hitno mora" da obavesti Kara-Murzine advokate o njegovom boravištu.
Navodno je premešten iz Omska, a u Rusiji nije neuobičajeno da se o transferu zatvorenika nedeljama ništa ne zna.
Na upite kažnjeničkoj koloniji u Omsku u kojoj je bio zatvoren, odgovoreno je da više nije tamo.
„Duboko sam zabrinut za gospodina Kara-Murzu - britanskog državljanina zatvorenog u Rusiji jer je govorio protiv invazije na Ukrajinu", objavio je Kameron na društvenoj mreži Iks.
- „Nisam mogao da ćutim o Putinu i ratu“: Ruski aktivista pisao BBC-ju iz zatvora
- „Izvini se“: Trend ponižavajućih pokajničkih videa u Rusiji
- Zatvorena u psihijatrijsku bolnicu u Rusiji zbog antiratnih objava
- Osam i po godina zatvora za rusku novinarku zbog antiratnog protesta ispred Kremlja
Jevgenija, Kara-Murzina supruga, rekla je da je u ponedeljak saznala da je odveden iz ćelije u kaznenoj koloniji u kojoj je bio od septembra 2023. godine „u nepoznatom pravcu".
„Nema osnova za njegovo premeštanje i to celu stvar čini još strašnijim jer je moj muž u rukama istih ljudi koji su dva puta pokušali da ga ubiju - 2015. i 2017. godine", rekla je ona.
Mislila je na dva navodna pokušaja ubistva kada umalo je umro od trovanja.
„Zahtevam da nam ruska vlada dostavi informacije o tome gde se moj muž nalazi", rekla je ona.
Britanski ministar spoljnih poslova je dodao da podržava Jevgeniju u naporima da sazna gde joj je muž.
Kara-Murza je u aprilu 2023. osuđen na 25 godina zatvora zbog „širenja lažnih informacija" o ruskoj vojsci i povezanosti sa „nepoželjnom organizacijom".
Bivši novinar i političar (42) negirao je sve optužbe.
Godinama se javno protivio politici predsednika Vladimira Putina, a posebno je bio kritičan prema ratu u Ukrajini.
Odigrao je ključnu ulogu u ubeđivanju zapadnih vlada da sankcionišu ruske zvaničnike zbog kršenja ljudskih prava i korupcije.
„Znam da će doći dan kada će proći tama koja guta našu zemlju", izjavio je on neposredno pre nego što mu je izrečena presuda.
London je osudio presudu Kara-Murzi.
Britanci su pozvali ruskog ambasadora i rekli da će razmotriti korake da se kazne odgovorni za njegovo pritvaranje i „maltretiranje".
Američki Stejt department je o slučaju Kara-Murze tada naveo da je on „još jedna meta eskalirajuće kampanje represije ruske vlade".
Kara-Murza, koji potiče iz poznate sovjetske disidentske porodice, dobio je britansko državljanstvo kada se kao tinejdžer sa majkom preselio u Veliku Britaniju.
Kada je ruski opozicioni lider Aleksej Navaljni, koji je osuđen takođe na dugogodišnju kaznu zatvora po više optužbi u procesima koji kritičari opisuju kao politički motivisane, prebačen u kaznenu koloniju u decembru, nije imao kontakt sa porodicom i saradnicima skoro tri nedelje.
Pogledajte video: Aleksej Navaljni se javio iz kaznene kolonije
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 6
memento
Р
Pera
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar