Džošua Šult i Vikiliks: Bivši CIA službenik osuđen na 40 godina zatvora zbog odavanja podataka
Džošua Šult, bivši CIA službenik, osuđen je na 40 godina zatvora zbog odavanja velikog broja poverljivih podataka koje je dostavio platformi Vikiliks.
On je takođe proglašen krivim za posedovanje fotografija zlostavljanja dece.
Tužioci su ga optužili za odavanje podataka koji se odnose na CIA alate koji omogućavaju obaveštajnim službenicima da hakuju pametne telefone i koriste ih kao uređaje za prisluškivanje.
To curenje podataka jedno je od „najdrskijih" u istoriji Amerike, naveli su tužioci.
- Šta je Vikiliks sve otkrio o Srbiji
- Kako su se procureli dokumenti iz Pentagona raširili internetom
- Ko je Džek Teišera, osumnjičeni za odavanje poverljivih obaveštajnih dokumenata
Šult je dostavio oko 8.761 dokument Vikiliksu 2017. godine, što predstavlja najveće curenje podataka u istoriji CIA, saopštilo je američko ministarstvo pravde.
On je negirao optužbe, ali je tokom tri odvojena federalna suđenja u Njujorku 2020, 2022. i 2023. godine osuđen po različitim tačkama.
Sud ga je proglasio krivim za špijunažu, hakovanje kompjutera, nepoštovanje suda, davanje lažnih izjava Federalnom istražnom birou (FBI) i za posedovanje fotografija zlostavljanja dece.
„Džošua Šult je izdao sopstvenu zemlju počinivši neke od najdrskijih, najgnusnijih zločina špijunaže u američkoj istoriji", rekao je Dejmijan Vilijams, američki tužilac.
Prema dokazima predstavljenim na suđenju, Šult je radio na poziciji programera softvera u Centru za sajber obaveštajnu delatnost, koji sprovodi sajber špijunažu protiv terorističkih organizacija i stranih vlada.
Tužioci su rekli da je 2016. godine dostavio ukradene informacije Vikiliksu, a zatim lagao FBI agente o sopstvenoj ulozi u odavanju podataka.
Dodaje je se da ga je na takav čin motivisao bes zbog spora na radnom mestu.
On se mučio da ispoštuje rokove, a pomoćnih američkog tužioca Majkl Lokard rekao je da je jedan od njegovih projekata toliko kasnio da je dobio nadimak „Drifting Dilajn".
Tužioci su rekli da je želeo da kazni one za koje smatra da su mu naneli nepravdu i rekli da je „sprovođenjem te osvete naneo ogromnu štetu nacionalnoj bezbednosti zemlje".
Vikiliks je počeo da objavljuje poverljive podatke iz fajlova 2017. godine.
Curenje podataka, rekli su tužioci, „odmah je oštetilo sposobnost CIA da prikuplja strane obaveštajne podatke, a šteta koja je pričinjena procenjuje se na stotine miliona dolara".
FBI je intervjuisao Šulta nekoliko puta pre nego što je Vikiliks objavio podatke, a on je negirao odgovornost.
Tokom pretresa njegovog stana, otkriveno je desetine hiljada fotografija sa seksualno zlostavljanom decom.
Navodi se da je Šult tokom hapšenja pokušao da dostavi još više informacija.
Prošvercovao je telefon u zatvor pokušavajući da pošalje novinaru informacije o CIA sajber grupama.
Takođe je na Tviteru pod imenom Džejson Born, izmišljeni obaveštajni operativac, odao informacije o CIA sajber alatima.
Šult je u zatvoru od 2018. godine.
Pogledajte video -Ko je Džulijan Asanž
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar